www.infoglobe.sk » USA, Connecticut – Mystic Seaport

USA, Connecticut – Mystic Seaport

Publikované: 18.10.2019
Dnes budeme v našom poznávaní Spojených štátov amerických pokračovať. V niekoľkých posledných článkoch ste spolu s nami mohli trochu bližšie spoznať wisconsinské malomestá a dnes sa vydáme do Connecticutu.

Nájdete ho na východe USA, je najjužnejším štátom regiónu Nové Anglicko a tiež patrí k pôvodným trinástim kolóniám, ktoré v roku 1776 vyhlásili nezávislosť na Veľkej Británii.

Hartford

V súčasnosti drží Connecticut v rámci federácie hneď niekoľko prvenstiev. Je to štát s najvyšším prímom na hlavu, taktiež má najvyšší index ľudského rozvoja a je tu najvyšší medián príjmu domácností, ktorý činí 75 tisíc dolárov ročne (asi 1,7 milióna Kč alebo 68000 €). Connecticut zaberá plochu približne 14 tisíc kilometrov štvorcových a býva tu 3,5 milióna ľudí, hlavným mestom je Hartford, v ktorom žije niečo málo vyše 100 tisíc ľudí a v aglomerácii necelý milión.

Prvými osadníkmi na území dnešného Connecticutu boli Holanďania, ktorí sa usídlili neďaleko vyššie zmieneného Hartfordu. Onedlho po nich prišli do oblasti anglickí osadníci z Plymouthu v Massachusetts, ktorí chceli založiť obchodnú stanicu, kde by predávali bobrie kožušiny.

New Haven

Na našom výlete vás zavedieme najprv do Mystic Seaport, historického prístavu, ktorý je azda najvýznamnejším a dozaista najväčším múzeom námorníctva v Spojených štátoch. Celý komplex pozostáva zo 60 budov a pýši sa impozantným množstvom lodí, z ktorých majú štyri status národnej historickej pamiatky USA. Plavidlá, ktoré tu môžete vidieť, sú veľmi zaujímavé. Patria medzi ne napríklad 34 metrov dlhý Charles W. Morgan – posledná drevená veľrybárska loď na svete.

Charles W. Morgan

K ďalším historickým kusom lodí patrí napríklad Joseph Conrad. Táto loď najprv slúžila ako súkromná jachta, s ktorou jej majiteľ oboplával svet, aby sa potom v 30. rokoch 20. storočia stala školnou loďou námorníctva USA. Inou zaujímavou loďou je škuner L. A. Dunton. Ten bol skonštruovaný na začiatku 20. rokov 20. storočia a vo svojej dobe patril k najčastejšie stavaným rybárskym plachetniciam. Dnes je tento škuner posledným z troch kusov svojho druhu.

LA Dunton

Múzeum každý rok navštívi približne štvrť milióna ľudí. Okrem prehliadky lodí môžete zájsť aj do miestneho planetária, ktoré má pre jednotlivé dni v týždni pripravený rôznorodý program ako napríklad pozorovanie nočnej oblohy, pri ktorom sa môžete naučiť rozpoznávať hlavné súhvezdia.

Pokiaľ je vám moreplavectvo blízke, práve tu sa môžete niečo priučiť o tom, ako sa námorníci orientujú podľa hviezd. V múzeu si pre vás pripravili trasu z Connecticutu na Havaj, takže uvidíte, ako sa postupne počas plavby mení nočná obloha. Skrátka skvelý zážitok, ktorý len tak niekde nezažijete!

GPS: 41°45'52.7"N 72°40'22.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Neznámý autor, AD Meskens, KyleConstable, Elipongo,

Charles Barneby

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, Connecticut: Hartford – domov Marka Twaina
Publikované: 25.10.2019
Po fantastickom Mystic Seaport budeme preskúmavať ďalšie kúty Connecticutu. Konkrétne dnes zamierime do hlavného mesta štátu, do Hartfordu.

USA, Connecticut – najkrajšie mestečká
Publikované: 1.11.2019
Connecticut je tretím najmenším štátom v rámci USA. Dnes sa pozrieme na niekoľkých najkrajších malých miest Connecticutu, aby vám plánovanie vašej dovolenky išlo viac od ruky.

USA, Connecticut: New Haven – Yalova univerzita
Publikované: 8.11.2019
Cieľom nášho dnešného výletu bude connecticutský New Haven. Tento prístav pri ústí rieky Quinnipiac sa nachádza vo východnej časti štátu. Mesto založili anglickí puritáni ku koncu 30. rokov 17. storočia.

USA, Connecticut – najlepšie pláže I
Publikované: 15.11.2019
Aj dnes zamierime do Connecticutu, nádherného štátu, kde sa písali dejiny Spojených štátov. Pokiaľ sem budete mieriť s predstavou odpočinku pri mori, tak máme pre vás pár tipov, kde zakotviť.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 11. 2019
sviatok:Klaudia
dnes:
nedeľa 17.11.
12 °C
zajtra:
pondelok 18.11.
11 °C