www.infoglobe.sk » Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole

Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Dostať sa zo srdca Európy do jedného z jej najjužnejších kútov je skúsenosť, ktorá vo vás zanechá plno rozmanitých dojmov. Obyčajne sa snažím brániť tomu, aby som sa nenechal ovládať stereotypmi panujúcimi o iných národoch, ale po vlastných skúsenostiach zisťujem, že občas je skutočne ťažké tomu odolať.

 Palermo

Južné národy sú povestné svojim maňana prístupom k životu, teda nikdy sa nikam neponáhľať. Pre túto skutočnosť je obzvlášť príznačný fakt, že v sicílskom dialekte neexistuje Palermosloveso pre vyjadrovanie budúceho času. Pokiaľ ovládate angličtinu, odporúčam pozrieť si toto video, v ktorom sa profesor Phillip Zimbardo, známy svojim väzenským experimentom, zamýšľa nad vnímaním času a okrem iného hovorí aj o Sicílii (http://www.youtube.com/watch?v=A3oIiH7BLmg). V tejto vlastnosti, že na všetko je dostatok času, sa na jednej strane skrýva určitá poetika, čo platí obzvlášť pre tých, ktorí sú v neustálom kolotoči rôznych termínov a povinností. No na druhej strane pokiaľ máte radi presnosť a spoľahlivosť, tak určite onedlho, alebo možno aj veľmi skoro, budete na sebe pozorovať, ak sem tam škrípete zubami. Tým sa ale nenechajte odradiť a považujte to radšej za psychickú prípravu, pretože človek by mal využiť príležitosť a spoznávať a zoznamovať sa s inými kultúrami a ich spôsobmi života.

Palermo

Po prílete na Punta Raisi, letiska ležiaceho neďaleko od Palerma, máte v zásade tri možnosti, ako sa dostať do mesta. Môžete sa skúsiť odviezť vlakom, ktorý vás približne za hodinu dopraví na hlavnú palermskú stanicu Termini, cena za lístok sa pohybuje okolo 5€. Ďalšou možnosťou je autobus, ktorý má konečnú zastávku tiež na Termini a takisto vás povezie asi hodinu, lístok by mal byť však o čosi drahší. Tretí spôsob, ktorý by mal byť najrýchlejší, ale tiež najdrahší, je taxi.

PalermoPalermo vás od prvého stretnutia nenechá ani na sekundu vydýchnuť. Nekonečné množstvo ľudí, áut, trúbenia, rozprávania a ďalšieho ruchu a všeobecného chaosu zamestná všetky vaše zmysly. Zo začiatku sa vám bude zdať dobrodružné aj samotné prechádzanie cez cestu, kde si auta jazdia a parkujú ako sa im zachce. Zistíte, že prechody pre chodcov sú skôr kulisou, než funkčnou súčasťou cestnej premávky, a tak si začnete chodiť, ako sa vám zachce. Nebojte sa však, pretože minimálne v tomto ohľade sú Sicílčania a snáď Taliani všeobecne veľmi flegmatickí a s anjelskou trpezlivosťou vám pribrzdia alebo zastavia, aby ste mohli nerušene prejsť, bez toho aby pri tom trúbili alebo na vás niečo pokrikovali. Samozrejme sa ale nenechajte učičíkať a radšej buďte vždy opatrní.

Palermo

Čo mnohých z vás uchváti, je život, ktorým toto 600 tisícové mesto pulzuje. Máte dojem, že sa stále niečo deje. Snáď každých tridsať sekúnd budete počuť húkať sanitku, neustále budete prechádzať okolo rôznych kaviarní a kaviarničiek, ale aj okolo obyčajných domových vchodov, pred ktorými po celé dni vysedávajú ľudia najrôznejšieho veku a vedú nekonečné rozhovory. Sem tam prejdete trhoviskom, kde nebudete vedieť, čo si máte skôr kúpiť. Šťavnaté a sladké ovocie ako jahody, marhule, čerešne... a kto by sa nechcel zahryznúť do fantastického melóna cantaloupe, ktorý predbehne aj vaše najdivokejšie fantázie? Áno, toto všetko môžete nájsť aj v našich obchodoch, ale chuť tunajšieho ovocia a ďalších potravín vás spoľahlivo odzbrojí. A nielen to. Na trhu na vás čaká obrovský výber čerstvých rýb a ďalších chuťoviek ulovených v teplom Stredozemnom mori, ktorého vody obmývajú palermské pláže.

 

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko, Sardínia – Cagliari
Publikované: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninské Taliansko a vydáme sa na slnečnú Sardíniu.

Taliansko, Sicília – Catania, Etna, Taormina
Publikované: 8.8.2016
Na úpätí najvyššej európskej činnej sopky Etny leží druhé najväčšie mesto talianskeho ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy sa tam dá za pár hodín pohodlne dostať lietadlom s prestupom v Ríme alebo Neapole. Keď budete mať šťastie, zoženiete aj lacný priamy let. Z letiska do centra jazdia autobusy, miestni však takmer vôbec nevedia anglicky, preto odporúčam zobrať so sebou slovník. Dávajte si pozor, obzvlášť pokiaľ prichádzate v noci – v časti mesta hraničiacej s centrom je pomerne vysoká kriminalita, na ktorú budete bližšie upozornení aj v hoteli.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Taliansko, Bari: výlet do južného Talianska
Publikované: 5.7.2013
Bari je hlavným mestom rovnomennej talianskej provincie. Známe je tiež vďaka prístavu a pre svoj charakter univerzitného mesta. Nachádza sa tu napríklad Polytechnická univerzita alebo Barijská univerzita, na ktorej študuje okolo 70 tisíc študentov (pre porovnanie na Karlovej univerzite študuje približne 50 tisíc študentov).

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 17.8.2012
Dnes s nami prejdete niektoré zo zaujímavých pamiatok, ktoré toto mesto skrýva vo svojich útrobách.

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi - pamiatka na slávnu minulosť
Publikované: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho miest, na ktoré môžu byť jeho obyvatelia pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v ich popredí a spomienka na jeho návštevu vám ešte dlho zostane v pamäti.

Recepty slávnych podnikov - BRESTO: chuť Talianska – jahňacie a´la tagliatta - VIDEO
Publikované: 3.12.2011
Do reštaurácie Bresto sme sa vybrali preto, aby sme vám dali návod, na to, ako ľahko, ale veľmi chutne upraviť jahňacie mäso. Z kuchyne chutí sa v sprievode šéfkuchára Bresta Richarda Princa prenesieme do ďalekého Talianska, kde je jahňacie tradičným pokrmom.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko raz, Taliansko znovu VI.
Publikované: 26.6.2010
Keď budete na Ischii, určite budete chcieť zájsť trajektom pozrieť sa na Capri. Kedysi to bolo letné sídlo cisárov Augusta a Tiberia a v minulosti tu trávili svoje dovolenky mnohé slávne osobnosti – o. i. tu bol aj T. G. Masaryk či M. Gorkij, jazdil sem I. S. Turgenev a ďalší, svoje vily tu mali spisovatelia A. Munthe a C. Malaparte.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Sicília – stredomorská kráska pod Etnou
Ak nemáte radi zimu, tak vás dnes určite potešíme! Zavedieme vás totiž na najväčší ostrov v Stred...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Pohľady na Sicíliu
Sicília je najväčším ostrovom v Stredomorí. Jej atmosféra je rovnako pohlcujúca ako je spaľujúca ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
16 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X