www.infoglobe.sk » USA, Aljaška: Juneau – za ľadovcami

USA, Aljaška: Juneau – za ľadovcami

Publikované: 12.6.2020
Dnes naviažeme na prechádzku z minulého týždňa, kedy sme sa vydali do hlavného mesta najväčšieho amerického štátu.

Juneau nepatrí medzi veľké mestá, a preto to z pohľadu turizmu nie je práve miesto, kde by ste mali celé dni čo robiť. V okolí je toho ale viac než dosť.

Napríklad takých necelých 20 kilometrov od mesta narazíte na epické prírodné scenérie. Reč je predovšetkým o vodopádoch Nugget Falls, ktoré ústia do jazera pri ľadovci Mendenhall Glacier. Ľadovec samotný je približne 20 kilometrov dlhý a nadväzuje na omnoho masívnejšie juneaovské ľadovcové pole, ktoré pokrýva viac než 2 000 kilometrov štvorcových a tiahne sa do Britskej Kolumbie. Najlepším miestom, kde zahájiť návštevu tejto oblasti, je návštevnícke centrum Mendenhall Glacier Visitor Center, ktoré nájdete na brehu jazera.

Mendenhall Glacier

Vo vnútri návštevníckeho centra je možnosť pozrieť si 20 minútový dokument o oblasti alebo si vypočuť krátku prednášku niektorého z rangerov. V miestnom kníhkupectve sa potom často usporadúvajú rôzne akcie pro deti. Okrem toho okolo jazera vedú turistické chodníky – od tých nenáročných po stredne obťažné. Tešiť sa tiež môžete na horské kozy, medvede, bobry alebo lososy.

návštevnícke centrum pri ľadovci Mendenhall Glacier

Juhovýchodným smerom od Juneau nájdete ľadovcový fjord Tracy Arm. Hlavnou časťou fjordov sú ľadovcové dvojčatá Sawyer Glaciers, ktoré sú ľahko rozpoznateľné vďaka namodravému ľadu. Váš zážitok bude umocnený, pokiaľ zainvestujete do plavby na lodi.

Fjord sa tiahne hlboko do vnútrozemia, kde zasahuje do národného parku Tongass National Forest. Pozdĺž fjordu môžete vidieť medvede baribaly, medvede hnedé, jelene alebo losy. Okrem toho je pravdepodobné, že nad oceánom uvidíte lietať orliaky bielohlavé, ktoré sú národným symbolom USA, alebo rybárov dlhochvostých. Miestne vody sú potom domovom veľrýb a tuleňov.

Glacier Bay National Park and Preserve Glacier Bay National Park and Preserve

Do tretice navštívime ďalšie ľadovce, tentokrát v slávnom národnom parku Glacier Bay National Park. Krásna príroda spolu s rôznymi akciami, ktoré sa tu dajú podniknúť, robia toto miesto veľmi atraktívnym. Okrem ľadovcov je jedným z hlavných lákadiel dažďový les mierneho pásma. Turistické chodníky sa nachádzajú iba v oblasti Barlett Cove a sú tu aj miesta určené na kempovanie. Okrem toho si tu návštevníci môžu požičať kajaky. Zo zvierat môžete okrem už predtým spomínaných pozorovať tiež vlkov.

lyžiarska oblasť Eaglecrest Ski Area

Ak by ste mali chuť si zalyžovať a pritom sa kochať oceánom, máme pre vás dobrú správu. Presne to vás čaká v lyžiarskom rezorte Eaglecrest Ski Area na ostrove Douglas Island. Z mesta sa sem dostanete za 20 minút autom.

 

GPS: 58°26'28.7"N 134°32'44.0"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Reywas92, Notyourbroom, Brian W. Schaller, Brian W. Schaller (2), BlindGoofyDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Aljaška – Juneau
Publikované: 5.6.2020
Do hlavného mesta Aljašky – Juneau – nevedie žiadna cesta. Už len preto sa jedná o pomerne netradičnú lokalitu. Môžete sem vyraziť buď na lodi alebo lietadlom. Nachádza sa na pevninskom výbežku na juhu štátu a od Tichého oceánu ho delí sieť ostrovov. Napriek svojej odľahlosti je Juneau vyhľadávaným a lákavým turistickým cieľom s veľkou ponukou zaujímavých prírodných lokalít, ktorým jednoznačne dominuje ľadovec Mendenhall (asi 20 kilometrov severozápadne od Juneau).

USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku
Publikované: 29.5.2020
Dnes vás vezmeme na nespútanú Aljašku, do jej najväčšieho mesta Anchorage, ktoré sa chváli veľmi poetickou prezývkou – Mesto svetiel a kvetín.

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA: Aljaška - divoká a krásna II.
Publikované: 29.10.2012
Druhý deň vyrážame k prístavnému mestečku Seward, cestou sa zastavíme pri divokej rieke a deň zakončíme prehliadkou výskumného strediska morského ekosystému Aljašky. Celý nasledujúci deň je venovaný skalnatej krajine ľadu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásna III.
Publikované: 5.11.2012
Diaľnicou, ktorá nadväzuje na Seward Highway - hlavnú cestu tohto polostrova, smerujeme do chránenej oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Najprv ale návšteva v rodine musherov a ich huňatých ťažných psov. Ďalší deň venujeme spoznávaniu orla bielohlavého a hnedého.


Súvisiaca fotogaléria

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C