www.infoglobe.sk » Tchaj-wan – fascinujúca mramorová tiesňava

Tchaj-wan – fascinujúca mramorová tiesňava

Publikované: 18.2.2019
Národný park Taroko patrí k najvyhľadávanejším miestam na Tchaj-wane. Leží na východnej strane ostrova, kde sa od pláží Filipínskeho mora zdvíhajú hory národného parku až do výšky presahujúcej 3 000 metrov.

Okrem nádhernej prírody, kde je hlavným lákadlom tiesňava Taroko a kde nájdete tiež vysoké hory či rieku Liwu, ktorá si tunajšou krajinou divoko preráža cestu, vás isto okúzli aj pestrá fauna a flóra. Dodnes je park domovom domorodého kmeňa Taroko, podľa ktorého je pomenovaná celá oblasť, a vy tu môžete navštíviť ich domorodé osady.

celá tiesňava je dlhá vyše 18 kilometrov

Dnešná prístupová cesta pre návštevníkov parku bola postavená v 50. rokoch minulého storočia preto, aby spojila východ a západ ostrova. Stavba v náročnom teréne si vyžiadala desiatky ľudských obetí. Dnes je cesta plná turistov v autobusoch, autách aj na motorkách. A že sa stále jedná o jazdu smrti, pochopíte po pár minútach. Na úzkej ceste, kde je vedľa vás hlboká priepasť, jazdia miestni skutočne veľmi rýchlo a turistický autobus sa občas v prudkej zákrute nahne tak, že sa cítite ako hrdinovia nejakej filmovej naháňačky.

úzkymi tunelmi bežne prechádzajú aj autobusy   tu sú mosty nevyhnutnosťou

Tiesňava Taroko je dlhá zhruba 18 kilometrov a jej zvláštnosťou je to, že skaly sú z čistého mramoru a v údolí si medzi nimi razí cestu rieka Liwa. Po celej dĺžke je niekoľko zastávok, z ktorých sa môžete vydať na mnoho ďalších peších trás.

tunajšie cesty sú občas veľmi úzke, plné tunelov, mostov a zákrut

Medzi najobľúbenejšie zastávky (najmä pre fotografov) patrí tunel Deviatich zákrut. Cesta tu prechádza masívnou skalou a dole hučí priezračná rieka Liwa. Jej až tyrkysovo modrá farba kontrastuje s okolitou krajinou.

Park môžete preskúmavať s celodennou vstupenkou. Tá platí na turistické autobusy, ktoré vás prepravia po parku. Bohužiaľ, tie jazdia len niekoľkokrát denne, takže si musíte trasu dobre naplánovať, nech zbytočne nestrácate čas čakaním na ďalší autobus. Navyše zastávky nie sú na oboch koncoch trailov, takže sa musíte vždy vrátiť alebo aspoň dôjsť na inú zastávku.

traily vedú divokou krajinou

Na mnohých trailoch využijete baterku, pretože často prechádzate tunelmi. Na Lishui Trail je jeden krátky tunel, ale zato úzky, takže v ňom zažijete skutočne zaujímavé pocity. K vodopádu Baiyang sa tiež dostanete tunelom, avšak ten je už podstatne dlhší a aj dostatočne široký.

              Lishui trail    na niektorých trailoch sa odporúča mať na hlave helmu    obklopení masívnymi skalami si pripadáme veľmi maličkí

Ubytovať sa môžete v meste Hualien, z ktorého jazdia do parku autobusy. Pokiaľ budete mať šťastie, možno nájdete aj ubytovanie v dedine Tienhsiang, čo je jediná dedina v tiesňave. Pokiaľ máte dobrodružnú povahu, zbaľte si aj stan a môžete sa utáboriť v kempe Heilu.

v Taroku je aj niekoľko chrámov, ktoré svojimi pestrými farbami oživujú okolitú prírodu

V Taroku si často uvedomíte, aký je človek proti prírode bezmocný a malý. Môžu za to hlavne masívne hory, ktoré sa nad vami týčia do veľkej výšky. Možno aj preto patrí Taroko k najnavštevovanejším miestam na Tchaj-wane a ani vy by ste ho rozhodne nemali vynechať.

GPS: 24°11'38.8"N 121°29'25.0"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tchaj-wan – národný park Yangmingshan
Publikované: 11.2.2019
V tesnej blízkosti hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-pej, sa rozprestiera národný park Yangmingshan. Táto oblasť je vulkanického pôvodu a pod zemou sa nachádzajú magmatické ložiská, vďaka ktorým tu nájdete veľké množstvo horúcich prameňov. Najvyššou horou je Qixingshan (1 120 m n. m.), a pokiaľ máte dobrú fyzičku, môžete sa na ňu vydať.

Tchaj-wan – krásy na severe krajiny
Publikované: 25.2.2019
Severné pobrežie Tchaj-wanu je pestré na prírodné úkazy. Keď sa z hlavného mesta Tchaj-pej vydáte vlakom do mesta Ruifang, čaká vás už iba prestup na shuttle bus, ktorý jazdí po severovýchodnom pobreží. Priamo u šoféra si za 50 tchaj-wanských dolárov (cca 1,5€) kúpite jednodenný lístok a môžete vystupovať a nastupovať na ktorejkoľvek zo zastávok. Na vlakovej stanici si v infocentre nezabudnite vyzdvihnúť mapku s informáciami a časmi odchodov autobusov.

Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína
Publikované: 4.2.2019
Tchaj-wan je pomerne malý ostrov pri juhovýchodnom pobreží Číny. Pre svoje nepokojné dejiny, kedy o ostrov bojovalo Japonsko a Čína, nie je dodnes status Tchaj-wanu úplne jasný. Čínska ľudová republika (ČLR) ho považuje za svoju odpadnutú provinciu. Samotný Tchaj-wan sa nazýva Čínskou republikou a udržuje si odstup od komunistickej ČLR, ktorá ho ale prehlasuje za svoju súčasť,napriek tomu, že územie tohoto ostrova nikdy nezískala.


Súvisiaca fotogaléria

Tchaj-wan – horské vrcholy, farebné chrámy aj ruch veľkomesta
Na Tchaj-wane (správne tiež na Taiwane) sa turizmus ešte len prebúdza, aj keď čínskych návštevník...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C