www.infoglobe.sk » USA, Florida – výlet na Key West

USA, Florida – výlet na Key West

Publikované: 15.2.2018
Miami a národný park Everglades sú prvé dva body, kam sa vyberú turisti na juhu Floridy. Ďalším lákadlom je potom súostrovie Florida Keys (názov nie anglického, ale španielskeho pôvodu – Cayo = malý ostrov). Pod týmto názvom sa skrýva vyše tisíc ostrovov, ktoré sa tiahnu od juhovýchodného cípu floridského polostrova v miernom ľavotočivom oblúku a ku Key West.

Ostrovy vymedzujú hranicu medzi Mexickým zálivom a Atlantickým oceánom (miestni nehovoria na severe a juhu ostrova, ale na zálivovej a oceánskej strane). Dlhý čas boli ostrovy prístupné len po vode, čo na počiatku 20. storočia zmenil miestny vývojár Henry Flagler, ktorý bol hlavou zámorskej železnice, ktorá viedla cez ostrovy. Pozostatok tejto železnice môžete vidieť na ostrove Bahia Honda Key. Starý železničný most je dnes pokrytý asfaltom, pretože železnicu neskôr prerobili na diaľnicu. Po jeho boku stojí nový most, ktorý je súčasťou terajšej oceánskej diaľnice č. 1. Väčšina z jej dĺžky je dvojprúdová v každom smere, ale aj tak tých 100 míľ (160 km) pôjdete vyše dve hodiny, pretože môžete ísť len rýchlosťou 45–55 míľ za hodinu (okolo 80km/h). Táto diaľnica pretína mnoho ostrovov rôznych veľkostí a tvarov, preto je krásnou vyhliadkovou jazdou.

diaľnica číslo jedna   križovatka na ulici Simonton Street

Key West je turisticky veľmi lákavý, preto sa ostatné ostrovy po ceste snažia byť preň dobrou konkurenciou a ponúkajú všemožné atrakcie. Prvým ostrovom na ceste oceánom je Key Largo. Tunajším najväčším lákadlom je asi plávanie s delfínmi. Áno, znie to veľmi krásne, ale nie je to lacná zábava. V miestnom infocentre som dostala ponuku za 180 USD (cca 3 700 Kč), ale vstupenka sa dá zohnať aj za 140 USD. 

pohľad na jeden z domov na Key West

Pokiaľ začínate mať hlad a blížite sa k ostrovu Islamorada, vyhľadajte Whale Harbour Restaurant, tam sa určite dobre najete. Drevená reštaurácia s výbornými jedlami sa nachádza v útulnom prístave. Móla, lode, cedule s najrôznejšími nápismi a umelý žralok, ktorý visí za chvost. Toto miesto sa vám bude určite páčiť.

originálne trhy na severozápade ostrova Key West   Dollar Bar na ulici Simonton Street

Ďalším z ostrovov, kde sa určite musíte zastaviť, je Marathon. Na Marathone sa nachádza jedna z najkrajších pláží na Florida Keys. Volá sa Sombrero Beach a nájdete ju na západnom cípe. Skutočne je to veľmi pokojné miesto bez obchodíkov a barov. Nájdete tu len more, piesok a za chrbtom veľmi pekné detské ihrisko. Aj milovníci volejbalu by sem mali so svojou partiou vyraziť a zahrať si. Najzápadnejší piesčitý cíp pláže strážia tri vysoké palmy, miesto je tak nejak záhadne romantické. Ani sa nedivím, že sme tu zastihli svadobný obrad.

pláž Sombrero Beach

Ďalšia zastávka: Key West. Key West bolo svojho času najväčším mestom Floridy. Vďaka svojej polohe (150 km od Kuby) rozkvital obchod s Kubou, Bahamami a ďalšími krajinami (cez ostrov viedla významná obchodná trasa). Obchodovalo sa hlavne s cennosťami z vrakov lodí. Neskôr však nehôd lodí ubúdalo, takže nebolo s čím obchodovať a sláva Key West išla pomaly do pozadia. Do dnešnej doby si však mesto uchovalo svojho ducha. Vyrazte do ulíc, určite budete obdivovať krásne domy, ktoré lemujú hlavné aj vedľajšie ulice. Po ruchu z ulíc sa bežte zrelaxovať na jednu z pláží ostrova.

