www.infoglobe.sk » USA, Arizona: Phoenix – hlavné mesto štátu

USA, Arizona: Phoenix – hlavné mesto štátu

Publikované: 10.7.2020
Vo Phoenixe dnes žije viac než milión a pol obyvateľov. Kvôli neďalekým mexickým hraniciam sa tu v posledných dekádach zvyšoval podiel Latinskoameričanov, ktorý dnes činí približne 40 percent obyvateľov mesta. Phoenix je tiež významným ekonomickým centrom. Sídli tu niekoľko spoločností z rebríčka Fortune 500 a v západnej časti mesta nájdete základňu amerického letectva Luke Air Force Base.

Teraz sa ale pozrime na pár zaujímavých miest. Naším prvým tipom je Hudobné múzeum. Pokiaľ je vám hudba blízka, budete vo svojom živle. Toto múzeum totiž patrí medzi vôbec najväčšie svojho druhu na svete. Jeho zbierka obsahuje takmer 7 000 hudobných nástrojov z takmer 200 krajín sveta.

Phoenix

Múzeum ako také navyše sídli v modernej budove, ktorá je domovom piatich stálych galérií vrátane Experience Gallery, teda galérie, kde si môžete vyskúšať na hudobné nástroje zahrať. Okrem toho múzeum usporadúva pravidelne rôzne dočasné výstavy, a dokonca živé hudobné vystúpenia s hľadiskom pre tristo divákov.

Phoenix

Ďalším múzeom, ktoré vám odporúčame zaradiť do svojho turistického hľadáčiku, je známe a renomované Heard Museum. Bolo založené v roku 1929 a je venované umeniu a kultúre Indiánov amerického juhozápadu. Uvidíte, ako boli zruční v prútikárstve, hrnčiarstve, vyrábaní šperkov a textílií. Tiež sa budete môcť pokochať výstavou figúrok kačina. V kultúre pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky sú tieto malé a farebné figúrky vyrezávané z dreva. Dostávajú ich deti, a to nie ako hračky, ale ako predmet, o ktorý by sa mali starať.

Phoenix

V múzeu je niekoľko galérií a vonkajších inštalácií, kde uvidíte tradičné aj súčasné umenie amerických Indiánov. Najmä vonku na vás čaká záhrada plná sôch a okrem iného aj príjemná kaviareň, kde si môžete objednať niektoré zo špeciálnych jedál, ktoré majú sprevádzať aktuálne výstavy.

Phoenix

K ďalším zaujímavým múzeám nepochybne radíme aj múzeum hasičov, ktoré sa trochu humorne nazýva The Hall of Flame Fire Museum. Vystavené sú artefakty spojené s týmto nebezpečným povolaním datujúce sa až do roku 1725. Uvidíte staré hasičské vozy a kuriózne hasičské prístroje. Múzeum sa však nezameriava výhradne na Spojené štáty. Uvidíte rôzne predmety pochádzajúce z Európy alebo Japonska, ktoré vám dajú komplexnejší pohľad na to, čo sa s hasičstvom spája a čo to obnáša.

 

GPS: 33°28'04.0"N 112°04'25.3"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Pixabay.comDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Arizona: posvätné mesto Sedona
Publikované: 4.2.2017
Arizona je americký štát na juhozápade krajiny. Väčšinu tvorí púšť (pôvod názvu najpravdepodobnejšie pochádza zo španielčiny – árida zona = vyprahnutá oblasť). Vo vyšších polohách je možné nájsť aj ihličnaté lesy, ktoré dohliadajú na púšť v údolí. Najznámejšou prírodnou atrakciou je samozrejme národný park Grand Canyon. Nie je ale jediným národným parkom v Arizone. Tá ponúka mnoho krásnych prírodných úkazov, ktoré sú chránené rezerváciami.

USA, Arizona: Phoenix – hlavné mesto štátu II
Publikované: 17.7.2020
Po prieskume múzeí mesta minulý týždeň sa dnes pozrieme do okolia Phoenixu.

USA, Arizona – výlety v okolí Phoenixu
Publikované: 24.7.2020
Dnes si z Phoenixu urobíme pár výletov do okolia.

USA, Arizona: Cesta do Grand Canyonu
Publikované: 7.2.2014
Do Grand Canyonu som sa vydal z Las Vegas. Bolo to v polke novembra, a tak som si užíval mierne teploty. Ešte než som opustil mesto, neodpustil som si malú radosť a skoro ráno som zašiel do miestneho bistra, kde som si dal na raňajky palacinky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C