www.infoglobe.sk » Taliansko, Verona – silvestrovské oslavy

Taliansko, Verona – silvestrovské oslavy

Publikované: 24.11.2016
Pokiaľ vás už tiež až tak veľmi nebavia české silvestrovské oslavy a radi by ste vyskúšali niečo nového (ideálne spojeného s cestovaním), tak vám môžem taliansku Veronu práve v tomto období jedine odporučiť. Ceny leteniek do Milána sú veľmi príjemné – treba si ich ale zakúpiť včas, pretože priamo silvestrovská či novoročná letenka sa môže neskôr naozaj predražiť.

My sme si preto zvolili prílet už 29. decembra podvečer s tým, že ešte aspoň podnikneme poriadnu prehliadku mesta a navštívime aj neďaleké jazero Lago di Garda. Z Milána sa môžete do Verony dostať pohodlne vlakom, no a zo stanice sa na mnohé miesta dostanete aj peši.

Castelvecchio

Na nasledujúci deň sme mali naplánovaný výlet mimo mesto – k najväčšiemu talianskemu jazeru Lago di Garda. Jazdí tam plno autobusov priamo od arény a skutočne sa jedná o veľmi príjemnú prechádzku. Okolo jazera sa rozkladá krásna promenáda a vo sviatočnom čase tu sú aj klasické vianočné trhy. Na promenádu nadväzuje dlhá cesta a záleží len na vás, akú dlhú prechádzku si chcete urobiť a kedy zídete k najbližšej autobusovej zastávke. Po návrate sme stihli urobiť ešte potrebné silvestrovské nákupy, avšak obchody majú otvorené aj 31. decembra.

Lago di Garda   okolie Lago di Garda

Posledný deň v roku patril už iba Verone. Prehliadka tohoto nádherného mesta zaberie práve jeden deň, aj keď tu je skutočne mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Začať môžete napríklad najznámejším veronským prvkom – arénou (Arena di Verona). Tá tunajšia je treťou najväčšou na svete a v súčasnosti sa v nej konajú opery a ďalšie predstavenia. Aréna je pre návštevníkov sprístupnená za poplatok. Ďalej sa dá pokračovať hlbšie do centra alebo vyraziť na návštevu gotického hradu z typických červených tehál – Castelvecchio a za mostom Scaligero potom prejsť miesta na druhej strane rieky Adiže. Môžete sa tak dostať ku krásnej vyhliadke na vrchu Castel San Pietro, kde sa vám naskytne pohľad na celé veronské centrum. Pod vyhliadkou sa nachádza aj menší rímsky amfiteáter.

pred vstupom do arény   vyhliadka z vrchu Castel San Pietro

vyhliadka z vrchu Castel San Pietro

Prekročením rieky späť na stranu arény postupne objavujete ďalšie poklady Verony – Piazza delle Erbe – trhovisko z 13.–17. storočia, na ktorom sa nachádza fontána so sochou Madona da Verona či stredoveká veža vychádzajúca z Palazzo Maffei. Prechodom na námestie Piazza dei Signori môžeme navštíviť pomník významného talianskeho básnika Dante Alighieriho. Veľkým lákadlom predovšetkým pre ázijských turistov je aj neďaleký dom rodiny Kapuletovcov – Casa di Giulietta – so slávnym balkónom Júlie. Pod ním sa nachádza bronzová socha Júlie, pred ktorou stojí húf návštevníkov, ktorí čakajú na chvíľu, kedy sa budú môcť vyfotiť s rukou na jej pravom prse. Ďalej sa určite oplatí navštíviť románsku katedrálu Santa Maria Matricolare (alebo tiež Duomo di Verona) či baziliku San Zeno Maggiore.

Arche Scaligere a Santa Maria Antica východne od Piazza dei Signori Duomo di Verona Palazzo della Ragione s vežou Torre dei Lamberti na východnej strane Piazza delle Erbe veža Duomo di Verona

Oslavy nového roku začínajú už s príchodom večera a prebiehajú na námestí hneď vedľa arény, kde sa nachádza pódium, na ktorom sa v priebehu večera striedajú rôzne kapely a talianske osobnosti. Zo samotnej arény sa týči obrovská biela kométa. Na námestí sa schádza snáď celá Verona (počas večera je naozaj obtiažne dostať sa včas autom do centr), veselí Taliani popíjajú šampanské a radi s vami prehodia pár vrelých slov. Okolo panuje naozaj skvelá a bujará atmosféra, bezpečnosť však strážia početné policajné hliadky. Presne o polnoci sa začína nádherný ohňostroj vychádzajúci priamo z arény a všetci si prajú Felice Anno Nuovo (šťastný nový rok). Po ohňostroji sa všetci rozchádzajú do okolitých barov alebo domov, kde pokračujú oslavy.

oslavy nového roku v centre Verony   oslavy nového roku v centre Verony

GPS:45°26'27.7"N 10°59'37.0"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Mantova – perla talianskej renesancie
Publikované: 9.8.2015
Svetovú slávu a stálu pozornosť milovníkov umenia zaisťujú severnému Taliansku jeho renesančné mestá, vystavané v 14. až 16. storočí zámožnými mešťanmi, obdivovateľmi antickej kultúry. Samotné slovo renesancia je odvodené od talianskeho rinascita (znovuzrodenie), tzn. opätovný obdiv umelcov k architektúre, výtvarnému umeniu, literatúre a hodnotám starovekého Ríma.

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Bergamo – ďalšie historické mestečko
Publikované: 2.3.2018
Bergamo je hneď po Miláne najnavštevovanejšie mesto v Lombardii. Pozostáva z dvoch častí – Citta Alta, čo je v podstate historické centrum, ktoré sa rozkladá na kopcoch, a Citta Bassa, živé a uponáhľané finančné centrum. Obe časti mesta, ktoré sú prepojené lanovkou, snáď už ani nemôžu byť rozdielnejšie. Navyše ich oddeľuje mohutné benátske opevnenie zo 16. storočia.

Taliansko, Vicenza – Palladiov piesoček
Publikované: 15.6.2018
Pozrime sa do mesta, ktorého podobu vytvoril jediný architekt.

Taliansko, Lago di Garda – za odpočinkom aj športom
Publikované: 29.7.2019
Plánujete tento rok dovolenku v Taliansku pri mori? Čo tak aspoň raz skúsiť vymeniť more za jazero. Sľubujem, že toto rozhodnutie nebudete ľutovať.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikované: 20.7.2013
Lago di Garda je veľmi obľúbeným miestom aktívnej dovolenky. Oblasť okolo tohto najväčšieho talianskeho jazera je preslávená pre svoje prekrásne prostredie, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jazero ako také je zas rajom windsurferov.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikované: 27.7.2013
Nago je jeden zo skalných útvarov v tejto oblasti, ktorý ponúka veľmi kvalitné lezenie. Útvar lezcom ponúka vyše 135 ciest rôznych obtiažností (od 4a do 7c+).

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
2 °C
zajtra:
utorok 28.1.
5 °C