www.infoglobe.sk » Taliansko: historické mestečko Aquileia

Taliansko: historické mestečko Aquileia

Publikované: 29.8.2011
K zaujímavým pamiatkam severotalianskeho pobrežia Jadranského mora patrí historické mestečko Aquileia. Ak by si niekto myslel, že práve tam pramení známa značka pitnej vody, je na omyle. Jediné, čo majú tieto dva názvy spoločné, je orol – latinsky aquila – vo svojom znaku.

AquileiaAquileia (nepomýľte si ho s mestom Aquila v oblasti Abruzzo v strednom Taliansku asi 100 km od Ríma, v r. 2009 značne poškodené ničivým zemetrasením) je malé, približne iba trojtisícové, mestečko, ktoré bez ohľadu na svoju veľkosť ročne láka tisícky turistov, ale aj vedcov. Ide totiž o jednu zo 45 talianskych pamiatok, zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (ako lokalita pod názvom Archaeological Area and the Patriarchal Basilica of Aquileia). Geograficky mestečko patrí do provincie Udine, teda do oblasti Friuli – Venezia Giulia. Od mesta Udine je vzdialené asi 24 km na juhovýchod a na mape ho treba hľadať pri rieke Natissa, bližšie k mestu Grado, ležiacom na brehu prímorskej lagúny (Laguna di Grado).Aquileia

Najvýznamnejšou pamiatkou mestečka je patriarchálna bazilika, ale aj množstvo archeologických lokalít v jej okolí, na ktorých sa stále priebežne vedie historický výskum. Podľa doteraz zistených nálezov, už v dávnej minulosti tam existovalo keltské osídlenie, neskôr v čase vrcholiacej rímskej ríše, na začiatku nášho letopočtu, tam Rímania vybudovali akúsi hraničnú pevnosť. Výhodná poloha blízko mora a na obchodných cestách vedúcich zo strednej a východnej Európy do Ríma ako jedného z hlavných centier antického sveta bola zárukou rýchleho rozvoja mesta. Údajne práve tadiaľ smerovala slávna obchodná Jantárová cesta od Baltského mora a toto – vtedy prepychové – mesto často vítalo hostí z najvyšších kniežacích a cirkevných kruhov z území v strednej a východnej Európe na ich cestách do talianskych miest a do Ríma, preto sa neraz spomína aj v súvislosti s christianizáciou Európy.

Aquileia

Na strane druhej práve tu sa odohrali nejedny neľútostné boje o moc počas rímskej ríše, ale najmä s nepriateľmi, ktorí usilovali o korisť bohatého mesta. V okolí mesta sa vraj prvýkrát utkali vojská cisára Marka Aurélia s barbarskými kmeňmi Markomanov a Kvádov, ktorých potom prenasledovali až za Dunaj (kedy zanechali odkaz na trenčianskej skale). AquileiaVykopávky dokladajú, že mesto bolo opakovane zničené, a hoci bolo vždy znovu obnovené, postupne strácalo na svojom lesku a význame. Údajne práve útok hunských bojovníkov pod vedením Attilu mal za dôsledok, že časť obyvateľstva pred obávanými nepriateľmi uprchla do málo prístupných lagún ďalej na juh, kde založili dnešné oveľa slávnejšie Benátky.Aquileia

Patriarchálna bazilika (Basilica Patriarcale alebo aj Basilica di Poppone, čo bolo meno jedného z prvých biskupov, ktorý ju dal postaviť) je svedectvom slávy a rozkvetu mesta v prvom tisícročí nášho letopočtu, no o vtedajšom rozmachu mesta svedčia aj vykopávky v podobe zvyškov veľkých antických stavieb ako sú amfiteáter (Forum romanum), jazdecký ovál (hipodrom), kúpele, aj zachované rímske náhrobky na antickom cintoríne (Sepolcreto Romano), prípadne mozaikové dlažby bývalých palácov a domov, ale aj zvyšky prístavu, aquaduktu a mestskej kanalizácie. Aj keď súčasná podoba patriarchálnej baziliky pochádza približne z čias Veľkej Moravy, vykopávky a staré rímske kroniky tvrdia, že podobná stavba tam stála už dávnejšie predtým, údajne dokonca išlo o prvú kresťanskú baziliku, postavenú po povolení kresťanstva (tzv. Edikt milánsky v r. 313).Aquileia

Pri návšteve mestečka okrem hlavnej pamiatky – baziliky a jej okolia, stoja za návštevu múzeá, venované dejinám mesta a kresťanstva, najmä však vykopávkam (Museo Archeologico). V susedstve baziliky sa dá navštíviť zvonica s výhľadom na okolie mesta a katakomby Cripta degli Scavi s pamiatkami z ranokresťanských čias. Tým je venované jedno z múzeí Museo Paleocristiano v budove bývalého kláštora. V samotnej bazilike, ktorá je považovaná za jednu z najväčších stavieb tohto druhu v Taliansku, bývajú hudobné (najmä organové) koncerty. Niektoré lokality s rímskymi pamiatkami (Forum romanum a jeho okolie) bývajú počas pokračujúcich vykopávok verejnosti neprístupné.

Aquileia

Text a foto: Lýdia Výborná



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko, Padova – mesto so stredovekým nádychom
Publikované: 28.3.2014
Dnes sa vydáme do slnečného severného Talianska, do prastarého mesta Padova a jej úzkych stredovekých uličiek.

Taliansko: letovisko Caorle
Publikované: 25.7.2011
Mestečko Caorle patrí k najstarším letoviskám na Benátskej riviére. História pôvodne rybárskej osady siaha ďaleko do antických čias, čo potvrdzujú i viaceré historické pamiatky.

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X