www.infoglobe.sk » USA, Aljaška – Juneau

USA, Aljaška – Juneau

Publikované: 5.6.2020
Do hlavného mesta Aljašky – Juneau – nevedie žiadna cesta. Už len preto sa jedná o pomerne netradičnú lokalitu. Môžete sem vyraziť buď na lodi alebo lietadlom. Nachádza sa na pevninskom výbežku na juhu štátu a od Tichého oceánu ho delí sieť ostrovov. Napriek svojej odľahlosti je Juneau vyhľadávaným a lákavým turistickým cieľom s veľkou ponukou zaujímavých prírodných lokalít, ktorým jednoznačne dominuje ľadovec Mendenhall (asi 20 kilometrov severozápadne od Juneau).

Hoci v Juneau dnes sídlia štátne úrady a je tiež rušným prístavom, zachovalo si niečo kúzelné z doby, kedy sa sem od začiatku 80. rokov 19. storočia vydávali dobrodruhovia hľadať zlato. Možno, že si z hodín dejepisu spomeniete aj na to, že Aljaška si pamätá viac než sto rokov existujúcu ruskú kolóniu, ktorá zanikla v roku 1867, kedy Rusko Amerike Aljašku predalo za čiastku 7,2 miliónov dolárov, čo by dnes bolo asi 125 miliónov dolárov.

Juneau

Pamiatkou na skorších osadníkov sú pravoslávne kostoly. Je zaujímavé, že dodnes približne 20 tisíc obyvateľov Aljašky vyznáva pravoslávnu vieru, pritom v drvivej väčšine prípadov sa jedná o členov z radov pôvodných obyvateľov.

Juneau

Jedným z mála miest, ktoré stojí za to v samotnom Juneau navštíviť, je múzeum Alaska State Museum, uchovávajúce zbierku viac než 25 tisíc historických predmetov. Populárne sú artefakty spojené so zlatou horúčkou. Nechýbajú ani zbrane, nástroje alebo rôzne dokumenty približujúce ruské osídlenie Aljašky. Pomyselným zlatým klincom je expozícia venujúca sa pôvodnému obyvateľstvu, kde musíme vyzdvihnúť eskimácku zbierku vyrezávanej slonoviny. K tomu uvidíte tiež súčasné umenie domorodých obyvateľov Aljašky.

Juneau Juneau

Aljaška sa stala právoplatným americkým štátom len v roku 1959. Vtedy sa miestna hlavná správna budova aljašského teritória stala Kapitolom. Vo vnútri môžu záujemci v rámci bezplatnej polhodinovej prehliadky vidieť rôzne historické fotografie alebo umelecké diela. Za povšimnutie stojí vstupná hala, ktorá sa nesie v duchu štýlu art deco, a to vrátane vybavenia.

Kapitol

Hneď vedľa Kapitolu stojí ďalšie múzeum – Juneau-Douglas City Museum, ktoré sa sústredí na prezentáciu kultúry etnickej indiánskej skupiny Tlingitov, ranné obdobie zlatej horúčky a dejiny oblasti Juneau-Douglas. Až budete hotoví s prehliadkou samotného múzea, pozriete sa do úzkych a strmých uličiek okolo, pretože sú lemované starými domami a záhradami s bujnou vegetáciou. Okrem toho je neďaleko odtiaľ zmienený pravoslávny kostol svätého Mikuláša.

 

GPS: 58°21'37.5"N 134°29'46.7"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.orgDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku
Publikované: 29.5.2020
Dnes vás vezmeme na nespútanú Aljašku, do jej najväčšieho mesta Anchorage, ktoré sa chváli veľmi poetickou prezývkou – Mesto svetiel a kvetín.

USA, Aljaška: Juneau – za ľadovcami
Publikované: 12.6.2020
Dnes naviažeme na prechádzku z minulého týždňa, kedy sme sa vydali do hlavného mesta najväčšieho amerického štátu.

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA: Aljaška - divoká a krásna II.
Publikované: 29.10.2012
Druhý deň vyrážame k prístavnému mestečku Seward, cestou sa zastavíme pri divokej rieke a deň zakončíme prehliadkou výskumného strediska morského ekosystému Aljašky. Celý nasledujúci deň je venovaný skalnatej krajine ľadu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásna III.
Publikované: 5.11.2012
Diaľnicou, ktorá nadväzuje na Seward Highway - hlavnú cestu tohto polostrova, smerujeme do chránenej oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Najprv ale návšteva v rodine musherov a ich huňatých ťažných psov. Ďalší deň venujeme spoznávaniu orla bielohlavého a hnedého.

USA: Aljaška - divoká a krásna IV.
Publikované: 12.11.2012
Niekoľko pokusov o zahliadnutie ďalších orlov bolo málo úspešné, ale smerom do sedla zelených kopcov nám cestu skrížila losia dáma. Ďalší deň nás čaká zlatokopecký raj a farmy sobov a pižmoňov.


Súvisiaca fotogaléria

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C