www.infoglobe.sk » Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole

Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole

Publikované: 17.8.2012
Dnes s nami prejdete niektoré zo zaujímavých pamiatok, ktoré toto mesto skrýva vo svojich útrobách.

Keď pozdvihnete hlavy od čerstvých rýb a šťavnatého ovocia, uvidíte, že Palermo je plné prekrásnej architektúry, aj keď trochu zašlej a zanedbanej, až na pár výnimiek samozrejme. Väčšina domov, ktoré uvidíte, pochádza z 19. alebo 20. storočia a mne skvele zapadali do mojej predstavy o architektúre talianskeho prímorského mesta. Nie každému sa asi budú páčiť ulice s úzkymi chodníkmi, na ktorých na číha mnoho odpadkov a často aj iné nepekné prekážky, a širokými cestami s búrlivou premávkou. Na druhej strane ale Palermo oplýva ťažko definovateľnou vlastnou atmosférou, ktorú si môžete podobne ako ja vychutnávať napríklad s vynikajúcou zmrzlinou v ruku zakúpenou konkrétne v cukrárni Ciccio (Corso dei Mille 73), ktorá sa pýši kráľovským výberom a kresťanskými cenami (cca 1,5 eur za dva mohutné kopčeky).

Palermo

Pri vašich prechádzkach Palermom ale nezabudnite navštíviť aspoň niektoré z jeho slávnych pamiatok: Teatro Massimo, palermská katedrála, Palazzo dei Normanni alebo Piazza Pretoria.
Palermo

Teatro Massimo (nájdete na Piazza Verdi) sa na rovinatom teréne, na ktorom sa Palermo rozprestiera, ľahko stratí medzi domami, ale keď sa zo spleti uličiek dostanete na námestie, dáte názvu divadla za pravdu. Jednoznačne najväčšie divadlo v Taliansku s kapacitou takmer 1400 miest a jedno z najväčších v Európe bolo otvorené roku 1897 na počesť Viktora Emanuela II., prvého kráľa zjednoteného Talianska. Architektom kolosu bol Giovan Battista Filippo Basile, ktorý však počas výstavby zomrel, a tak v jeho diele musel pokračovať jeho syn Ernesto. Keď už by ste sa chceli na divadlo pozrieť úplne z blízka, ale nechcelo by sa vám kupovať si lístky na niektorý z baletov alebo opier, je možné si za 8 eur zaplatiť prehliadku.

Katedrála

Po rušnej hlavnej triede Via Maqueda sa približne po pätnásť minútovej chôdzi od Teatra Massima dostanete k ďalšiemu krásnemu palermskému monumentu – Piazza Pretoria, ktorá je považovaná za jedno z hlavných palermských námestí. V jeho strede sa nachádza úchvatná manieristická fontána (1554 - 1555), prevezená z Toskánska do Palerma, a umiestnená medzi barokové budovy kostolov svätej Kataríny a svätého Giuseppe dei Teatini a barokový palác Palazzo Pretorio. Od pražiaceho slnka vám však fontána žiadnu úľavu neprinesie, pretože je obohnaná kovovým plotom. Namiesto toho venujte pozornosť nahým mytologickým bytostiam, zvieratám a fantastickým monštrám, ktoré ju lemujú.

Piazza Pretoria

Cestou od Piazza Pretoria po Via Vittorio Emanuele sa približne po desiatich minútach chôdze dostanete k inej úchvatnej pamiatke Cattedrale di Vergine Assunta. Počítajte s tým, že sa môže stať, že neodoláte nejakému z mnohých obchodov so suvenírmi, ktoré sú naskladané jeden vedľa druhého hneď oproti múru ohraničujúcemu cirkevný komplex, a tak si zadovážite niektorý zo širokého výberu lapačov prachu. Tak či tak si nenechajte katedrálu uniknúť. Jej pôvod siaha až do konca 12. storočia - do doby, kedy sa na ostrove chýlila ku koncu storočná vláda Normanov a Sicília patrila k najbohatším európskym kráľovstvám. Palermo vtedy obývalo cez tristotisíc ľudí, čím bolo jedným z najväčších európskych miest.

Palermo 

Katedrála, ktorá je vďaka rôznym prístavbám zmesou rôznych architektonických štýlov, je tiež miestom posledného odpočinku mnohých panovníkov ostrova (Roger II. Sicílsky, Henrich VI. Štaufský, Peter II. Sicílsky a ďalší), ktorí sú uložení v nádherných hrobkách.

 

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Taliansko, Bari: výlet do južného Talianska
Publikované: 5.7.2013
Bari je hlavným mestom rovnomennej talianskej provincie. Známe je tiež vďaka prístavu a pre svoj charakter univerzitného mesta. Nachádza sa tu napríklad Polytechnická univerzita alebo Barijská univerzita, na ktorej študuje okolo 70 tisíc študentov (pre porovnanie na Karlovej univerzite študuje približne 50 tisíc študentov).

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi - pamiatka na slávnu minulosť
Publikované: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho miest, na ktoré môžu byť jeho obyvatelia pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v ich popredí a spomienka na jeho návštevu vám ešte dlho zostane v pamäti.

Taliansko, Sicília – Catania, Etna, Taormina
Publikované: 8.8.2016
Na úpätí najvyššej európskej činnej sopky Etny leží druhé najväčšie mesto talianskeho ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy sa tam dá za pár hodín pohodlne dostať lietadlom s prestupom v Ríme alebo Neapole. Keď budete mať šťastie, zoženiete aj lacný priamy let. Z letiska do centra jazdia autobusy, miestni však takmer vôbec nevedia anglicky, preto odporúčam zobrať so sebou slovník. Dávajte si pozor, obzvlášť pokiaľ prichádzate v noci – v časti mesta hraničiacej s centrom je pomerne vysoká kriminalita, na ktorú budete bližšie upozornení aj v hoteli.

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.


Súvisiaca fotogaléria

Pohľady na Sicíliu
Sicília je najväčším ostrovom v Stredomorí. Jej atmosféra je rovnako pohlcujúca ako je spaľujúca ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 6. 2021
sviatok:Vratislav
dnes:
piatok 18.6.
30 °C
zajtra:
sobota 19.6.
32 °C