www.infoglobe.sk » Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma

Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Mesto Parma určite poteší každého milovníka kultúry i umenia, avšak jeho okolie je rajom pre gurmánov a vinárov. Približne po polhodine cesty nás miestne značky nasmerovali na statok Casale del Groppone a k vinárstvu Ariola.

vinica Ariola (Casale del Groppone)

Otvára sa pred nami scenéria podobná snu, ktorý sa mi vynára vždy, keď zatvorím oči a predstavím si relax uprostred zvlnenej severotalianskej krajiny. Vysoké zelené cyprusy lemujú cestu k parkovisku. Okolo terakotovo-kamennej vily sa do diaľky rozpína vinica a vo vzduchu rozvoniavajú kvety.

statok (Casale del Groppone)

Nachádzame sa v mestečku Calicella di Pilastro, pri veľkom statku s názvom Casale del Groppone nad historickými vínnymi pivnicami typického parmského vidieckeho panstva. Toto miesto slúži výhradne na predaj a ochutnávku vín a typických výrobkov Parmy. Ponúka ochutnávky a špeciálne programy pre rezervované skupiny i jednotlivcov či cestovné kancelárie. Môžete tu navštíviť syráreň na výrobu parmezánu, závod na výrobu šunky prosciutto, vinné pivnice či vinohrady, ale i kultúrne pamiatky v okolí s odborným výkladom miestnych sprievodcov. Je to jedno z množstva takýchto miest v regióne, ktoré je ukážkou toho, ako Taliani skutočne vedia vyťažiť zo všetkého maximum a doslova sa predať v dobrom zmysle slova.  

ochutnávka šunky (Casale del Groppone)

Sen sa stáva skutočnosťou, na rozľahlej lodžii s výhľadom na nádhernú krajinu ponorenú do okolitej prírody nás čakajú tanieriky s piatimi druhmi mäsa a syrom parmezánom. Čuchové bunky sú už dokonale podráždené, slinky sa zbiehajú na jazyku a nám neostáva nič iné len zapojiť aj ďalší zmysel a konečne sa môžeme zahryznúť a ochutnať tieto vychýrené pochúťky.

Surové mäso sa nazýva aj prosciutto crudo, kým varená šunka prosciutto cotto. Obľúbené je i Prosciutto San Daniele, ktoré potierajú výraznejšími druhmi korenín - je trochu tmavšie a sladšie, s vypáleným znakom SD. Sandanielské prasiatka sa chovajú vonku, preto je ich mäso chudšie ako z parmských ošípaných, navyše je obohatené o príchuť žaluďov, ktorými sa živia. Táto šunka je však oproti parmskej drahšia, lebo jej produkcia je menšia, a tým aj jej dostupnosť býva zriedkavejšia.

ochutnávka parmských špecialít (Casale del Groppone)

Podoby podávania prosciutta sú rôzne. V Taliansku sa podáva natočené na hrubých slaných tyčinkách – grissini, či špargli ako predjedlo. Ale šunka sa tu jedáva aj v kombinácii s cukrovým melónom, na pizzi i ako dekorácia rôznych jedál, chlebíčkov a bagiet. Slávny je tiež šalát Caprese, kde je okrem prosciutta čerstvá mozzarrela, paradajky a bazalka.

Nakrájať šunku na tenučké plátky, cez ktoré presvitajú slnečné lúče je najdôležitejšie umenie pri jej príprave. Vyžaduje je si to špeciálny nôž i zručnosť mäsiara či kuchára. Plátky tenučké ako papier dávajú najlepšie vychutnať jemnosť a chuť sušenej šunky, ale i na toto sú už dnes stroje.

prosciutto (Casale del Groppone)

Spôsobov prípravy prosciutta je naozaj veľa, no nám nateraz postačia aj tyčinky a syr parmezán. Najdôležitejším doplnkom k jedlu v Taliansku je víno. A keďže sme priamo nad vinicami, ochutnali sme i niekoľko miestnych odrôd, ktoré sa pýšia svetovými oceneniami. Chýry o týchto produktoch skutočne neklamali a omámených vôňou i chuťou nás to ťahalo k nakúpu týchto lahôdok priamo na mieste.

ochutnávka vína (Casale del Groppone)

S úplnou spokojnosťou, niektorí aj s dobrou náladou, opúšťame kráľovstvo tradičných talianskych chutí. Vraciame sa späť pomedzi planiny a kopce, na ktorých môžete objaviť dokonale zachované príklady nádhernej stredovekej architektúry. Hrady, ktoré rozprávajú svoje príbehy tu stoja neochvejne i dnes ako symboly moci pánov, ktorí tu kedysi vládli. Ani nie 10 minút cesty autom sa nachádza malebná dedinka Torrechiara, nad ktorou čnie hrad Castello di Torrechiara. Opačným smerom od statku to máte rovnako ďaleko k druhému zaujímavému hradu – Felino. Tento stredoveký skvost ponúka okrem pohľadu do histórie aj múzeum salám.

ochutnávka parmských špecialít (Casale del Groppone)

Avšak nás to láka dozvedieť sa viac o výrobe produktov, ktoré sme práve ochutnali. Preto, pokiaľ aj vás zaujíma ako vzniká prosciutto, prečítajte si naše zážitky aj o týždeň.

 

GPS: 44°40'32.5"N 10°16'27.5"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká III.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zaujímavý projekt, ktorý sa zameriava na podporu férového podnikania a etického nakupovania. V úvodnej fáze sa zameriava na hotelový sektor, avšak v budúcnosti má ambície sa rozšíriť i na iné segmenty trhu, napríklad na sektor kúpeľníctva, stravovacích služieb a podobne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 23. 10. 2021
sviatok:Alojza
dnes:
sobota 23.10.
10 °C
zajtra:
nedeľa 24.10.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X