www.infoglobe.sk » Taliansko, Sicília: Valle dei Templi - pamiatka na slávnu minulosť

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi - pamiatka na slávnu minulosť

Publikované: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho miest, na ktoré môžu byť jeho obyvatelia pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v ich popredí a spomienka na jeho návštevu vám ešte dlho zostane v pamäti.

Pohľad na AgrigentoNiekoľko minút južne od juhosicílskeho mesta Agrigento sa rozkladá monumentálne a úchvatné Valle dei Templi alebo Údolie chrámov, na ktoré si musíte vyhradiť najmenej pol dňa. To, čo sú dnes z veľkej časti ruiny a sutiny, bola kedysi pýcha nielen antického Grécka (Sicília bola najprv gréckou kolóniou), ale tiež celého vtedajšieho sveta. Chrámy boli totiž dominantou Akragasu, predchodcu Agrigenta, ktorý bol založený roku 581 pred n. l. a ukážkou fantastického gréckeho umenia a architektúry. Komplex pozostává zo zvyškov siedmich svätostánkov: Juna, Concordie, Herakla (Herkula), Dia, Kastora a Polydeukésa, Vulkána a Asklépiosa.

Valle dei Templi

Nenechajte sa však zmiasť názvom „údolia“, pretože chrámy ležia z veľkej časti na hrebeni, ktorý kedysi slúžil ako mocná hradba starovekého mesta a zároveň umožňoval, aby bolo chrámy vidieť ako siluetu na obzore. Z tejto pozície je taktiež ako na dlani vidieť samotné Agrigento, ktoré je svojou rozlohou iba akýmsi fragmentom svojho antického predchodcu. Kedysi totiž mesto v období jeho najväčšej slávy obývalo okolo 200 tisíc ľudí.

Valle dei Templi

Chrám Juno, v gréckej mytológii Héry, s dĺžkou 38 a šírkou 16,9 metra bol postavený cca okolo roku 450 pred Kristom. Valle dei Templi Bohyňa, ktorej je zasvätený, bola na vrchole božskej hierarchie a podobne ako jej manžel Zeus, ktorý bol zároveň jej bratom, mala schopnosť hádzať blesky. Okrem toho bola Héra patrónkou manželstva, dbala na posvätnosť a neporušiteľnosť manželských zväzkov a tiež bola patrónkou zrodenia. Ľudia sa do chrámu dostávali po štyroch schodoch. Strecha chrámu bola podopieraná trinásť metrov vysokými stĺpmi v dórskom štýle.

Ďalší chrám je zasvätený Concordii a jeho veľkosť je takmer identická s Hériným chrámom. So vzostupom kresťanstva bol chrám premenený na kostol, čo ale znamenalo aj zničenie pôvodného oltára a vo východných rohoch vznikli sakristie.

Valle dei Templi

Heraklov chrám jednoznačne patrí k najväčším, ktoré môžete na posvätnom mieste uzrieť. 38 dórskych stĺpov vztýčených pravdepodobne v 5. storočí pred n. l. bolo postavených na ploche 67 krát 25 metrov a podopieralo mohutnú strechu, ktorá na svojom východnom konci skrývala oltár.

Valle dei Templi

Valle dei Templi

Úplne najväčší svätostánok v dórskom štýle, ktorý kedy svet uzrel, bol zasvätený olympskému bohovi všetkých bohov – Diovi. Podobne ako Heraklov chrám, aj Diov chrám bol postavený pravdepodobne v 5. storočí pred n. l., pričom boli využití kartáginskí otroci zajatí počas vojen s Kartágom. Diov dóm, ktorý nakoniec nikdy nebol dokončený a dodnes z neho zostali iba ruiny, svojimi impozantnými rozmermi stále fascinuje. Na dĺžku stavba merala takmer 113 metrov, na šírku 36. Strecha bola podopieraná 15 metrov vysokými stĺpmi, medzi ktorými bolo 38 mohutných atlantov vynášajúcich chrám až do výšky 30 metrov. Celá oblasť Diovho chrámu je od prvej, kde sú chrámy Héry, Herkula atď., oddelená cestou a parkoviskom, na ktorom sa nachádza aj stánok so suvenírmi a kaviareň s tradične vysokými turistickými cenami.

Valle dei Templi

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Taliansko, Sardínia – Cagliari
Publikované: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninské Taliansko a vydáme sa na slnečnú Sardíniu.

Taliansko, Messina – brána na Sicíliu
Publikované: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To sú tri najväčšie mestá na Sicílii, báječnom, ale občas aj frustrujúcom ostrove.

