www.infoglobe.sk » Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname

Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Kam teda budeme cestovať? Na východné pobrežie Afriky – na pevninskú časť Tanzánie (pôvodne nezávislý štát Tanganika). Zaujímavosťou je, že istý čas mala Tanzánia dve hlavné mestá – Dar Es Salam a Dodomu, kam sa postupne presúvala vláda a dôležité inštitúcie. Teraz je hlavným mestom Dodoma. Najväčším lákadlom sú bezpochyby národné parky. Medzi tie najznámejšie patrí Ngorongoro, Serengeti, Tarangire, Lake Manyara alebo tiež Selous, aj keď ten je trošku odlišný.

masajské ženy

Letíme cez Turecko na letisko Kilimanjaro v Tanzánii. Ubytované sme vo veľmi príjemnom prostredí národného parku Arusha – Meru View Lodge. Pekná izba, terasa, rozkvitnutá záhrada, len jediné s čím sme nepočítali – je tu pekná zima. Teda na „africké pomery“. Bolo polojasno a teploty tak okolo 15 až 19 °C. Naozaj nič moc. Nejak mi nedošlo, že nadmorská výška tohoto parku je 1 387 m, takže len o niečo menej než naša (česká) Sněžka.

safari vozidlo

Po raňajkách prichádza náš sprievodca – úžasný chlap, ktorý perfektne pozná prostredie, čo sa nám dosť vyplatí. Little John (tak ho volajú) nás odváža do prvého národného parku Tarangire, ktorý tu patrí k tým najmenším. Najznámejší je asi vďaka veľkému stádu slonov, ktoré dosahuje až 300 jedincov. Taktiež si tu môžete bližšie prehliadnuť asi najzaujímavejšie stromy oblasti – staroveké baobaby.

staroveký baobab

Slon africký je úžasné majestátne zviera. V minulosti sloni obývali takmer celý kontinent – s výnimkou niektorých častí Sahary – a žilo ich tu mnoho miliónov. K vyhubovaniu slonov začalo dochádzať už v čase, keď Hannibal s nimi prekonal Alpy, a tento trend stále pokračoval. Najhorším obdobím boli roky, keď vznikol obrovský dopyt po slonovine. Od štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia klesol počet slonov z 5–10 miliónov na 1 300 000. V roku 1989 bol obchod so slonovinou síce zakázaný, ale počty jedincov stále klesajú a teraz žije na celom kontinente len okolo 450 000 kusov.

NP Serengeti – krajina

Vchádzame do parku a prvé zábery nenechajú na seba dlho čakať. Menšie stádo slonov nám ide naproti. O slonoch som si niečo naštudovala a dozvedela sa, že sú to spoločenské zvieratá, ktoré žijú v rodinných komunitách. Ich šéfom býva najstaršia slonica. Dospelý samec od veku cca 12–14 rokov však v stáde už nie je. Najskôr sa pripojí k nejakej mládežníckej skupine a potom zostáva úplne sám. Dospelý jedinec v podstate nemá žiadnych prirodzených nepriateľov, inak je to ale pri sloníčatách. Tie ohrozujú levi, hyeny a krokodíly. Slony sa dožívajú zhruba 65 rokov a v podstate umierajú hladom. Jednak ochabuje ich „ruka“ (chobot), takže zručnosť pri podávaní potravy je menšia, ale predovšetkým si slon obrúsi jediné masívne stoličky a ďalej nie je schopný prijímať potravu.

slon africký

Vráťme sa ale spoločne na prvé safari. Ako to vlastne v národných parkoch funguje? Otváracia doba je medzi šiestou ráno a šiestou večer. Nočné safari je veľmi špeciálne, tento zážitok ale neponúkajú všade. Po vjazde do parku sa dá terénnych vozidlách zdvihnúť strechu a pozorovať okolitú krajinu, natáčať a fotografovať. Pokiaľ máte šikovného šoféra, objaví aj to, čo iní prehliadnu. Potom vozidlo zastaví a vy sa môžete kochať pohľadmi na zástupcov veľkej päťky, rôznofarebné vtáky a aj iných príslušníkov africkej fauny. Vždy však musíte zostať vo vozidle. Je to zvláštne, chvíľami sa vás zmocní dojem, že vás zvieratá rešpektujú a že by sa snáď dali dokonca aj pohladiť. Naozaj to neskúšajte. To veľké plechové monštrum už nejako vzali na vedomie a vedia, že „ohrýzť sa nedá“. Autá teda rešpektujú, a pokiaľ nenastane nič výnimočného, ani na ne neútočia. Akonáhle však voz opustíte, stávate sa súčasťou potravového reťazca, budete považovaní za votrelca, ktorý tam nemá čo robiť a zviera vás môže pokojne napadnúť.

lantana menlivá   safari

V národnom parku nesmú po vás zostať žiadne odpadky. Jedlo si môžete zjesť výhradne v miestach, ktoré sú na to určené, kde sú stolčeky, stoličky a nechýbajú ani toalety.

GPS: (letisko Kilimanjaro) 3°25'43.5"S 37°04'16.0"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina
Publikované: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážame už okolo siedmej hodiny ráno. Ešte sa vyfotíme s ochrancami nášho kempu (zástupcami kmeňa Masajov) a už nás víta náš šofér – usmievavý Little John. Krajina je poškodená veľkými prívalovými dažďami, ktoré tu ustali len krátko pred našim príjazdom. Na ceste sme asi hodinu, keď konečne prichádzame k vstupnej bráne do národného parku. Nechýba tu ani návštevnícke centrum, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o parku a jeho obyvateľoch. Potešia vás snímky vtáctva s popiskami, podrobné informácie o faune aj flóre, jednoducho všetko, čo vás môže zaujímať.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari
Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením
Publikované: 7.12.2019
Naším ďalším výletom je návšteva Prison Island alebo ostrova Changuu. Vydávame sa sem z hlavného mesta malou loďkou. Názov Prison Island môžeme preložiť ako ostrov väzenia, čo je trochu zavádzajúce. Väznica, ako ju dnes poznáme, tu totiž nikdy nebola. Ostrov však slúžil ako dočasný pobyt pre neposlušných otrokov.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C