www.infoglobe.sk » Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením

Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením

Publikované: 7.12.2019
Naším ďalším výletom je návšteva Prison Island alebo ostrova Changuu. Vydávame sa sem z hlavného mesta malou loďkou. Názov Prison Island môžeme preložiť ako ostrov väzenia, čo je trochu zavádzajúce. Väznica, ako ju dnes poznáme, tu totiž nikdy nebola. Ostrov však slúžil ako dočasný pobyt pre neposlušných otrokov.

príjazd na Prison Island   lávka na Prison Island

V súčasnosti sa tu chovajú korytnačky obrovské. Tunajší chov korytnačiek vznikol v roku 1919, kedy dostal anglický panovník štyri korytnačky ako dar zo súostrovia Seychely. Majú tu korytnačky v každom veku – od úplne najmenších, čo sa vám vojdu do ruky, až po tie najväčšie. Niektoré sa môžu dožívať až 200 rokov a môžu vážiť až 200 kg. Návštevníci sa môžu s korytnačkami fotiť, môžu ich pohladiť, kŕmiť, ale sadať si na ne je veľmi prísne zakázané. Niektoré z nich však majú od nevychovaných turistov poškodený pancier. V blízkom lesíku, pokiaľ je človek skutočne pozorný, môže uzrieť aj antilopy. Na tomto ostrove je aj budova, ktorá bola využívaná pre pacientov pri epidémii žltej horúčky. Po prehliadke si užívame priľahlú pláž, kde sa dá kúpať, opaľovať či šnorchlovať pri korálovom útese. Loďou sa dostávame späť do hlavného mesta a vyrážame na farmu s korením.

korytnačka obrovská

Zanzibar je známy pestovaním korenia, už v 19. storočí bol tento ostrov najväčším vývozcom klinčeka na svete. Na Zanzibare je v súčasnosti stále niekoľko fariem s korením. Po príjazde sa nás ujíma miestny sprievodca a ukazuje nám, aké najrôznejšie druhy sa tu pestujú. Ako prvé obdivujeme zázvor, vanilku, škoricu, muškátový oriešok, kardamon či čierne korenie. Pre človeka, ktorý pozná korenie len zo sáčku kúpeného v obchode, je to nepopísateľný zážitok.

čierne korenie   pole s citrónovou trávou

Postupujeme ďalej, a keď sa nás sprievodca spýta, čo je cítiť vo vzduchu, neváham a odpovedám. Je to klinček. Stromy dosahujú výšku až 15 metrov. Táto vôňa nás sprevádza ďalej k plodom kávy, ananásu, durianu, mangoldu, manioku, k citrónovej tráve či ku kokosom. Kokos je momentálne druhou najvýznamnejšou vývoznou plodinou. Na konci prehliadky nám sprievodca predvedie, ako sa vie vyšplhať na kokosovú palmu a ešte nám pri tom zaspieva lokálnu pieseň. Kokosové palmy tu dosahujú výšku zhruba 20 metrov. Miestni sprievodcovia sú kreatívny a veľmi zruční. Z palmového lístia nám vyrábajú čelenku, kabelku a iné drobnosti. Na záver každý dostávame osekaný kokos ako osvieženie po tejto úžasnej návšteve farmy.

klinček

GPS: 6°07'13.2"S 39°10'09.3"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfínmi a prales Jozani
Publikované: 14.12.2019
Kizimkazi je malá dedinka na Zanzibare, kde sa v zátoke vyskytujú delfíny. Leží v južnej časti ostrova, zhruba 50 km od hlavného mesta. Pozorovanie delfínov a možnosť zaplávať si s nimi je veľkým turistickým lákadlom, čoho sú si dobre vedomí aj miestni obyvatelia. Nechávame sa teda zlákať aj my.

Kto sa rozhodne Island spoznávať na vlastnej koži, zažije neskutočnú, no drsnú krásu severskej prírody
Publikované: 5.1.2020
Zem ohňa a ľadu, kde cítiť silu prírody, elfov a škriatkov. Cestovateľské kino sa v stredu 29. januára v žilinskom Smer Klube 77 vydá na magický ostrov Island. S návštevníkmi bude objavovať jeho pobrežie, vyberie sa na jeden z najkrajších trekov sveta a bude spoznávať, aké je to kráčať po ľadovci či zdolať aktívnu sopku Katla na snežnom skútri.

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname
Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C