www.infoglobe.sk » USA, Connecticut: New Haven – Yalova univerzita

USA, Connecticut: New Haven – Yalova univerzita

Publikované: 8.11.2019
Cieľom nášho dnešného výletu bude connecticutský New Haven. Tento prístav pri ústí rieky Quinnipiac sa nachádza vo východnej časti štátu. Mesto založili anglickí puritáni ku koncu 30. rokov 17. storočia.

Predpokladáme, že názov samotného mesta vám príliš nehovorí, ale určite ste už niekedy v živote počuli o Yalovej univerzite, ktorá dlhé desaťročia patrí medzi najlepšie svetové vysoké školy. Založená bola v roku 1701, čo z nej robí tretiu najstaršiu inštitúciu vyššieho vzdelávania v USA, tou úplne najstaršou univerzitou v Spojených štátoch je Harvard.

Yale

Yalova univerzita sa najprv volala Kolegiátna škola (Collegiate School). Okolo roku 1718 však vtedajší rektor Samuel Andrew a koloniálny guvernér Gurdon Saltonstall oslovili vplyvného a bohatého bostonského podnikateľa Elihu Yalea s prosbou o finančnú pomoc so stavbou novej budovy školského kampusu. Vďaka nemu škola vtedy získala finančnú čiastku vo výške približne 560 libier, čo bolo v tej dobe skutočne veľmi veľa. Preto sa ujal návrh pomenovať školu po Yalovi.

Yale   Yale

V súčasnosti študuje na tejto veľmi žiadanej ale aj veľmi drahej škole okolo 13 tisíc študentov. Ročne škola hospodári s približne 30 miliardami dolárov a ročné školné vyjde na približne jeden a štvrť milióna českých korún, čiže zhruba 49-tisíc eur. Každopádne Yale má výborné referencie čo sa týka absolventov. Pochádza odtiaľ päť amerických prezidentov, 62 laureátov Nobelovej ceny, 19 sudcov Najvyššieho súdu USA, 31 súčasných amerických miliardárov a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Múzeum prírodných vied

Okrem posluchární, knižníc a študentských internátov sa v areáli Yalovej univerzity nachádza aj prírodovedné múzeum Peabody Museum of Natural History. Inštitúcia sa sústreďuje na zhromažďovanie a vystavovanie exponátov z oborov biológie, botaniky, geológie a antropológie. V rámci stálych expozícii uvidíte dinosaurie kostry, 300 artefaktov – nástroje, oblečenie, nádoby a ďalšie predmety spojené s každodenným životom pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky alebo výstavu zameranú na vesmír. Múzeum prekvapí aj vynikajúcou expozíciou zameranou na staroveký Egypt, v ktorej nechýbajú ani múmie.

Galéria umenia

Keď sa už budete vyskytovať v areáli univerzity, zájdite aj do umeleckej galérie Yale University Art Gallery. Tá bola založená v roku 1832, čo z nej robí najstaršiu univerzitnú galériu v Spojených štátoch. Miestne zbierky zahŕňajú umenie starovekých Egypťanov, Etruskov, Grékov, talianske umenie alebo moslimské. Uvidíte tiež umelecké diela mnohých afrických či ázijských kultúr. Čo sa týka moderných umeleckých štýlov, tak tu nechýbajú práce impresionistov, modernistov alebo súčasné významné umelecké diela.

V rámci univerzity existuje samostatná galéria, kde nájdete britské umenie, čiže maľby, kresby, tlač, sochy či fotografie, pokrývajúce široké časové obdobie od vlády kráľovnej Alžbety I. až po súčasnosť.

GPS: 41°18'59.6"N 72°55'18.3"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Nick Allen

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Connecticut – Mystic Seaport
Publikované: 18.10.2019
Dnes budeme v našom poznávaní Spojených štátov amerických pokračovať. V niekoľkých posledných článkoch ste spolu s nami mohli trochu bližšie spoznať wisconsinské malomestá a dnes sa vydáme do Connecticutu.

USA, Connecticut – najkrajšie mestečká
Publikované: 1.11.2019
Connecticut je tretím najmenším štátom v rámci USA. Dnes sa pozrieme na niekoľkých najkrajších malých miest Connecticutu, aby vám plánovanie vašej dovolenky išlo viac od ruky.

USA, Connecticut: Hartford – domov Marka Twaina
Publikované: 25.10.2019
Po fantastickom Mystic Seaport budeme preskúmavať ďalšie kúty Connecticutu. Konkrétne dnes zamierime do hlavného mesta štátu, do Hartfordu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C