www.infoglobe.sk » Taliansko raz, Taliansko znovu!

Taliansko raz, Taliansko znovu!

Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Pôsobia na nás tradície, dejiny, kultúrne súvislosti, to, že ich návšteva akosi patrí k dobrému vychovaniu v najlepšom slova zmysle. Popri napr. Francúzsku má pre každého Čecha také postavenie Talianska. Možno preto, že v nej za mladi prežil hrdinské a trochu dobrodružné časy cisár a kráľ Karol IV., jednak preto, že k zdrojom tamojšej renesancie sa od onej doby značne upínalo naše umenie slovesné aj výtvarné. Danteho, Petrarcu i Boccaccia čítajú celé generácie a z modernej talianskej slovesnosti je v nejednej rodinnej knižnici Moravio a Malaparte. A potom – navštíviť Taliansko znamená dotknúť sa antickej rímskej minulosti jedného dňa a ďalší deň zmočiť telo v mori: spojenie, ktoré sa nám inde nenaskytne.

Vychádzajme však z toho, že ste v Taliansku raz boli a máte za sebou dve turisticky najlákavejšie miesta: Rím so všetkým všade (od Kolosea k Vatikánu a chrámu sv. Petra) a Benátky, túto Mekku milencov a novomanželov. Aj keď sme tu o nich už písali, niekedy sa k nim možno vrátime z iného pohľadu, pretože vždy stojí za to znovu si ich pripomenúť. Avšak týchto našich niekoľko pokračovaní bude sledovať inú trasu a iné miesta, o nič menej zaujímavé.

Rím, kapitolská vlčica

Slnko a pamiatky

Predpokladajme teda, že sa do tejto krajiny slnka a pamiatok vydáte nie s cestovkou, ale po vlastnej ose a v našich stopách. Dnes k tomu našťastie nepotrebujete ani pas ani nejakú cestovnú doložku (tí mladší už ani nevedia, čo to bolo), len euro v peňaženke. A tiež, čo vrele odporúčame, už na Slovensku si kúpiť kartu na diaľničné poplatky – vyjdú neskonale lacnejšie a nemusíte sa trápiť hľadaním drobných mincí pri každej prejazdnej brány, pričom tieto platby by vám urobili dosť znateľnú dieru do rozpočtu, nezrovnateľnú s cenou našej celoročnej diaľničnej známky. Ešte doma si tiež pomocou karty zaistite a zálohujte vhodné ubytovanie: odporúčame skôr malé hotelíky a penzióny nielen preto, že sú lacnejšie, a majú viac bezprostrednú a priamo priateľskú atmosféru, zatiaľ čo veľké hotely sú tu neosobné ako všade inde a cítite sa v nich ako obchodný cestujúci. Na internete nájdete pri svojej plánovanej trase vhodné adresy aj fotografie objektov s podrobnejšími údajmi, a starostlivosť o turistov je v nich naozaj bezchybná. Pri mori hľadajte taký, ktorý má vlastnú pláž.

Verona

Verona

Prvý deň trasy si naplánujte, čo odporúčame, ako my cez Nemecko a Rakúsko do Verony, ubytovanie nájdete niekde na pokraji mesta a ešte týždeň môžete ísť na veľké veronské námestie povečerať. Pokiaľ ste fajčiari, je nutná reštaurácia s otvorenou záhradkou, a to isté platí, keď sa niekde zastavíte cestou na kávu – v uzavretých priestoroch si v Taliansku nesmiete zapáliť. Vo Verone si začnite zvykať na staré domy a paláce z dôb renesancie, na ktoré potom budete narážať prakticky všade, ale prvé stretnutie s koloritom krajiny je tu veľmi intenzívne. Pochopiteľne, že druhý deň budete chcieť vidieť onen preslávený balkón, pod ktorým sa Romeo vyznával Júlii z lásky, a vôbec vám nebude vadiť, že je to len legenda. Skôr vás prekvapí, že nešťastný Rómeo býval od svojej lásky, čo by kameňom dohodil. Virtuálna realita Shakespearovej hry sa vo Verone stáva realitou skutočnou, nikto si tu nepripustí, že to mohlo byť inak.

