www.infoglobe.sk » Trapani leží na Sicílii

Trapani leží na Sicílii

Publikované: 22.8.2010
Začiatkom leta sa na tabuli s odletmi na bratislavskom letisku M. R. Štefánika objavila – pre mnohých doteraz neznáma – destinácia Trapani Birgi. A nízke uvádzacie ceny boli pre viacerých lákadlom pozrieť sa do málo známych končín ostrova Sicília...

TrapaniNový cieľ na bratislavské letisko priniesla najväčšia tunajšia nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá má jednu zo svojich európskych centrál práve na letisku Birgi, vzdialenom asi 15 km južne od prímorského historického mestečka Trapani na západnom okraji talianskeho ostrova Sicília.Trapani

Pekný pohľad na mesto je už pred pristátím z výšky. Úzky polostrov, obklopený zo severu Tyrhénskym morom a z juhu zátokou Porto, bol zrejme oddávna atraktívnou lokalitou pre rybárov. Domáci ho volajú „mesto dvoch morí“. Ako sa mesto rozrastalo, nová výstavba sa rozširovala ďalej od mora smerom k hornatému vnútrozemiu. Samotné letisko Birgi (TPS) sa z výšky zdá dosť vzdialené od mesta, od ktorého ho oddeľuje niekoľko dedín a plochy odsoľovacích nádrží – salín. Ako sme sa neskôr dozvedeli, soľ s obsahom horčíka, vápnika, jódu a ďalších cenných minerálov sa tu získava tradičným spôsobom odparovaním z morskej vody len s pomocou slnka a vetra už od 16. storočia, a ešte dnes sa táto ručne vyrábaná nerafinovaná soľ s označením Trapani predáva po Európe ako vyhľadávaný čisto prírodný produkt.Trapani

Cesta z letiska trvá miestnym autobusom, ktorý ide trochu okľukou po hlavnej ceste, asi hodinu a stála nás 2,50 €. Nechcelo sa nám totiž čakať na rýchlejší, ale aj drahší „ryanairovský“ autobus do mesta. Na spiatočnej ceste sme vyskúšali miestny taxík, ktorý v skorých ranných hodinách doslova preletel vysokou rýchlosťou priamou cestou cez ešte vyprázdnené dedinky asi za štvrť hodinky. Kto plánuje podrobnejšie spoznávanie ostrova, môže si na letisku (alebo samozrejme v meste) požičať osobný voz za cenu približne od 60 € na deň (toľko aj s poistením nás stál Citroën C1).Trapani

Podľa turistických sprievodcov sa mesto objavilo už na antických mapách pod označením Drepanon či Drepanum (čo vraj znamená kosák podľa tvaru mestskej zátoky), obývané národom Elymov, ktorí používali písmo podobné gréckemu. Svoju kapitolu v dejinách mesta napísali aj Féničania, Kartáginci a Rímania. V meste sa zachovali viaceré židovské pamiatky. V stredoveku mesto ťažilo z výhodnej strategickej polohy ako dôležitý obchodný prístav (tuniské pobrežie afrického kontinentu je odtiaľ vzdialené asi 200 km), z ktorého sa vyvážali predovšetkým soľ a víno. Bolo tiež sídlom biskupa.Trapani - Torre de Ligny

Dnešné Trapani má asi 70 000 obyvateľov a jeho najatraktívnejšia časť pre turistov je práve staré mesto s nábrežiami so zvyškami opevnení, množstvom historických kostolov, z ktorých najväčší je Cattedrale di San Lorenzo, ako aj honosnými palácmi. Mnohé staré domy v úzkych kamenných uličkách sú dnes prebudované na hotely a penzióny. Na konci nábrežnej promenády dôjdeme ku zvyškom veže Torre di Ligny, v ktorej je archeologické Museo di Preistoria. Ďalšie múzeum Pepoli je v bývalom kláštore na okraji historického jadra mesta. Trapani - Lido di San GiulianoNa námestíčku Piazetta Saturno sa nachádza turistické informačné centrum s mapami a letákmi, pozývajúcimi na cestu po Sicílii, k návšteve Palerma (asi 70 km od Trapani), a mnohých sicílskych pamätihodností, atrakcií a rôznych podujatí.