Taliansko, Cefalù – hore na sever Sicílie
Publikované: 16.3.2018
Cefalù sa nachádza v nádhernej lokalite na severnom pobreží Sicílie. V meste, ktoré zdobí malý a útulný rybársky prístav, žije okolo 14 tisíc ľudí. V jeho historickom centre si môžete prejsť úzke uličky, ktoré skrývajú napr. normanskú katedrálu. Kúsok od historického centra nájdete aj pieskovú pláž.

Taliansko, Sicília – Palermo, metropola s nádychom Orientu
Publikované: 20.5.2017
Hlavné mesto autonómnej oblasti Sicílie a piate najväčšie mesto v Taliansku – Palermo – leží na severnom pobreží ostrova. Prehliadka isto nadchne všetkých milovníkov histórie, architektúry a dobrého jedla. Mesto bolo založené v 8. storočí pred našim letopočtov a vďaka svojej strategickej polohe sa stalo dôležitým obchodným a politickým centrom. Mesto bolo niekoľko stoviek rokov pod nadvládou Arabov. Vplyv arabskej kultúry tu je vidieť dodnes, a to nielen v architektúre, ale tiež napríklad v tradičnej sicílskej kuchyni.

Taliansko, Sicília – Catania, Etna, Taormina
Publikované: 8.8.2016
Na úpätí najvyššej európskej činnej sopky Etny leží druhé najväčšie mesto talianskeho ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy sa tam dá za pár hodín pohodlne dostať lietadlom s prestupom v Ríme alebo Neapole. Keď budete mať šťastie, zoženiete aj lacný priamy let. Z letiska do centra jazdia autobusy, miestni však takmer vôbec nevedia anglicky, preto odporúčam zobrať so sebou slovník. Dávajte si pozor, obzvlášť pokiaľ prichádzate v noci – v časti mesta hraničiacej s centrom je pomerne vysoká kriminalita, na ktorú budete bližšie upozornení aj v hoteli.

Taliansko, Arco - bouldery pod východnou stranou hory Colodri
Publikované: 31.8.2015
Arco je medzi lezcami talianskym rajom, keďže sa tu nachádza cez 20 lezeckých oblastí rôznych obtiažností a dĺžok. Na svoje si tu prídu aj boulderi a milovníci zaistených ciest (ferrat). Mestečko samo o sebe je príjemným miestom na návštevu pre svoje malebné historické centrum plné reštaurácií, ale tiež lezeckých obchodov. Dominantou Arca je hrad, ktorý mestečko z výšky stráži.

Taliansko, Bolzano - Ötziho mesto II.
Publikované: 21.8.2015
Malebné veľkomesto, aj keď tieto dve slová k sebe príliš nesedia, v prípade Bolzana je jeho šarm zrejmí.

Taliansko, Padova – mesto so stredovekým nádychom
Publikované: 28.3.2014
Dnes sa vydáme do slnečného severného Talianska, do prastarého mesta Padova a jej úzkych stredovekých uličiek.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko, Sicília: Agrigento - pohľad na juh Sicílie
Publikované: 5.10.2012
Neďaleko južného pobrežia ostrova sa nachádza ospalé mesto s krásnymi uličkami.

Taliansko, Sicília – Trapani: staroveký rybársky prístav
Publikované: 3.8.2018
Z kontinentálneho Talianska sa vydáme na Sicíliu, živý a hlučný ostrov, kde budete na trhoch počuť predavačov, ako vykrikujú, že ich paradajky sú tie najlepšie a na uliciach budete počuť, ako sa miestni hlasno zhovárajú o všetkom možnom. A aj keby ste mali nejaké základy taliančiny, tak je dosť možné, že miestnych často nepochopíte, pretože na Sicílii sa rozpráva vlastným dialektom.

Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 17.8.2012
Dnes s nami prejdete niektoré zo zaujímavých pamiatok, ktoré toto mesto skrýva vo svojich útrobách.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Sicília – stredomorská kráska pod Etnou
Ak nemáte radi zimu, tak vás dnes určite potešíme! Zavedieme vás totiž na najväčší ostrov v Stred...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi II.
Opäť sa s nami vydajte medzi gigantické zrúcaniny chrámového komplexu starovekého Akragasu. Tex...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes už iba tieňom monumentálneho starovekého gréckeho komplexu, ktorým sa pý...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 7. 2021
sviatok:Vladimír
dnes:
sobota 24.7.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.7.
28 °C