Smer Miláno!

Z Verony si to namierite na západ do Milána v podstate s jediným, avšak veľmi dôstojným a nezanedbateľným cieľom. Vidieť Leonardovu Poslednú večeru. Vstupenky na ňu je dobré objednať si internetom tiež už doma, inak sa vám môže stať, že budete postávať pred vchodom do kláštora Santa Maria delle Grazie márne. V mierne ošumelom refektári vás zrejme pred touto preslávenou freskou zachváti dosť zvláštny pocit – aj keď ste skúsení turisti zvyknutí prebiehať galériami v pokluse a Louvre v Paríži ste stihli za dve hodiny, tu sa vám náhle nechce ponáhľať. Sprievodkyňa vám nechá dosť času, ale ani ten nie je nekonečný a vy odchádzate s pocitom, že by ste vydržali ešte ďalej, a to aj vtedy, keď nie ste ovplyvnený Brownovým románom Šifra majstra Leonarda.

Miláno

Miláno 

V Miláne je 150 kostolov, z ktorých zrejme navštívite gotický dóm poblíž kláštora s freskou, v ktorom boli kedysi korunovaní lombardskí králi, pokiaľ sa zaujímate zvlášť o výtvarné umenie, zaujmú vás obrazárne v Marino di Breda či vo Villa Reale, prípadne v bývalom hrade Sforzov Sforzescu, ale v tom prípade musíte na toto mesto rátať viac než jeden deň. 

 Bologna

Bologna

Z Milána smerom na juh si môžete vybrať smer na Cremone, potom dole na Parmu, ktorá milovníkom klasickej literatúry pripomenie Stendhalov román Parmský kláštor, na Modenu a Bolognu, a keď sa neponáhľate, urobiť si malú zachádzku na východ do Ferarry. Túto zachádzku, ktorá nie je tak veľká, vám môžeme len odporučiť – historická časť Ferrary ako by dýchala duchom renesancie, žili tu Michelangelo, Tasso a iní, chrám S. Francesca zo XIV. storočia vás uchváti Garofalovými freskami. V Modene vás nepochybne upúta románsky dóm zo XII. storočia, ktorým sa dostávate ešte pred v Taliansku na každom druhom kroku prítomnú renesanciu, a zase, pokiaľ máte radi umelecké zbierky, neprejdete bez povšimnutia okolo Palazzo dei Musei. Moderná Bologna je prevažne bežné priemyselné a obchodné veľkomesto, takže sa v nej musíte presne nasmerovať, aby ste dorazili k bazilike sv. Petrónia a prehliadli si dve tunajšie šikmé veže Asidelli a Gasrisenda, aj keď tá „pravá“ najšikmejšia šikmá veža na vás pochopiteľne najprv čaká.

Talianske ulice

Keď sa pozriete na mapu, zistíte, že zatiaľ ste sa pohybovali (alebo presnejšie, budete sa pohybovať) v pomerne neveľkom východnom priestore severného Talianska, kde na vás zrejme zapôsobí niečo, čo si neskôr overíte napr. v Siere alebo čo už poznáte odinokiaľ z predalpských krajín: úplná samozrejmosť splynutie dnešného života s minulosťou, so starými palácmi a domami, s úzkymi uličkami a zákutiami. V historických častiach zmienených miest pochopíte, prečo má Fiat vo výrobnom programe malé typy Punto, Panda a Cinquecento. Pokiaľ si niekde razí cestu mercedeska alebo Audi A8, má to veru ťažké. Po tejto stránke sú tieto miesta náročnejšie než Rím a za volantom musíte byť veľmi pozorní.

Talianska káva

Z predchádzajúcich výprav k Stredozemnému moru poznáte zrejme jav, ktorý vás už  neprekvapí ani tu, kde je more trochu, ale nie veľmi vzdialené. Kaviarničky na chodníkoch a námestiach sú vždy plné a pozor, keď si v nich dáte espreso, prinesú vám šálku, kde je tak na jeden malý dúšok kávy, samozrejme skvostnej, silnej a výrazne aromatickej kávy, nesúcej označenie ristretto. Našincovi je to však málo, preto si dôsledne objednávajte espreso lungo, kedy je intenzita malej kávy zriedená väčším množstvom vody.  

