www.infoglobe.sk » Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami

Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami

Publikované: 31.10.2018
Už ste niekedy túžili vrátiť sa v čase, napríklad do dôb „temného“ stredoveku? Tak poďte s nami a nazrite za brány pitoreskného mestečka ukrytého medzi poliami talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Možno ste o mestečku s názvom Grazzano Visconti nikdy nepočuli, no práve tu môžete nahliadnuť do dôb stredoveku a presvedčiť sa, či bol skutočne taký „temný“ ako o ňom píšu dejiny.

Naša nasledujúca zastávka putovaním po regióne Emilia-Romagna je len pár kilometrov južne od Piacenzy v mestečku Grazzano Visconti.

studna Grazzano Visconti

Krajina okolo je tvorená poliami a farmami - typický obraz tohto regiónu. No prekročiac bránu mesta, akoby ste prešli strojom času. Zrazu sa ocitnete o niekoľko storočí späť. Obklopujú nás múry stredovekých terakotových stavieb, spev vtákov a prílev pokojnej atmosféry. Slnečné lúče pomaly klesajúceho slnka prenikajú pomedzi listy stromov. Už na prvý pohľad tu nič nepôsobí ako temný stredovek. Súčasnosť pripomínajú len turisti v modernom oblečení s technickými vymoženosťami dnešnej doby.

remeselný obchod, Grazzano Visconti

Kráčajúc od domu k domu, v každom sa máte chuť pristaviť. Nachádzajú sa tu obchodíky, v ktorých sa predávajú umelecké a remeselné výrobky od kováčov, keramikárov, sklárov, rezbárov a ďalších umelcov a remeselníkov. No táto originálna krása tu má i svoju cenu. Okrem týchto jedinečných obchodíkov tu nájdete i tie bežné ako napríklad papiernictvo či kaderníctvo.

Nezabúda sa tu ani na oddych pri výbornom jedle, veď sa nachádzame v Taliansku, takže príjemné reštaurácie nesmú chýbať. Všetko je tu krásne ako z rozprávky alebo romantického filmu. Okná, lavičky, studne, dokonca tu majú aj „bar pre psov“.

kostol Panny Márie, Grazzano Visconti

Od fontánky s čľapkajúcou vodou v centre mestečka prechádzame k malému útulnému gotickému kostolíku zasvätenému Panne Márii. Zaujme najmä jeho terakotová fasáda s mramorovým oblúkovým portálom a drevenými vyrezávanými dverami. Všetky tieto dekorácie od svetských (stĺpy s korintskými hlavicami a volútmi rastlín) po sväté (postavy evanjelistov, Panna Mária s dieťaťom), sú dielom Giuseppeho Visconti, ktorý mestu vdýchol súčasnú podobu. Celý chrám dotvára gotická veža s dvoma zvonmi.

Tu sa cesta rozdvojuje; jedna vedie do parku a hradu, kde si už musíte zaplatiť vstupné, no my pokračujeme ďalej ulicou pomedzi domčeky. Keď budete tadiaľto prechádzať, neprehliadnite uprostred zeleného porastu ukrytú malú kamennú sošku. Je to socha ducha Alois. Podľa legendy bola táto žena nevesta kapitána milície, ktorá spáchala samovraždu zo žiarlivosti po zrade svojho manžela a odvtedy putuje po zámku a jeho okolí. Je patrónom milencov, údajne ťahá turistov za nohy a vpustí len tých, čo sú jej sympatickí. Soška je plná mincí, ktoré sú na nej prilepené žuvačkami, a aby si turisti naklonili jej priazeň a dala im pokoj, vešajú na ňu náramky alebo kvety.

socha Alois, Grazzano Visconti

Postupne sme prešli až na ďalšie námestíčko s kamenno-mramorovou studňou s erbom Viscontiovcov. Studňa je zakrytá kovovou klietkou z tepaného železa a zdobená hadmi zvanými Biscione (symbol Viscontiovcov). Turisti do studne pre šťastie vhadzujú mince.

Celému námestiu dominuje stavba paláca s vežou, ktorý dal postaviť taktiež Giuseppe Visconti. Hodiny na veži nám svojou melódiou pripomínajú aktuálny čas.

Chiesa Parrocchiale dei Santi Cosma e Damiano, Grazzano Visconti

Cez mostík lemovaný sochami prechádzame do menej rušnej časti mesta. Na jednej strane je zelený park a na druhej domová zástavba. Cez bránu odetú do šatu listov, po ktorých behajú malé jašteričky, sa dostávame k ďalšiemu kostolu Chiesa Parrocchiale dei Santi Cosma e Damiano. Farský kostol zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi prešiel zo svojej románskej podoby na dnešnú začiatkom 20. storočia. Kostol má zvonicu s troma zvonmi a v stiesnenom priestore na ľavej strane chrámu sú dva detaily fresky pripísanej Giottovej škole. Blízko kostola je fara, kláštor i cintorín.

palác Grazzano Visconti

Priľahlá úzka slepá ulička vás dovedie k ďalším domom a za všetkou touto zeleňou veľkého zámockého parku (150 000 m² ) sa ukrýva kamenno-tehlový hrad. Vstup do hradu štvorcového pôdorysu so štyrmi vežami na rohoch (dve sú valcové a dve štvorcové) viedol cez padací most a obklopovala ho vodná priehrada. Jedna zo stien komplexu je ukončená cimburím. Vnútorné nádvorie obklopujú arkády.

Grazzano Visconti

Pokiaľ sa vrátime do zámockého parku, môžeme v jeho najtajnejších zákutiach objaviť romantickú stredovekú záhradu, bludisko, divadlo či súkromnú kaplnku zasvätenú sv. Anne. Malá cestička nás doviedla za jeden z domov, kde vidieť ako sa stredovek rázom mení na 21. storočie. Stredoveké okná sú prekryté rákosovými roletami, klimatizácia je pripevnená na múr z tehličiek, vypratá bielizeň sa suší na dvore, kde je zaparkované aj auto. Civilizácii sa jednoducho nedá ujsť. Vraciame sa teda do reality, čo dokazuje i „benzínka“ pri bráne, ktorou vychádzame z mestečka.

GPS: 44°56'02.3"N 9°40'26.2"E

Text a foto: Mgr. Anna NociarováDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikované: 20.7.2013
Lago di Garda je veľmi obľúbeným miestom aktívnej dovolenky. Oblasť okolo tohto najväčšieho talianskeho jazera je preslávená pre svoje prekrásne prostredie, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jazero ako také je zas rajom windsurferov.

Taliansko: Marmolada – kráľovná Dolomitov – VIDEO
Publikované: 25.9.2018
I keď Dolomity nie sú najvyššie, mnoho ľudí sa zhodne, že ide o najkrajšiu časť talianskych Álp. Pre mňa určite. Pokiaľ túto oblasť navštívite v ktoromkoľvek ročnom období, určite nevynechajte ich najvyššiu horu, Marmoladu.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
15 °C