www.infoglobe.sk » Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina

Publikované: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážame už okolo siedmej hodiny ráno. Ešte sa vyfotíme s ochrancami nášho kempu (zástupcami kmeňa Masajov) a už nás víta náš šofér – usmievavý Little John. Krajina je poškodená veľkými prívalovými dažďami, ktoré tu ustali len krátko pred našim príjazdom. Na ceste sme asi hodinu, keď konečne prichádzame k vstupnej bráne do národného parku. Nechýba tu ani návštevnícke centrum, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o parku a jeho obyvateľoch. Potešia vás snímky vtáctva s popiskami, podrobné informácie o faune aj flóre, jednoducho všetko, čo vás môže zaujímať.

NP Ngorongoro alebo tiež kráter Ngorongoro je od začiatku nášho výletu (od Arushy) takmer 200 km vzdialený. Nepoškodená a nezatopená kaldera je najväčšia na svete – šírkou 19 km nemá konkurenciu. Kráter vznikol explóziou sopky, ktorá sa potom vlastnou váhou prepadla.

NP Ngorongoro

Autom vchádzame do areálu a vidíme rozľahlú krajinu, kde sa tu a tam objaví stádo zebier, nejaký pštros, alebo dokonca hadožrút nohatý. Hadožrút je celkom zaujímavý veľký vták. Žije prevažne na zemi a jeho meno má svoje opodstatnenie. Dospelý jedinec totiž veľmi obratne loví hady, a to aj tie jedovaté. Nikde inde než v Afrike ho vo voľnej prírode nemôžete vidieť, je to endemit. No v zoologických záhradách po celom svete je veľmi obľúbený.

hadožrút nohatý   stádo zebier

Prechádzame pestrofarebnou krajinou, pozorujeme okolie a v tom odrazu musíme zastaviť. Na ceste totiž sedí kŕdeľ supov, ktorí postupne likvidujú mŕtvu antilopu. Všetko trvá len pár minút, keď sa na scéne objavuje ďalší aktér – hyena škvrnitá. Supov je okolo desať, ale stačí jedna hyena, ktorá vycerí chrup, a supi sa dávajú na ústup.

sup africký   hyena

Náš sprievodca je naozaj skvelý, vďaka nemu nás čaká ešte mnoho nezabudnuteľných chvíľ. Už z diaľky vidíme nejaké zhluknutie pri strome a pomaly k nemu prichádzame. V tejto chvíli je najdôležitejšie zaujať čo najlepšiu pozíciu, aby sme si v pokoji vychutnali pohľad na leopardiu rodinku, ktorá sa skrýva priamo pred nami. Po chvíli stojíme tesne pri kmeni a všetko máme perfektne v hľadáčiku. Leopard škvrnitý často prebýva v korunách stromov, kam si ukrýva korisť pred ostatnými predátormi. Odtiaľ niekedy útočí aj na hlodavce alebo antilopy – jeho najbežnejšiu potravu.

leopardy

Pardál svoju korisť veľmi dlho neprenasleduje, aj keď dokáže vyvinúť rýchlosť až 58 km za hodinu. V našej rodinke sú dve mláďatá. Vôbec si nás nevšímajú, mama chvíľu odpočíva, chvíľu sa stará o svojich potomkov, no a my nemôžeme od nich odtrhnúť zrak. V tejto chvíli si však uvedomujeme, že už nemáme veľa času. Veľká škoda, musíme sa včas vrátiť ku vstupnej bráne parku. No napriek tomu som tu urobila jedny z najpodarenejších fotografií.

Brány parku míňame práve včas a presúvame sa do miesta ubytovania – Mapito Tented Camp. Romantika na druhú, tak by sa dalo pomenovať toto miesto. Obrovské konštrukcia stanov, vo vnútri pohodlné lôžka a neskutočná kúpeľňa. K stanu je pristavený múrik, ktorý nemá žiadnu strechu. Tu nájdete sprchu a toaletu. Večer môžete pozorovať hviezdy alebo sa tešiť na nejakú divokú mačku, ktorá si sadne do koruny stromu priamo pred vami. Počujete všetko, čo sa okolo vás deje. Keď sa po večeri vraciate späť do stanov, sprevádza vás hliadka Masajov, aby sa vám nič nestalo. Asi najkrajšie ubytovanie z celej cesty.

Mapito Tented Camp   Mapito Tented Camp – kúpeľňa

Nasledujúce dni si skutočne užijeme. Serengeti a Ngorongoro ponúkajú všetko, po čom naše srdce aj oko prahlo. Serengeti je najväčší národný park tejto oblasti a pokrýva skoro 15 000 km2. Patrí k najznámejším chráneným územiam na svete. Vzhľadom k neutíchajúcim nájazdom lovcov je od roku 1929 pod ochranou a od roku 1951 je národným parkom. Po ďalších tridsiatich rokoch sa stal biosférickou rezerváciou UNESCO. Názov parku pochádza z masajského slova serengit – nekonečné planiny. Cestou môžete sledovať príslušníkov kmeňa Masajov, ako pasú dobytok. Pozor, nefoťte si ich, mohlo by sa vám stať, že vám na skle vozidla pristane nejaký kameň. Všetko je totiž za úplatu. Chcete fotiť, musíte platiť. Musím konštatovať, že návšteva masajskej dediny patrila k jednému zo sklamaní, ktoré som tu prežila.

Serengeti

Pokiaľ si chcete prehliadnuť dedinu, zaplatíte minimálne 50 amerických dolárov za jedno vozidlo. Potom vás srdečne uvítajú, zatancujú si s vami a prevedú vás dedinou. Nahliadnete do hlinených príbytkov, dozviete sa, že Masajovia sú polygamní, jeden muž máva až 15 žien a niekedy dokonca až 70 detí. Prvú ženu vyberá otec, potom si môže vyberať sám. Takto početnú rodinu však môže mať len ten, kto má dostatok dobytka, aby rodinu uživil. Masajovia nosia do červena sfarbené odevy – látka už nie je ručne tkaná, ale vyrába sa v továrňach.

masajská dedina

masajské ženy   masajské suveníry

Prejdete dedinou a ste odvedení do priestoru, kde vystavujú a ponúkajú svoje ručne spracované výrobky. Bohužiaľ, intenzívne vás nútia, aby ste si kúpili veľmi predražené predmety. Je to veľká komercia, obyvatelia Mount Meru boli omnoho priateľskejší a príjemnejší.

Nenecháme si pokaziť náladu a vyrážame k jazeru hrochov, ale o tom si povieme až o týždeň.

GPS: (NP Ngorongoro) 2°58'36.7"S 35°26'56.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname
Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari
Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C