www.infoglobe.sk » Taliansko, Pistoia – za pokladmi katolíckej cirkvi

Taliansko, Pistoia – za pokladmi katolíckej cirkvi

Publikované: 25.5.2018
Toskánsko je kúzelné a je domovom mnohých miest, ktoré aspoň stoja za zváženie, či ich navštíviť.

Pistoia

Naším dnešným cieľom je Pistoia. Možno ste o tomto meste ešte nikdy nepočuli, každopádne veľkosťou sa dá prirovnať k Českým Budějoviciam. Približne v 6. storočí pred našim letopočtom sa pôvodne etruská osada stala rímskou kolóniou, ktorá dostala meno Pistorium.

Pistoia

Pistoia bola rovnako ako iné toskánske mestá silno ovplyvnená neďalekou Florenciou a Pisou, vďaka čomu tu dnes môžete vidieť krásnu architektúru. Je to až zarážajúce, že v takom malom meste je rozosiatych toľko významných stavieb.

Začneme v samotnom srdci mesta – na námestí Piazza Duomo, ktorému dominuje katedrála Cattedrale di San Zeno, ktorá bola postavená počas 12. a 13. storočia na mieste kostola z 5. storočia. Fasádu tvorí portikus so siedmimi oblúkmi a troma vchodmi. Po ľavej strane kostola stojí 67 metrov vysoká zvonica, ktorá zrejme v minulosti bola lombardskou strážnou vežou. Vo vnútri katedrály si všimnite scény zo Starého a Nového zákona alebo zo života svätého Jakuba.

katedrála   katedrála

Baptistérium, ktoré nájdete naproti hlavnému vchodu do katedrály, bolo postavené v polovici 14. storočia. Múry budovy tvoria striedavé horizontálne línie zeleného a bieleho mramoru. V tympanóne nad hlavným vchodom uvidíte sochu Panny Márie. Po stranách vchodu do baptistéria sú sochy sv. Jána Krstiteľa a sv. Petra.

baptistérium

Ďalej sa pozrieme do Museo Capitolare, ktoré zastrešuje obrovské poklady katolíckej cirkvi. O niektorých sa dokonce zmieňuje Dante vo svojej Božskej komédii. Uvidíte napríklad relikviár svätého Zena a pozoruhodný relikviár svätého Jakuba z roku 1407, ktorý stvoril Lorenzo Ghiberti. Pokiaľ vám jeho meno nič nehovorí, prezradíme, že sa jednalo o jedného z prvých zástupcov florentskej ranej renesancie. Ghiberti spoločne s Brunelleschim stvorili bronzové dvere florentského baptistéria s námetmi zo Starého zákona. Ghiberti ďalej stvoril napríklad sochy svätcov, ktoré zdobia výklenky florentského oratória Or San Michele.

Palazzo del Comune

Naľavo od katedrály uvidíte Palazzo del Comune, ktorého stavba započala za vlády florentského guvernéra v roku 1294 a skončila až o takmer storočie neskôr. Na fasáde venujte pozornosť najmä obrovskému erbu Medicejských. Vo vnútri budovy vstúpite do Mestského múzea, ktoré vystavuje fresky a maľby z 13. až 18. storočia. Tie najstaršie maľby nájdete v dvoch hlavných sálach na prízemí.

Milovníci histórie, rýchlo sem!

GPS: 43°56'05.5"N 10°55'03.1"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Etienne, Mattis, Alexbarrow, MM, Malles, Idéfix~commonswiki

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 3.11.2017
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, Lucca – elegantné toskánske mesto
Publikované: 18.5.2018
Lucca je mesto, ktoré počas svojej existencie vystriedalo nespočetne veľa pánov. Či už to boli Rimania, Ostrogóti, Lombarďania, Frankovia, kedysi mocné mesto Florencia, alebo Napoleon, ktorý mesto daroval svojej sestre.

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 11.5.2018
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavo miesto je domovom 160 tis. ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 9. 2021
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
piatok 24.9.
20 °C
zajtra:
sobota 25.9.
21 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X