Nás najviac zaujímali pláže, lebo júnové teploty už dávali prísľub na okúpanie sa v mori. Mestská pláž Lido di San Giuliano sa nachádza v severnej časti mesta, je pomerne navštevovaná, nám sa však zdala nie príliš udržiavaná (možná preto, že ešte nebol začiatok sezóny). Za krajšími a pokojnejšími plážami treba ísť ďalej od mesta a hľadať v niektorej zátoke. Veľmi pekná pláž je pri mestečku San Vito Lo Capo smerom na Palermo.

Trapani - San Vito Lo Capo

V prospektoch sa uvádza, že práve tu sa každú jeseň v septembri koná populárny festival kuskusu, kde sa údajne pripravuje najlepší kuskus na svete. Niektoré časti skalnatého pobrežia najmä pri útesoch však môžu byť v dôsledku príboja a zradných prúdov nebezpečné aj pre zdatných plavcov. Na svoje si tu určite prídu surferi a milovníci iných adrenalínových športov, vyžadujúcich dobrý vietor a vlny.

Trapani - Erice

EriceTrapani - Erice

A ešte zopár slov o najkrajších miestach v okolí Trapani. Romantické historické mestečko na strmom kopci tvorí stredoveká pevnosť, obklopená niekoľkými kostolmi a uličkami so starými kamennými budovami. Z miesta je nádherný výhľad na okolie aj Egadské ostrovy. Kto sa chce vyhnúť serpentínam, môže použiť lanovku z Trapani (funivia).

Egadské ostrovy

Súostrovie Egady (Isole Egadi) leží na dohľad od Trapani. Z troch ostrovov – Favignana, Levanzo a Marettimo – sme si vybrali najväčší z nich Favignana. Cesta trajektom na ostrov dlhý údajne asi 9 km trvá približne hodinu, rýchloloď to zvládne za polovicu. V rovnomennom mestečku na ostrove toho niet veľa na pozeranie, o to krajšie sú pláže a zátoky. Skalnatý ostrov s krasovými útvarmi sa odporúča aj na pešiu a cyklo- turistiku. Z prístavu Trapani smerujú pravidelné linky trajektov aj na Sardíniu a do niektorých stredomorských prístavov.

Isole Egadi - Favignana

                Isole Egadi - Favignana                Isole Egadi - Favignana

MarsalaTrapani

Veľké prístavné mesto leží asi 30 km južne od Trapani (a letiska Birgi) na najzápadnejšom cípe ostrova Sicília. Jeho názov údajne pochádza z arabčiny a znamená Alahov prístav (Mars-al-Allah). Vyrába sa tam rovnomenné dezertné víno, podobné portskému. V meste sa nachádza množstvo barokových stavieb a niekoľko múzeí.

Segesta

Mestečko v hornatej krajine asi 30 km od Trapani na ceste do Palerma s dochovaným starogréckym (dórskym) chrámom, vraj najkrajšou antickou pamiatkou na celej Sicílii.

Isole Egadi - Favignana

Text a foto: Lýdia VýbornáDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko: Udine
Publikované: 25.4.2011
Nie je ľahké si predstaviť, že so severotalianskym mestom Udine sme kedysi patrili do spoločného štátu – habsburskej monarchie, a to až do roku 1866. Mesto každého návštevníka očarí zachovalou svojskou historickou architektúrou a množstvom pamiatok, ale aj ďalšími zaujímavosťami.

Slovensko: pobytov last minute bude tento rok menej
Publikované: 13.6.2011
Podľa predstaviteľov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr najväčší záujem o letné pobyty pri mori v tomto roku smerujú do tradičných piatich destinácií – Chorvátska, Bulharska, Grécka, Talianska a Turecka.

Viete, že? Európske sopky II.
Publikované: 25.9.2011
Druhá najmohutnejšia sopka Európy a zároveň najvyšší činný vulkán – to je sicílska kráska Etna. A skutočne, miestni obyvatelia ju nazývajú Muncibeddu, čo v preklade znamená „krásna hora“.


Súvisiaca fotogaléria

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C