www.infoglobe.sk » USA: Denver – coloradské míľové mesto

USA: Denver – coloradské míľové mesto

Publikované: 1.11.2022
Za veľkou mlákou, ako sa Spojeným štátom ľudovo hovorí, navštívime hlavné a zároveň najväčšie mesto štátu Colorado – Denver. Toto cez 600 tisícové mesto leží v nadmorskej výške jednej míle, čo je cca 1,6 kilometra, preto sa aj mnohými Američanmi označuje mestom míľovej výšky.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Denver vďaka svojej polohe patrí medzi významné hospodárske centrá. Okolie mesta je súčasťou tzv. Veľkej prérie, čo je oblasť tiahnuca sa od kanadskej Alberty po americký Texas, a ktorá patrí medzi hlavné obilninárske územie Spojených štátov. Aj vďaka tomu získal Denver ďalšiu prezývku „kráľovná plání“ (Queen City of the Plains). No pokiaľ by ste si mysleli, že okolie Denvera tvorí len rovina, tak by ste zostali veľmi prekvapení. V jeho tesnej blízkosti  (cca 25 km) sa totiž nachádzajú legendárne Skalnaté hory (po anglicky Rocky Mountains), ktoré tvoria jeho nezameniteľný kolorit. Celé pohorie má cez 4 800 kilometrov a tiahne sa od Britskej Kolumbie v Kanade po Nové Mexiko v USA. Pre zaujímavosť uvádzame, že najvyšším vrchom je Mount Elbert (4 401 m n. m.).

Denver - Rocky Mountains

Denver - Rocky MountainsDenver - okolie

Vôbec prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1858 a súvisí s nájdením zlatých nugetov v rieke Cherry Creek, čo viedlo k založeniu baníckej osady. Nálezy nerastného bohatstva sa podpísali následne pod dlhoročný rozvoj mesta a viackrát vyvolali vlnu prisťahovalectva. Postupom času zaznamenal Denver aj smutné a nelichotivé obdobie, kedy sa tu odohrali krvavé strety bieleho obyvateľstva s Indiánmi, ale aj neskoršia občianska vojna spojená taktiež s rasovou nenávisťou. Svetlé časy na istú dobu priniesol automobilový priemysel na začiatku 20. storočia, kedy sa Denver stal popri iných mestách USA jeho dôležitým sídlom. Vyrábali sa tu autá značky Colburn, ktoré v značnej miere kopírovali dobové Renaulty.

Denver

DenverDenver

Zaujímavá je aj informácia, že Denver mal byť v roku 1976 dejiskom Zimných olympijských hier, no ako jediné mesto v histórii sa musel kvôli financiám a odporcom vzdať nároku na ich usporiadanie, a tak sa hry uskutočnili v rakúskom Innsbrucku.     

Denver - okolie

Ale už bolo dosť historických zaujímavostí a vydajme sa radšej do mesta, ktorého ulice sú pre americké mestá typicky mriežkovito usporiadané. Ich orientácia je do všetkých svetových strán. V rámci dopravy sú perfektne uspôsobené cyklistom, ktorý tu nájdu cez 135 kilometrov cyklotrás. Tie sa tiahnu po cestách, parkoch aj pozdĺž rieky. Rozvinutá je aj verejná doprava, ktorú tvorí cez 1000 autobusov, ako aj niekoľko rýchloelektričiek či desiatky prímestských vlakov, nakoľko celú aglomeráciu Denvera tvorí až 3 milióny obyvateľov. Samozrejme vstupnou bránou je letisko, ktoré ročne odbaví cez 50 miliónov cestujúcich. Vďaka svojej veľkosti v minimálnom okruhu 800 kilometrov tvorí tepnu zásobovania ďalších miest, ale aj štátov juhozápadu a západu USA.

Denver

Ešte predtým ako do mesta vstúpite, zistite si počasie, nakoľko sa tu striedajú vďaka polopúštnej klíme štyri ročné obdobia, ktoré so sebou prinášajú slnečné, daždivé ale aj zasnežené dni. A čo by ste nemali určite vynechať z historických krás mesta, to si povieme už o týždeň v pokračovaní spoznávania míľového mesta Denver.

