www.infoglobe.sk » Turecko, Istanbul: Kadiköy – štvrť na ázijskom brehu Bosporu – VIDEO

Turecko, Istanbul: Kadiköy – štvrť na ázijskom brehu Bosporu – VIDEO

Publikované: 11.12.2018
Mnoho návštevníkov Istanbulu robí tú chybu, že zostáva len v „európskej” časti mesta. Pritom už len samotná plavba cez prieliv Bospor patrí medzi nezabudnuteľné zážitky, na jeho druhej strane vás navyše čaká mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Jedným z nich je aj kozmopolitná štvrť Kadiköy, kde sa mieša tradícia s moderným spôsobom života.

V Kadiköy okrem iného nájdete aj najväčší trh s jedlom v celom Turecku. Kúpite tu hlavne mnoho rýb a morských plodov, ale tiež olivy, ďatle, sladkosti, pečivo, mäso, zeleninu či ovocie. Na mnohých miestach sa môžete priamo najesť, predajcovia striedajú stánky s gyrosom, grilovanými rybami či mušľami a nájdete tu aj dosť veľa reštaurácií.

V tejto štvrti nájdete aj najstaršiu mešitu v celom Istanbule. Osmanskí dobyvatelia totiž toto územie získali pod svoju kontrolu takmer o sto rokov skôr než vtedajší Konštantínopol na európskej strane Bosporu.

Kadiköy

Kadiköy patrí medzi najkozmopolitnejšie časti mesta, okrem Turkov tu stretnete aj Arménov, Uzbekov, Grékov, Albáncov alebo Kurdov. Aj preto tu môžete naraziť na niekoľko rôznych kostolov, a dokonca aj na synagógy. Pokiaľ budete mať viac času, odporúčam ochutnať aj niektoré z ich špecialít, sám som zavítal napríklad do vynikajúcej uzbeckej reštaurácie.

Najlákavejší je ale tunajší štýl života. Berlínsky Kreuzberg nepatrí medzi sesterské štvrte Kadiköy náhodou, v mnohých veciach sú si obe „hipsterské” štvrte až neuveriteľne podobné. Cez deň si v hlavných uliciach s obchodmi a na trhovisku užijete čulý ruch, večer zas ožije časť plná reštaurácií a príjemných barov.

v Kadiköy objavíte mnoho skvelých graffiti   graffiti

Miestni vedia, ako si patrične užívať život. Vonku tu stretnete mnoho ľudí, či už páry, športovcov, dôchodcov na promenáde okolo mora, partie kamarátov na opulentných neskorých raňajkách či večer s pivom na obrubníku, alebo starousadlíkov s typickou šálkou čaja pri hraní Backgammonu, dámy či šachu. Do toho sa všade potulujú mačky a škriekajúce čajky, čím dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

ľudia sa tu naozaj často stretávajú   miestni sa radi stretávajú vonku pri šálke čaju či kávy a stolných hrách

na každom rohu sú mačky

Ako som už spomenul na začiatku, do Kadiköy je najlepšie vyraziť loďou, najjednoduchšie z prístaviska pri moste Galata. Či uť z Karaköy, alebo Eminönü. Pod Bosporom dnes jazdí aj jedna linka metra, ochudobnili by ste sa ale o krásny výhľad na veľkú časť mesta a majestátny most Mučeníkov. Lode tu fungujú ako bežná MHD, cestovné lístky preto ľahko zaplatíte istanbulskou kartou, ktorú si rozhodne vybavte a nabite hneď pri príjazde, ide to v ktoromkoľvek automate na lístky.

lode tu slúžia ako MHD a okrem jedného mostu a jednej linky metra ide o jediné spojenie na európsku stranu mesta

Pokiaľ pôjdete do Istanbulu len za pamiatkami na pár dní, asi vám bude stačiť plavba loďou do Kadiköy a späť. Pokiaľ ale chcete zažiť mesto aspoň trochu aj z pohľadu miestnych, zastavte sa na ázijskej strane aspoň na jeden deň, nebudete ľutovať.

GPS: 40°59'16.5"N 29°03'30.8"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turecko, Istanbul – pestrá brána medzi Európou a Áziou – VIDEO
Publikované: 27.11.2018
Vedel som, že najväčšie mesto Turecka toho ponúka veľa. No i tak ma úplne dostalo. Týždeň v ňom utiekol ako voda a viem si predstaviť, že by som jeho uličky, pamiatky, gastronómiu aj moderné časti objavoval aj omnoho dlhšie. Poďme sa spoločne aspoň na chvíľu preniesť do Istanbulu pomocou videa a fotiek.

Istanbul, Hagia Sofia – miesto, kde sa stretáva kresťanstvo a islam – VIDEO
Publikované: 4.12.2018
Pri návšteve Istanbulu by ste rozhodne nemali vynechať jednu z najzaujímavejších pamiatok. Pôvodne katedrálu, následne mešitu a dnes múzeum Hagia Sofia, ktorej história siaha viac než 1500 rokov do minulosti. A možno aj omnoho ďalej. Len ťažko nájdete inde na svete stavbu s podobným príbehom a atmosférou.

Turecko, Istanbul – Historické centrum, perla na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 18.12.2018
Ako sme už v úvodnom článku zmienili, najviac návštevníkov do Istanbulu priláka jeho historické centrum. Či už ide o mešitu Hagia Sophia, Modrú mešitu, Grand Bazaar, palác Topkapi, alebo len jeho nezabudnuteľnú atmosféru v úzkych kopcovitých uličkách s nespočtným množstvom obchodíkov. Nechajte sa navnadiť naším článkom a videom.

Turecko, Efez – antický skvost
Publikované: 18.10.2015
Efez je najzachovalejšie antické mesto v Turecku a právom patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky. Toto miesto bolo známe už v 2. tisícročí pred n. l. a v dobe svojho rozkvetu tu žilo až 250 tisíc obyvateľov. V súčasnosti sem každoročne prichádza obdivovať pozostatky úchvatných stavieb tisíce turistov. A dnes sa spolu s nami prejdete po mramorovej dlažbe celým mestečkom.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko: Kapadócia – krajina balónov a skalných ob
Zima sa nám ešte síce neukázala vo svojej plnej sile, ale my vás napriek tomu už teraz pozývame n...

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko, Istanbul – Historické centrum, perla na zozname UNESCO
V Istanbule láka väčšinu turistov hlavne historické centrum. Čo v ňom môžete vidieť? Napr. mešitu...

Istanbul, Hagia Sofia – miesto, kde sa stretáva kresťanstvo a islam
Hagia Sofia je jednou z najzaujímavejších istanbulských pamiatok. Je stará asi 1500 rokov a len ť...

Turecko, Istanbul: Kadiköy – štvrť na ázijskom brehu Bosporu
Keď budete v Istanbule, nezostávajte len v „európskej“ časti. Už len samotná plavba cez Bospor to...

Turecko, Istanbul – pestrá brána medzi Európou a Áziou
Týždeň strávený v Istanbule utečie ako voda, nebudete totiž vedieť, čo skôr. Samé uličky, pamiatk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C