slávny „maják“ Southernmost point   dom, v ktorom žil Ernest Hemingway – v súčasnosti múzeum

Key West bolo miesto, kde trávil kus života spisovateľ Ernest Hemingway. V dome, kde žil (ulica Whitehead street), je dnes jeho múzeum. Po jeho stopách môžete ísť aj do jeho obľúbeného baru Sloppy Joe's Bar v hlavnej nočnej ulici Duval Street. Živú hudbu a dobré pitie tam určite nájdete. Pokiaľ vám nesedí žáner, stačí ísť o bar vedľa a budete potešení. Príjemnú zábavu!

GPS: (Key West) 24°32'50.3"N 81°47'52.1"W

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Florida – národný park Everglades – domov krokodílov
Publikované: 8.2.2018
Na juhu Floridy sa rozprestiera národný park Everglades, kam mieri mnoho turistov. My nie sme výnimkou. Celá oblasť je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to jeden z parkov s najnižšou nadmorskou výškou. Pre Everglades sú typické rozľahlé mokrade, ktoré pokrývajú väčšinu plochy, ďalej predovšetkým aligátory a krokodíly, ktorým mokrade poskytujú prirodzený domov.

USA, Bahia Honda Key – ostrov Floridy s históriou a malebným okolím
Publikované: 1.3.2018
Na ceste medzi Key West (najjužnejší ostrov súostrovia Keys na juhu Floridy) a floridským polostrovom sa určite zastavte aj v parku Bahia Honda State Park. Park sa nachádza na ostrove Bahia Honda Key, ktorý je od ostrova Marathon vzdialený 7 míľ. Medzi týmito ostrovmi je preslávený 7 míľ dlhý most. Vstupná brána do parku je medzi značkami 36. a 37. míle oceánskej diaľnice č. 1., za vstup zaplatíte 4,5 USD na osobu (o trošku viac ako 100 Kč). Otvorené je každý deň od 8.00 do západu slnka.

USA, Florida: Orlando – zábavné parky
Publikované: 26.7.2019
Floridské mesto Orlando jednoznačne patrí medzi najnavštevovanejšie svetové destinácie. Každoročne sem prídu desiatky miliónov ľudí. To najzaujímavejšie na tomto meste sú miestne zábavné parky. Do niektorých z nich sme vás už vzali – Islands of Adventure, Walt Disney World alebo Universal Orlando.

SVET: Unikátna prechádzka po amerických národných parkoch
Publikované: 5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.

USA, Florida – Dobrodružné ostrovy I
Publikované: 6.5.2016
V posledných týždňoch sme sa venovali zábavným parkom v Kalifornii. Dnes sa ale presunieme tisíce kilometrov na východ – do slnečnej Floridy, ktorá je ďalšou Mekkou zábavného priemyslu.

USA, Florida: Dobrodružné ostrovy II
Publikované: 13.5.2016
Ako sme spomenuli už minule, jedna z častí veľkého zábavného parku Islands of Adventure je zasvätená superhrdinom marvelovského univerza. Pomyseľne sme sa zviezli na horskej dráhe Neuveriteľný Hulk (The Incredible Hulk), ktorá je podobne ako samotný Hulk zelená a na ktorej môžete na chvíľ zažiť aj pocit beztiaže.

USA, Florida – Raj lego kociek
Publikované: 27.5.2016
Opustili sme Dobrodružné ostrovy (Islands of Adventure), aby sme sa vydali do ďalšieho z mnohých zábavných parkov, ktoré obklopujú floridské Orlando. Výber je vskutku veľký, ale my sa pozrieme do miesta, ktoré je nám svojim spôsobom bližšie.

USA, Miami – veľkomesto na brehu Floridy
Publikované: 15.1.2018
Miami je veľkomesto so všetkým, čo k tomu patrí. Rozľahlé letisko, zápchy na širokých cestách, mrakodrapy v Downtowne, mestské parky, morom omývané pobrežie nielen na krásnych plážach, múzeá, reštaurácie atď.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Florida: Kennedyho vesmírne stredisko
Na pobreží Atlantického oceánu sa nachádza pre turistov známe miesto s anglickým názvom Kennedy S...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
17 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
22 °C