Tak či onak, prvá várka histórie, chrámov, pamätihodností a múzeí vás už možno zmáha a začínate trpieť chorobou všetkých turistov – presýtenosťou na vstupe zážitkov. Potrebujete odpočinok, a v ďalšom pokračovaní vám ho ponúkneme. Medzitým máte dostatok času zvykať si na nezvykle miniatúrne šálky espresa, ktoré nás bude sprevádzať aj v ďalšom pokračovaní našej cesty po Talianska.

 

 

 

připravil Jan Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Honza Groh (Jagro), Tango7174, Giovanni Dall´Orto,

Onanymous

 

preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko, Bibione – ideálna destinácia na dovolenku
Publikované: 17.7.2016
Asi už každý z nás počul o severotalianskom prímorskom stredisku Bibione, ktoré už roky patrí medzi najlacnejšie a zároveň najobľúbenejšie dovolenkové letoviská. Samozrejme ak pridáme pomerne malú vzdialenosť od našich vlastí, tak rozhodnutie či ísť alebo neisť padne rýchlo.

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona
Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 17.8.2012
Dnes s nami prejdete niektoré zo zaujímavých pamiatok, ktoré toto mesto skrýva vo svojich útrobách.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Viete, že? Európske sopky I.
Publikované: 18.9.2011
Sopky – nevypočítateľná hrozba i prírodné umelecké dielo. Fascinujúce divadlo aj strach naháňajúci vrch, ktorý môže kedykoľvek zmiesť prakticky celú populáciu v jeho šírom okolí, ako už sa to mnohokrát v histórii stalo.

Slovensko: pobytov last minute bude tento rok menej
Publikované: 13.6.2011
Podľa predstaviteľov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr najväčší záujem o letné pobyty pri mori v tomto roku smerujú do tradičných piatich destinácií – Chorvátska, Bulharska, Grécka, Talianska a Turecka.

Taliansko: historické mestečko Aquileia
Publikované: 29.8.2011
K zaujímavým pamiatkam severotalianskeho pobrežia Jadranského mora patrí historické mestečko Aquileia. Ak by si niekto myslel, že práve tam pramení známa značka pitnej vody, je na omyle. Jediné, čo majú tieto dva názvy spoločné, je orol – latinsky aquila – vo svojom znaku.

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: letovisko Caorle
Publikované: 25.7.2011
Mestečko Caorle patrí k najstarším letoviskám na Benátskej riviére. História pôvodne rybárskej osady siaha ďaleko do antických čias, čo potvrdzujú i viaceré historické pamiatky.

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko: Udine
Publikované: 25.4.2011
Nie je ľahké si predstaviť, že so severotalianskym mestom Udine sme kedysi patrili do spoločného štátu – habsburskej monarchie, a to až do roku 1866. Mesto každého návštevníka očarí zachovalou svojskou historickou architektúrou a množstvom pamiatok, ale aj ďalšími zaujímavosťami.

Taliansko raz, Taliansko znovu VII.  
Publikované: 20.9.2010
Všetko má svoj koniec, a ako mal koniec náš pobyt na Ischii, bude mať koniec aj náš seriál. Pri odjazde bude pre vás dôležité stihnúť trajekt najneskôr okolo jedenástej – len tak zvládnete dlhú jazdu po diaľnici, pri ktorej sa už nebudete až tak dívať vpravo ani vľavo. Budete len hltať kilometre.

Taliansko raz, Taliansko znovu VI.
Publikované: 26.6.2010
Keď budete na Ischii, určite budete chcieť zájsť trajektom pozrieť sa na Capri. Kedysi to bolo letné sídlo cisárov Augusta a Tiberia a v minulosti tu trávili svoje dovolenky mnohé slávne osobnosti – o. i. tu bol aj T. G. Masaryk či M. Gorkij, jazdil sem I. S. Turgenev a ďalší, svoje vily tu mali spisovatelia A. Munthe a C. Malaparte.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X