www.infoglobe.sk » Taliansko, Ravenna – mesto mozaík

Taliansko, Ravenna – mesto mozaík

Publikované: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky najvýznamnejších miest v Taliansku. V rokoch 402 až 476 bolo hlavným mestom Západorímskej ríše. Dnes tu žije takmer 160 tisíc obyvateľov a každoročne sa tu koná letný festival opery a klasickej hudby.

V Ravenne je snáď najväčšia koncentrácia mozaik na svete. Tie sa zachovali v miestnych bazilikách alebo baptistériách. Osem ravennských pamiatok bolo dokonca vďaka mozaikám začlenených do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Medzi ďalšie významné miesta patrí Domus dei Tappeti di Pietra alebo staroveký prístav Classe.

bazilika svätého Františka

Neonovo baptistérium

Aj keď Ravenna svoj vrchol zažila v staroveku / ranom stredoveku, nechýbajú tu ani zaujímavé pamiatky z neskorších historických období, napríklad renesančný hrob Dante Alighieriho, básnika, ktorý sa okrem svojej Božskej komédie preslávil aj tým, že ako prvý presadzoval zjednotenie taliančiny. Do tej doby totiž ľudia z rôznych kútov Talianska hovorili rôznymi jazykmi, a preto mali problém dorozumieť sa. Z pamiatok by žiaden návštevník Ravenny nemal len tak obísť ani benátsku pevnosť Rocca Brancaleone alebo knižnicu Biblioteca Classense zo začiatku 19. storočia.

Neonovo baptistérium Začneme u Neonovho baptistéria, ktoré je najstaršou starovekou pamiatkou v meste. Čiastočne stojí na bývalých rímskych kúpeľoch. Túto oktogonálnu tehlovú stavbu začal stavať biskup Ursus na konci 4. storočia, ale dokončená bola až za biskupa Neona v 5. storočí. Pôvodne bolo súčasťou rozsiahlej baziliky, ktorá však bola na začiatku 18. storočia zničená. Vo vnútri uvidíte nádherné mozaiky, ktorých hlavným motívom je krst Ježiša Krista Jánom Krstiteľom.

Po asi desiatich minútach chôdze od baptistéria dôjdete k ranobyzantskej bazilike San Vitale, ktorá patrí k ravennským pamiatkam UNESCO a bola postavená v rokoch 527–548. Vnútornú výzdobu tvoria výhradne mozaiky a niekoľko barokových fresiek. Pri pohľade na stropné mozaiky budete mať dojem, že splývajú a pripomínajú skôr maľby, to však bol zámer. Miestne mozaiky sú po tých v Istanbule (bývalý Konštantínopol, hlavné mesto Byzantskej ríše) najrozsiahlejšie a najzachovalejšie.

San Vitale   San Vitale

Pár krokov od baziliky stojí mauzóleum Gally Placidie, manželky cisára Honoria. Vo vnútri si budete musieť chvíľu privykať na tlmené svetlo, ktoré sem preniká cez priesvitné agáty zasadené do okien mauzólea. Vnútorné klenby zdobia mozaiky z 5. storočia, zobrazujú Krista, apoštolov a leva, orla, vola a anjela (symboly spojené so štyrmi evanjeliami). Sarkofágy, v ktorých leží Galla Placidia, cisár Honorius a ich syn, sú vyrobené z mramoru.

mauzóleum Gally Placidie

Bazilika svätého Františka bola postavená v 10. storočí a vďaka vysokej románskej veži ju nájdete pomerne ľahko. Práve na nádvorí baziliky sa nachádza vyššie zmienený hrob Danteho. Bazilika je zaujímavá aj pre svoju trochu strašidelne pôsobiacu kryptu.

GPS: 44°25'17.4"N 12°11'48.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: José Luiz Bernardes Ribiero, Testus, Lstorato, Petar Milosevic, Petar Milosevic (2), Tango7174, currybet, Petar Milosevic (3)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 14.7.2022
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Ravenna – mesto mozaík II.
Publikované: 12.1.2018
Minule sme spomenuli, že Ravenna je mestom mozaík. Nikde inde na svete ich totiž nenájdete toľko ako tu, jedine možno ešte v tureckom Istanbule. Taktiež sme vám prezradili, že sa tu konajú hudobné festivaly.

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
20.9.2022
Slávnosti jedla a pitia z darov zeme sú v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
16.9.2022
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 16. do 18. septembra v Bratislave a od 23. do 25. septembra 2022 v Košiciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 9. 2022
sviatok:Vladislav
dnes:
nedeľa 25.9.
10 °C
zajtra:
pondelok 26.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X