www.infoglobe.sk » Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína

Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína

Publikované: 4.2.2019
Tchaj-wan je pomerne malý ostrov pri juhovýchodnom pobreží Číny. Pre svoje nepokojné dejiny, kedy o ostrov bojovalo Japonsko a Čína, nie je dodnes status Tchaj-wanu úplne jasný. Čínska ľudová republika (ČLR) ho považuje za svoju odpadnutú provinciu. Samotný Tchaj-wan sa nazýva Čínskou republikou a udržuje si odstup od komunistickej ČLR, ktorá ho ale prehlasuje za svoju súčasť,napriek tomu, že územie tohoto ostrova nikdy nezískala.

Tchaj-wan je oproti Českej republike zhruba polovičný, ale žije tu dvojnásobný počet obyvateľov. A to väčšinou len na západnej strane ostrova. Východnú stranu totiž tvoria nádherné hory a národné parky, do ktorých sa tiež pozrieme. Teraz ale poďme nahliadnuť do hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-peju.

Tchaj-pej je rušné mesto

Tchaj-pej je rušné a pulzujúce veľkomesto, kde sa rozhodne nebudete nudiť. K dominante mesta, mrakodrapu Tchaj-pej 101 (Taipei 101), vás zavezie metro. Pripravte sa však na to, že sa tu budete tlačiť s ďalšími turistami. Pokiaľ si chcete urobiť peknú fotku s týmto mrakodrapom, choďte o jednu zastávku ďalej, na stanicu Xiangshan (žltá linka).

Krátkou prechádzkou dôjdete na vyhliadkové miesto – Elephant Mountain. Výstup je náročnejší, čaká vás mnoho schodov. Buď si môžete urobiť len krásnu fotku s Tchaj-pej 101 ako na dlani, alebo sa môžete vydať ďalej po turistických trasách. Toto miesto určite navštívte aj večer, kedy je tu nádherný výhľad na nasvietené mesto.

výhľad na mesto z Elephant Mountain na mesto

Mrakodrap Tchaj-pej 101 je najbezpečnejšou budovou na ostrove. Bol špeciálne navrhnutý tak, aby vydržal časté zemetrasenia a tajfúny. Z vrcholu mrakodrapu sa naskytá výhľad na mesto a okolie, ale keďže krajina navôkol nie je veľmi zaujímavá, peniaze utraťte radšej v stánkoch, ktoré ponúkajú nekonečné množstvo rôznych druhov miestnych dobrôt. Tchaj-pej je totiž známe svojimi nočnými trhmi.

nočný Tchaj-pej z Elephant Mountain

Po červenej linke metra sa dostanete na zastávku CKS Memorial Hall. Je to pamätník, ktorý bol postavený ako spomienka na generála Chiang Kai-sheka. Ten stál pri zrode Čínskej republiky. V areáli nájdete námestie Slobody, kde stojí už zmienený pamätník, v ktorom môžete každú hodinu sledovať výmenu stráže. Ďalej tu nájdete Národné divadlo, Národnú koncertnú halu a odpočinúť si môžete v priľahlom parku.

vstupná brána k pamätníku   CKS Memorial Hall

čestná stráž pri pamätníku   budova Národného divadla

Je tu mnoho chrámov, ktoré sú väčšinou v betónovej zástavbe moderného veľkomesta. Napriek tomu sa môžete na okraji mesta ponoriť do úplne iného sveta, a to v  mangrovníkovej rezervácii, ktorá je útočiskom mnohých druhov zvierat a rastlín.

v lete nie je ani v mangrovníkovej rezervácii veľa vody

Tchaj-pej je moderné mesto so všetkým, čo k tomu patrí. Preslávený nočný život, množstvo obchodov, kapslové hotely a priateľský obyvatelia, to sú hlavné dôvody, prečo je mesto také obľúbené. A pokiaľ chcete vyraziť do prírody, stačí sadnúť na autobus a za niekoľko desiatok minút sa už prechádzate trebárs v národnom parku Yangmingshan. Preto neváhajte a vydajte sa do krajiny, kde je zeleň zelenšia a more modrejšie a kde ešte nie je masový turizmus.

nočné trhy sa považujú sa zábavu   môžete tu ochutnať mnoho zaujímavých delikates

na kapslové hotely tu narazíte na každom kroku

GPS: 25°01'59.6"N 121°34'12.9"E

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tchaj-wan – národný park Yangmingshan
Publikované: 11.2.2019
V tesnej blízkosti hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-pej, sa rozprestiera národný park Yangmingshan. Táto oblasť je vulkanického pôvodu a pod zemou sa nachádzajú magmatické ložiská, vďaka ktorým tu nájdete veľké množstvo horúcich prameňov. Najvyššou horou je Qixingshan (1 120 m n. m.), a pokiaľ máte dobrú fyzičku, môžete sa na ňu vydať.

Tchaj-wan – fascinujúca mramorová tiesňava
Publikované: 18.2.2019
Národný park Taroko patrí k najvyhľadávanejším miestam na Tchaj-wane. Leží na východnej strane ostrova, kde sa od pláží Filipínskeho mora zdvíhajú hory národného parku až do výšky presahujúcej 3 000 metrov.

Tchaj-wan – krásy na severe krajiny
Publikované: 25.2.2019
Severné pobrežie Tchaj-wanu je pestré na prírodné úkazy. Keď sa z hlavného mesta Tchaj-pej vydáte vlakom do mesta Ruifang, čaká vás už iba prestup na shuttle bus, ktorý jazdí po severovýchodnom pobreží. Priamo u šoféra si za 50 tchaj-wanských dolárov (cca 1,5€) kúpite jednodenný lístok a môžete vystupovať a nastupovať na ktorejkoľvek zo zastávok. Na vlakovej stanici si v infocentre nezabudnite vyzdvihnúť mapku s informáciami a časmi odchodov autobusov.


Súvisiaca fotogaléria

Tchaj-wan – horské vrcholy, farebné chrámy aj ruch veľkomesta
Na Tchaj-wane (správne tiež na Taiwane) sa turizmus ešte len prebúdza, aj keď čínskych návštevník...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C