www.infoglobe.sk » Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja

Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

mólo na pláži Nungwi

Zanzibar je ostrov korenia, aspoň tak ho takmer všetci poznajú. Nachádza sa v Indickom oceáne a je súčasťou východoafrickej zväzovej republiky Tanzánia. Letíme dlhých 12 hodín, z okienka môžeme vidieť aj Kilimandžáro. Po pristátí treba vyplniť imigračný formulár a zaplatiť 50 USD za vízum. Keďže tu na letisku nefungujú pásy na batožinu, každú jednu tu prepraví obsluha letiska ručne. Po rozbitej ceste nás autobus privezie do hotela. V tom teple a vlhku je ako vyslobodenie, keď sa otvorí veľká brána a tam už na nás čakajú zamestnanci hotela s vychladeným welcome drinkom, vlhkými uterákmi na osvieženie a nakrájaným mangom. Sladšie som nikdy nejedla. Sme v raji!

pláž Nungwi

Ubytovávame sa v severnej časti ostrova v Nungwi. Túto oblasť si volíme z toho dôvodu, že je tu najmenší rozdiel medzi prílivom a odlivom. Pláž je piesočná, biela, presne ako mi popisoval kolega. Belší piesok som ešte nevidela. Oceán je čistý, voda hraje všetkými odtieňmi modrej. Vládne tu príjemná a priateľská atmosféra. Zoznamujeme sa s miestnymi Masajmi, ktorí tu majú svoje obchodíky a zároveň fungujú ako ochranka hotelu. Podvečer na pláži predvádzajú ich tradičný tanec. Pokiaľ sa vydáte po pláži až k oblasti Kendwa, môžete vidieť veľké množstvo hotelov, predajcov obrazov a iných drobných suvenírov. Treba dávať pozor na príliv, pretože už by ste sa nemohli vrátiť po pláži, ale musel by vás zviezť späť miestny rybár loďkou. Pokiaľ sa vydáte po pláži na druhú stranu, môžete sledovať rybárov, ktorí opravujú svoje lode. V čase odlivu more ustúpi až o kilometer, lode ležia, na pláži sa pasú kravy, miestne ženy zbierajú chobotnice a riasy medzi odhalenými koralmi.

prechádzajúce sa kravy na pláži po odlive   miestne ženy pri zbere chobotníc a rias

So sprievodcom sa vydávame na prehliadku dediny Nungwi. Rozpráva nám o tom, ako tu miestni ľudia žijú a ako žijú Masajovia v oblasti Ngorongoro, odkiaľ pochádzajú. Prichádzame na okraj dediny, kde stojí škola, deti majú práve hodinu telocviku. V dedine sú murované domčeky, maminky s deťmi sedia pred domom a pripravujú jedlo. Ako sme sa dozvedeli, na ostrove majú zber úrody niekoľkokrát do roka, takže sa tu majú ľudia dobre. Prichádzame až k malému trhu, kde miestni odpočívajú v tieni stromov. Na najsevernejšom bode ostrova zvanom Ras Nungwi stojí od roku 1886 maják, kúsok od neho je akvárium Mnarani, kde sa dajú vidieť desiatky ohrozených korytnačiek, konkrétne karety pravé a obrovské. Vraciame sa späť. Západ slnka do mora má svoje kúzlo. Po zotmení je veľkým zážitkom vyraziť na pláž s baterkou a pozorovať kraby, ktoré vyliezajú z piesku. Je ich tu neskutočné množstvo.

deti v dedine Nungwi   plážový obchod s obrazmi miestneho umelca

západ slnka na pláži Nungwi

GPS: 5°43'25.8"S 39°17'45.1"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname
Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením
Publikované: 7.12.2019
Naším ďalším výletom je návšteva Prison Island alebo ostrova Changuu. Vydávame sa sem z hlavného mesta malou loďkou. Názov Prison Island môžeme preložiť ako ostrov väzenia, čo je trochu zavádzajúce. Väznica, ako ju dnes poznáme, tu totiž nikdy nebola. Ostrov však slúžil ako dočasný pobyt pre neposlušných otrokov.

Tanzánia, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfínmi a prales Jozani
Publikované: 14.12.2019
Kizimkazi je malá dedinka na Zanzibare, kde sa v zátoke vyskytujú delfíny. Leží v južnej časti ostrova, zhruba 50 km od hlavného mesta. Pozorovanie delfínov a možnosť zaplávať si s nimi je veľkým turistickým lákadlom, čoho sú si dobre vedomí aj miestni obyvatelia. Nechávame sa teda zlákať aj my.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina
Publikované: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážame už okolo siedmej hodiny ráno. Ešte sa vyfotíme s ochrancami nášho kempu (zástupcami kmeňa Masajov) a už nás víta náš šofér – usmievavý Little John. Krajina je poškodená veľkými prívalovými dažďami, ktoré tu ustali len krátko pred našim príjazdom. Na ceste sme asi hodinu, keď konečne prichádzame k vstupnej bráne do národného parku. Nechýba tu ani návštevnícke centrum, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o parku a jeho obyvateľoch. Potešia vás snímky vtáctva s popiskami, podrobné informácie o faune aj flóre, jednoducho všetko, čo vás môže zaujímať.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari
Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C