 Denver

GPS: 39°44'21.1"N 104°59'08.9"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter BarnaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

USA, Colorado: Durango – jazda vlakom cez kaňon
Publikované: 29.11.2022
V dnešnom článku o Spojených štátoch amerických zavítame do Colorada, a to do mesta Durango, ktoré má šestnásťtisíc obyvateľov a je najľudnatejším mestom okresu La Plata. Durango bolo založené v roku 1880, dnes je hlavne východiskovým bodom pre výlety do okolia, napríklad dobrodružne ladenú jazdu na úzkorozchodnej železnici Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad do baníckeho mesta Silverton.

USA: Denver – coloradské míľové mesto II.
Publikované: 8.11.2022
Potom ako sme si predstavili oblasť v okolí Denvera a povedali si čo-to z jeho histórie sa dnes vydáme za pamiatkami. Nebudú to len stavby, ale aj legendárne športové kluby či zaujímavé prírodné miesta, ktoré by ste určite nemali vynechať.

USA, Colorado: Boulder – najlepšie mesto pre život
Publikované: 15.11.2022
V Severnej Amerike sme už navštívili mnohé miesta. Jedným z posledných bol Denver. Dnes od tohto najväčšieho mesta štátu Colorado nepôjdeme ďaleko. Navštívime totiž susedné mesto Boulder, ktoré je známe vzdelávacími inštitúciami, Skalnatými horami či svojským pohľadom na život.

USA, Colorado – štát so skalným srdcom
Publikované: 22.11.2022
V juhozápadnej časti Spojených štátov amerických sa nachádza hornatý štát známy krásnou prírodou, vysokými horami, mestami duchov, významnými vzdelávacími inštitúciami aj rozvinutým poľnohospodárstvom. Pokiaľ tipujete, že hovoríme o Colorade, robíte správne.

USA, New Orleans - Bourbon Street
Publikované: 21.11.2014
Dnes sa pozrieme cez Atlantik, na jedno z vôbec najnavštevovanejších miest na svete.

USA: Pensylvánia – železničné mesto Altoona
Publikované: 20.8.2017
Najbližšie týždne budeme objavovať známe aj menej známe miesta Spojených štátov amerických. Našu púť za „veľkou mlákou“ začneme v štáte Pensylvánia, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti krajiny.

USA: Maryland – prístavné mesto Baltimore
Publikované: 27.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Pensylvánie sa dnes vydáme za poznávaním susediaceho štátu Maryland, ktorý je známy vďaka víkendovému sídlu amerických prezidentov (Camp David). Jeho hlavným mestom je Annapolis a zaraďuje sa do prvej desiatky najmenších štátov v USA.

USA: Virgínia – Arlingtonský národný cintorín
Publikované: 3.9.2017
Obdobie jesene je predo dvermi, a preto sa v rámci potuliek po Spojených štátoch amerických vydáme na pietne miesto v meste Arlington.

USA, Monument Valley: Krajina Divokého západu v zemi indiánskych Navahov
Publikované: 2.7.2018
Na hranici štátov Utah a Arizona sa nachádza jedna z ikon USA – Monument Valley. Tieto pieskovcové skalné útvary uvidíte už z diaľky. Červeno-oranžová púštna rovina všade navôkol necháva skaly pekne vyniknúť. Pri príjazde do tejto oblasti sa nezabudnite vyfotiť na známej ceste U. S. 163. Bez snímky na prázdnej rovnej ceste s úžasnými útvarmi v pozadí nemôžete odísť.

USA: Aljaška - divoká a krásna IX.
Publikované: 17.12.2012
Oblasť Tangle Lakes je obľúbené miesto pre kempovanie. Celý región často využívajú rybári pre ukojenie svojej vášne. Spleť jazier a riek, ktoré tu pretkávajú kopcovitú krajinu, im ponúka množstvo príležitostí. Dnes na nás čakajú krásne vyhliadky.

