www.infoglobe.sk » Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Publikované: 22.12.2017
Určite ste zachytili meno mesta v súvislosti s Turínskym plátnom. Traduje sa, že práve do neho bol krátko po svojom ukrižovaní zahalený Ježiš Kristus. Významné je ale aj preto, že otlačok tváre, ktorý je na ňom viditeľný, údajne patrí samotnému Kristovi. Plátno je už dlho predmetom debát a špekulácií, podrobili ho nespočetnému množstvu skúmaní, vzniklo veľké množstvo teórií, ktoré buď vyvracajú, alebo potvrdzujú jeho vierohodnosť.

Turínske plátnokatedrála San Giovanni BattistaTáto dozaista najsvätejšia kresťanská relikvia je uložená v katedrále San Giovanni Battista. Nečakajte ale, že plátno uvidíte na vlastné oči len tak, pretože pre verejnosť je vystavované naozaj len veľmi zriedka. Zvyčajne leží za oltárom v nepriestrelnom a ohňovzdornom trezore s kontrolovanou mikroklímou. Namiesto originálu však visí v severnej lodi katedrály jeho veľmi dobre vydarená replika. Samotná katedrála je snáď prvou renesančnou stavbou v Turíne. Postavená bola už medzi rokmi 1492 a 1498.

Na katedrálu nadväzuje Palazzo Reale. Palác postavený v 17. storočí tvorí celú jednu stranu námestia Piazza Castello. Pôvodne patril dynastii Savojských. Z vonkajšej strany je palác dosť jednoduchý, ale to neplatí pre jeho vnmútrajšok. Dôkazom toho môžu byť viac než dva tucty opulentných apartmánov.

Palazzo Reale

Pravé krídlo paláca patrí kráľovskej zbrojnici, ktorá spravuje jednu z najväčších zbierok zbraní a brnení v Európe, pričom sa zameriava najmä na 15. až 19. storočie. Súčasťou paláca je aj knižnica, ktorá má samostatný vstup, a taktiež je veľmi úchvatná. Za samotným palácom sa môžete prejsť v nádherných záhradách Giardini Reali. V rohu záhrad môžete vojsť do múzea Museo d'Antichità, ktoré sa zameriava na archeologické nálezy od prehistórie až po obdobie rímskej ríše.

Palazzo Reale

Na Piazza Castello sa nachádza ďalší monumentálny palác, ktorý skôr pripomína hrad, Palazzo Madama. Jeho jadro skutočne tvorí hrad postavený v 13. storočí, ktorý sám stojí na pôvodnej rímskej bráne. V 15. storočí hrad rozšírili a v 18. storočí k nemu pribudlo nové barokové priečelie s dvojitým schodiskom na západnej strane.

Palazzo Madama

Vo vnútri paláca sídli múzeum Museo Civico d'Arte Antica, ktoré sa zaoberá históriou umenia. V spodnej časti múzea – pri jeho rímskych základoch – môžete vidieť príklad stredovekej sochy, šperky alebo kamenársku prácu. Prízemie sa venuje stredovekému umeniu a obdobiu renesancie. Na prvom poschodí zas uvidíte maľby a nábytok zo 17. a 18. storočia. Najvyššie poschodie paláca vystavuje dekoratívne umenie rôznych historických období – šperky, keramiku, textílie a predmety zo skla.

Mole Antonelliana

Približne za desať minút pešej chôdze sa dostanete od Palazzo Madama po ulici Via Giuseppe Verdi k Mole Antonelliana, významnej pamiatke pomenovanej podľa jej architekta Alessandra Antonelliho, ktorý ju začal stavať v roku 1863. Pôvodne ju architekt navrhol ako synagógu. So svojou výškou 168 metrov je najvyššou murovanou budovou na svete. Dnes tu sídli Filmové múzeum.

GPS: 45°04'20.7"N 7°41'10.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Zhang Yuan I, Fulvio Spada, chensiyuan, neznámý autor, Mg-k, Secundo Pia

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno II.
Publikované: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich prechádzkach po meste, ktoré je domovom slávneho Turínskeho plátna.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Francúzsko – výstup na Mont Blanc I
Publikované: 11.6.2018
Najvyššia hora Európy – Mont Blanc – je medzi horolezcami veľký pojem. Na vrchol vedie viacero ciest, ale najčastejšie sa využíva jedna z nich, tzv. normálka. A práve tú vám dnes predstavím. Vraví sa, že po tejto ceste je výstup na vrchol jednoduchý, ale nie je zadarmo. Pravdou ale je, že táto trasa je pre mnohých horolezcov smrteľná. O tom, ako to tam skutočne vyzerá, som sa chcela presvedčiť osobne, a tak sme vyrazili.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko: Janov - prístavné mesto s históriou
Publikované: 30.5.2014
O Taliansku, jeho regiónoch a mestách ste si na našom portáli mohli prečítať už mnoho článkov. Doposiaľ sme sa však nevenovali jednému z jeho najslávnejších miest, Janovu.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 6. 2021
sviatok:Blanka
dnes:
streda 16.6.
28 °C
zajtra:
štvrtok 17.6.
30 °C