www.infoglobe.sk » USA, Arkansas – Little Rock

USA, Arkansas – Little Rock

Publikované: 4.9.2020
Pokračujeme v cestovaní po Spojených štátoch amerických, kde sa dnes pozrieme do arkansaského mesta Little Rock, ktoré leží v srdci tohto južanského štátu. Mesto sa rozkladá pozdĺž rieky Arkansas a bolo založené v roku 1820, teda krátko po ustanovení arkansaského teritória. Little Rock bol od začiatku hlavným mestom štátu, ktoré je 200 rokov po svojom založení obľúbeným výletným miestom pre rodiny, kde sa toho dá mnoho podniknúť.

Little Rock má dôležité miesto v amerických dejinách. Tunajší pamätník Little Rock Central High School National Historic Site bol miestom boja o desegregáciu školstva v druhej polovici 50. rokov 20. storočia. Deväť afroamerických teenagerov sem v roku 1957 nastupovalo prvý deň do školy. Na zaistenie ich bezpečnosti dohliadala dokonca armádna 101. výsadková divízia. Škola je dodnes v prevádzke, a pokiaľ tu budete chcieť absolvovať komentovanú prehliadku, odporúčame si rezervovať miesto s dostatočným časovým predstihom.

Little Rock

Little Rock Central High School

Vzhľadom k tomu, že je Little Rock hlavným mestom štátu, nájdete tu tiež miestny Kapitol. Ten je navrhnutý podľa toho vo Washingtone D. C. Ako stavebný materiál bol použitý biely mramor a žula. Vchodové dvere do Kapitolu sú vyrobené z bronzu a kupola je potiahnutá vrstvou 24karátového zlata. Návštevníci môžu využiť plánované komentované prehliadky, a to ako vo vnútri budovy, tak v bezprostrednom okolí. Najpopulárnejšia je zasadacia miestnosť guvernéra alebo stará sieň najvyššieho súdu.

Kapitol

Keď opustíme Kapitol a vydáme sa smerom na západ, po dvadsiatich minútach dorazíme k historickej stavbe Tower Building. Tá je sídlom múzea MacArthur Museum of Arkansas Military History. Inštitúcia je zameraná na vojenstvo, a to v kontexte Arkansasu. Vojenské dejiny sú dokumentované skrz rôzne artefakty, fotografie, uniformy, zbrane a ďalšiu vojenskou výbavu a výstroj. Budova patrí k vôbec najstarším v regióne a je rodiskom slávneho amerického generála Douglasa MacArthura. Okolo múzea sa rozkladá udržovaný park, ktorý je vítaným útočiskom pre odpočinok po túre vo vnútri múzea. V parku uvidíte rôzne vojnové pomníky alebo narazíte na arkansaské centrum umenia.

Kapitol

K ďalším historickým stavbám, alebo skôr ich replikám, patrí Old Mill, ktorý je rekonštrukciou historického mlyna z 19. storočia. Old Mill je mimochodom zvečnený v kultovom filme Sever proti Juhu. V parku, ktorý mlyn obklopuje, potom uvidíte sochy renomovaného Senora Dionicia Rodrigueza.

Old Mill

Až sa nabažíte samotného mesta, potom približne po 25 kilometroch severozápadne narazíte na horu Pinnacle Mountain, na ktorej vrchol ponúkajúci fantastické výhľady vedú dva chodníky. V okolitom prírodnom parku si môžete tiež urobiť piknik alebo sa previezť na loďke.

 

GPS: 34°44'18.8"N 92°17'48.5"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Mfield, Executive Office of the President of the United States, Daniel Schwen, Eric in SF, Ernest MettendorfDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas – San Antonio
Publikované: 31.7.2020
V San Antoniu sa nachádzajú jedny z najznámejších historických miest štátu Texas, čo z mesta robí veľmi atraktívnu lokalitu. Avšak možností, čo tu zažiť nad rámec histórie, je obzvlášť v okolí mesta viac než dosť.

USA, Texas: Austin – pre život aj podnikanie
Publikované: 7.8.2020
V dnešnom diele o cestovaní po Spojených štátoch sa pozrieme do Texasu, konkrétne do jeho hlavného mesta Austin s približne miliónom obyvateľov. Austin patrí medzi najrýchlejšie rastúce a najdynamickejšie mestá Severnej Ameriky. Niet divu. Podnebie, relatívne nízke náklady na život, na americké pomery vysoká bezpečnosť a silná ekonomika sem láka mnoho ľudí. Sídli tu a majú tu kancelárie jedny z najvýznamnejších spoločností sveta ako 3M, Apple, Google, Amazon, IBM.

USA, Texas: Beaumont – do múzeí
Publikované: 21.8.2020
Po návšteve Corpus Christi dnes zájdeme do mesta Beaumont na severovýchode. História Beaumontu je úzko spätá s ťažbou ropy. Dodnes je v pamäti incident z roku 1901, kedy došlo k obrovskej explózii ropného vrtu. Dnešný Beaumont je obklopený ropnými vrtmi, avšak mesto je silno zamerané na ochranu svojich prírodných zdrojov a v jeho okolí tak nájdete napríklad prírodný park Big Thicket National Preserve alebo mokrade Cattail Marsh Wetland.

USA, Texas: Beaumont – múzeá
Publikované: 28.8.2020
Dnes budeme v poznávaní texaského Beaumontu pokračovať. Druhá časť začne neobvykle, a to v akejsi aligátorovej zoo Gator Country Adventure Park, kde žije viac než 600 aligátorov. Jedným z obyvateľov je tiež Veľký Al, ktorému tiahne na 90. K miestnej komunite patrí aj Veľký Tex, ktorý v zajatí dorástol do veľkosti 4,5 metra a váhy takmer pol tony.

USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie
Publikované: 30.8.2019
Už v minulom článku sme sa venovali múzeám v populárnej štvrti Sundance Square a dnes budeme pokračovať.

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru
Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C