USA: Los Angeles – Universal Studios
Publikované: 10.1.2014
Minulý týždeň sme zaskočili do Hollywoodu. Je to miesto, ktoré je svojim spôsobom možno trochu preceňované.

USA, Havajské ostrovy - uprostred Pacifiku I.
Publikované: 8.1.2016
Havajské ostrovy sú známe snáď po celom svete a slovo havaj sa často používa aj vo význame mať pohodu, nemusieť nič robiť, skrátka lážo-plážo.

USA, Kalifornia – Sacramento a jeho čínska štvrť
Publikované: 4.3.2016
Kalifornia je teritoriálne tretí najväčší štát USA. Je však najbohatší a najľudnatejší. Žije tu takmer štyridsať miliónov obyvateľov a štát produkuje 13 % amerického HDP, čo predstavuje asi 2,1 biliónu dolárov, čiže v prepočte približne 52 biliónov českých korún (pre porovnanie – české HDP je asi 210 miliárd dolárov).

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok I
Publikované: 1.4.2016
Minulý týždeň sme si predstavili najznámejší zábavný park na svete, ktorý nie len radikálne zmenil Anaheim a z ospalého kalifornského mestečka urobil jedno z najdôležitejších miest tohoto štátu, ale znamenal tiež malú revolúciu pre zábavný priemysel.

USA: Cesta do Seattlu I.
Publikované: 27.9.2013
Svojim spôsobom majú Európania k Spojeným štátom a vlastne k celej Severnej a Južnej Amerike veľmi úzky vzťah, pretože ich tieto kontinenty nenávratne poznamenali.

USA: Las Vegas - mesto hazardu
Publikované: 24.1.2014
Rovnako ako okolo Hollywoodu, tak aj okolo Las Vegas panuje mnoho predstáv, ktoré celkom pokrivujú realitu tohto púštneho mesta hazardu.

USA: Los Angeles – Hollywood
Publikované: 3.1.2014
Z Comptonu, ktorý nemá príliš dobrú povesť kvôli svojej vysokej kriminalite, ktorá však klesá, sa dnes presunieme na miesto, ktoré pozná snáď takmer každý. Hollywood.

USA: Philadelphia - život v uliciach I.
Publikované: 4.8.2013
V bývalom hlavnom meste štátu Pensylvánia aj celých Spojených štátov som sa rozhodla stráviť časť amerických Vianoc. Na úvodnom školení au-pair som sa stretla s Češkou, s ktorou som dodnes v kontakte a ktorá ma na Vianoce pozvala do svojho bydliska - Philadelphie.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikované: 17.6.2013
Takmer dva roky som v rámci au-pair programu pobývala na predmestí tohto centra celej zemegule. Popis všetkých atrakcií, ktoré stoja za videnie, by sa nezmestil ani do viacerých článkov. New York je najmonumentálnejším symbolom úrovne svetovej civilizácie. Skladá sa z piatich mestských obvodov - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Washington D.C. – centrum všetkého
Hlavné mesto Spojených štátov amerických - Washington D.C. ponúka všetkým svojim návštevníkom fas...

USA, Baltimore – hlavné mesto pamiatok
Navštívte spolu s nami najväčšie mesto štátu Maryland – Baltimore. Toto prístavné mesto, ktorému ...

USA, Colorado – Denverská zoo
V meste Denver sa na ploche 32 hektárov rozprestiera jedna z najkrajších zoologických záhrad v Sp...

USA, Colorado – veľkolepé hory a mestá
Colorado, štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických, ponúka rozsiahle...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

USA, Florida: Kennedyho vesmírne stredisko
Na pobreží Atlantického oceánu sa nachádza pre turistov známe miesto s anglickým názvom Kennedy S...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 11. 2022
sviatok:Ondrej, Andrej
dnes:
streda 30.11.
3 °C
zajtra:
štvrtok 1.12.
2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X