www.infoglobe.sk » Tanzánia, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfínmi a prales Jozani

Tanzánia, Zanzibar: Kizimkazi, Jozani Forest – plavba s delfínmi a prales Jozani

Publikované: 14.12.2019
Kizimkazi je malá dedinka na Zanzibare, kde sa v zátoke vyskytujú delfíny. Leží v južnej časti ostrova, zhruba 50 km od hlavného mesta. Pozorovanie delfínov a možnosť zaplávať si s nimi je veľkým turistickým lákadlom, čoho sú si dobre vedomí aj miestni obyvatelia. Nechávame sa teda zlákať aj my.

dedina Kizimkazi

Je tu až 80% šanca, že sa s divokými delfínmi vo voľnej prírode skutočne stretneme. Nasadáme do malého člna a vyrážame na šíry oceán. Asi po pätnástich minútach plavby skutočne zbadáme prvú rodinku delfínov. Mali sme šťastie. Je však ťažké vyfotiť ich, sú rýchle a musíme sa plaviť vždy priamo za nimi. Niektorí z nás neváhajú, skáču do vody a plávajú za delfínmi. Celé to takto pokračuje vyše hodiny, až sa unavení a spokojní vraciame na pevninu. Po vylodení sa presúvame späť do centrálnej časti ostrova, kde máme na programe prehliadku pralesa Jozani.

rodinka delfínov   plavba za delfínmi

Pre milovníkov prírody odporúčam navštíviť Jozani Forest. Jedná sa o pozostatok pôvodného pralesa, ktorý kedysi pokrýval celý ostrov. Leží v strednej časti Zanzibaru a dnes je súčasťou národného parku. Na zhruba päťdesiatich kilometroch štvorcových sa môžete prechádzať lesmi, pozorovať opice, kraby, môžete tu vidieť aj porasty mangrovníka alebo močiare. Jozani Forest je známy predovšetkým kvôli vzácnej a chránenej populácii gueréz červených alebo zanzibarských. V súčasnej dobe sa odhaduje, že ich na ostrove žije len okolo dvoch tisíc.

gueréza zanzibarská   ďalší z opičích obyvateľov pralesa Jozani

Pri čakaní na sprievodcu sa k nám priblíži skupinka opíc. Skáču po vetvách stromov, neustále niečo ohrýzajú, niekedy dokonca pózujú pre naše fotoaparáty. Sú strednej veľkosti, výrazne sfarbené, majú menšiu hlavu, dlhšie telo a končatiny a dlhý chvost. Dozvedáme sa, že tieto opice môžu pojedať aj rastliny, ktoré sú pre iné živočíchy jedovaté. Počas našej nenáročnej trasy pralesom narazíme na ďalšie skupinky ešte niekoľkokrát. Neodporúča sa približovať k nim, a to nielen kvôli vašej ochrane, ale aj pre ochranu samotných opíc. Po ceste môžeme vidieť niekoľko druhov stromov aj kríkov, aké sme ešte nikdy nevideli. Sprievodca nám predvádza, ako sa na niektorých z nich dá hojdať ako na hojdačke. V tomto lese žijú aj iné živočíchy, ktoré sa v minulosti objavovali na celom ostrove. Jedná sa napríklad o kombu veľkouchú, mačiaka modrého alebo antilopy, niekoľko druhov vtákov či motýľov. Teraz ich už ale nie je tak jednoduché vidieť.

stromy v pralese Jozani   mangrovník v Jozani

GPS: Kizimkazi 6°26'53.1"S 39°28'12.4"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením
Publikované: 7.12.2019
Naším ďalším výletom je návšteva Prison Island alebo ostrova Changuu. Vydávame sa sem z hlavného mesta malou loďkou. Názov Prison Island môžeme preložiť ako ostrov väzenia, čo je trochu zavádzajúce. Väznica, ako ju dnes poznáme, tu totiž nikdy nebola. Ostrov však slúžil ako dočasný pobyt pre neposlušných otrokov.

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Zanzibar: Ostrov korenia a bielych pláží
Publikované: 7.4.2012
Vedľa klasických exotických destinácii ako sú Thajsko, Kuba alebo Dominikánska republika sa čoraz viac ľudí vydáva za krásami čierneho kontinentu. Presne takou lokalitou je božský ostrov Zanzibar, ktorý vonia po klinčeku a ktorého biele pláže obmýva teplý Indický oceán. Pochádza odtiaľto Freddie Mercury a na tunajších poloprázdnych plážach tu môžete stretnúť Billa Gatesa alebo Naomi Campbell.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C