www.infoglobe.sk » Tchaj-wan – krásy na severe krajiny

Tchaj-wan – krásy na severe krajiny

Publikované: 25.2.2019
Severné pobrežie Tchaj-wanu je pestré na prírodné úkazy. Keď sa z hlavného mesta Tchaj-pej vydáte vlakom do mesta Ruifang, čaká vás už iba prestup na shuttle bus, ktorý jazdí po severovýchodnom pobreží. Priamo u šoféra si za 50 tchaj-wanských dolárov (cca 1,5€) kúpite jednodenný lístok a môžete vystupovať a nastupovať na ktorejkoľvek zo zastávok. Na vlakovej stanici si v infocentre nezabudnite vyzdvihnúť mapku s informáciami a časmi odchodov autobusov.

My si ako prvú zastávku volíme Golden Waterfall – Zlatý vodopád, ktorý sa nachádza hneď pri ceste. Vodopád síce vyzerá, ako keby tiekol po zlate, ale bohužiaľ, jeho skutočná zlatá podoba má menej atraktívny pôvod. Vznikla chemickou reakciou rôznych kovov, ktoré sa nachádzajú v tejto ťažobnej oblasti zlata, a pravidelných zrážok. V kombinácii so sýto zelenou trávou naokolo je to pastva nielen pre oči, ale aj pre objektív nášho fotoaparátu.

Golden Waterfall – skutočná pastva pre oči

Našou druhou zastávkou je Nanya Rock Formation. Tieto prekrásne kamenné útvary vyrazia dych každému návštevníkovi. Od zastávky autobusu pôjdete pár stoviek metrov okolo pobrežia a cestou sa môžete osviežiť v mori. Čoskoro sa začínajú objavovať zaujímavé kamene s rôznymi puklinami a vplyvom erózie sa tu vytvorila skutočne krásna zmeska netypických kamenných formácií.

vplyvom erózie vznikajú aj také krásy, ktoré sa dajú vidieť v Nanya Rock formation   útvary v Nanya Rock formation sú výsledkom práce prírody

Tretia zastávka už preveruje našu kondíciu. Bitou Trail vedie až na Longdong Bay, my však pôjdeme len dva kilometre. Cesta stúpa do kopca, zdolávame mnoho schodov, čím vyššie stúpame, tým krajší výhľad na oceán sa nám otvára. Hore už ideme po hrebeni hôr. V krytom posedení si dáme pauzu a naraňajkujeme sa.

Bitou Trail ponúka nezabudnuteľnú túru po hrebeni hôr   Vyhliadka na Bitou Trail

Večer sa vraciame späť do Tchaj-peju a na druhý deň sa vydávame do známeho geoparku Yehliu. Hneď na začiatku nám kazí náladu veľké množstvo turistov. Navyše tento geopark je jediným miestom, kde platíme vstupné. Cez davy čínskych návštevníkov sa snažíme urobiť si aspoň zopár pekných fotiek osamotených skalných útvarov. Pripadáme si tu ako v pustej krajine na Mesiaci, ktorú pokrývajú zvláštne tvary kameňov, čo trčia zo zeme.

pukliny v Yehliu geoparku   v Yehliu to vyzerá ako na Mesiaci

Najhoršia situácia s turistami nastáva pri zastávke Queen's Head (Hlava kráľovnej), ktorá je najfotografovanejším útvarom v celom geoparku. Tento kameň naozaj pripomína hlavu kráľovnej. Aby ste sa pri ňom mohli nechať zvečniť, musíte vystáť dlhý rad.

najznámejší kameň – Queen's Head

Keď odhliadneme od množstva ľudí, musíme uznať, že je to tu zaujímavé a pekné. Ale nám sa aj tak asi viac páčilo na severovýchodnom pobreží ostrova pri Nanya Rock Formation, kde sme boli sami a mohli sme si tak lepšie užiť krásu miesta.

Nech už ale máte radšej samotu, alebo si užívate prítomnosť ďalších turistov, na severnom pobreží Tchaj-wanu nájdete oboje. A veľmi rýchlo pochopíte, prečo európski moreplavci nazvali Tchaj-wan Formosa, teda Nádherný ostrov.

GPS: 25°07'02.2"N 121°51'41.2"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tchaj-wan – fascinujúca mramorová tiesňava
Publikované: 18.2.2019
Národný park Taroko patrí k najvyhľadávanejším miestam na Tchaj-wane. Leží na východnej strane ostrova, kde sa od pláží Filipínskeho mora zdvíhajú hory národného parku až do výšky presahujúcej 3 000 metrov.

Tchaj-wan – národný park Yangmingshan
Publikované: 11.2.2019
V tesnej blízkosti hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-pej, sa rozprestiera národný park Yangmingshan. Táto oblasť je vulkanického pôvodu a pod zemou sa nachádzajú magmatické ložiská, vďaka ktorým tu nájdete veľké množstvo horúcich prameňov. Najvyššou horou je Qixingshan (1 120 m n. m.), a pokiaľ máte dobrú fyzičku, môžete sa na ňu vydať.

Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína
Publikované: 4.2.2019
Tchaj-wan je pomerne malý ostrov pri juhovýchodnom pobreží Číny. Pre svoje nepokojné dejiny, kedy o ostrov bojovalo Japonsko a Čína, nie je dodnes status Tchaj-wanu úplne jasný. Čínska ľudová republika (ČLR) ho považuje za svoju odpadnutú provinciu. Samotný Tchaj-wan sa nazýva Čínskou republikou a udržuje si odstup od komunistickej ČLR, ktorá ho ale prehlasuje za svoju súčasť,napriek tomu, že územie tohoto ostrova nikdy nezískala.


Súvisiaca fotogaléria

Tchaj-wan – horské vrcholy, farebné chrámy aj ruch veľkomesta
Na Tchaj-wane (správne tiež na Taiwane) sa turizmus ešte len prebúdza, aj keď čínskych návštevník...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 26. 1. 2020
sviatok:Tamara
dnes:
nedeľa 26.1.
1 °C
zajtra:
pondelok 27.1.
2 °C