www.infoglobe.sk » Taliansko, Cortona – výlet po pamiatkach

Taliansko, Cortona – výlet po pamiatkach

Publikované: 20.4.2018
Dnes navštívime jedno z najstarších miest v Taliansku, ktorého dejiny siahajú až do čias, kedy krajinu ovládala tajomná civilizácia Etruskov. Neskôr sa z mesta stala rímska kolónia. No a potom, rovnako ako iné toskánske mestá, sa Cortona dostala do područia mocnej Florencie. Hlavným dejiskom mesta je námestie Piazza della Republica, ktorému dominujú Palazzo del Popolo a Palazzo Comunale.

Tým najstarším, čo môžete v tomto meste vidieť, sú etruské hrobky Melone I a Melone II, ktoré sa nachádzajú na úpätí kopca Cortona. Hrobky boli objavené v prvej polovici 20. storočia. Melone I je zaujímavá dobre dochovanými pohrebnými predmetmi a Melone II má trochu neobvyklý „terasovitý“ oltár, okrášlený sochami zobrazujúcimi boj medzi ľuďmi a mytologickými zvieratami. No zaujímavá je aj svojimi rozmery, pretože v priemere má celých 70 metrov.

Cortona

Ak zájdete do Palazzo Pretorio, ktorý je len na skok od Piazza della Republica, môžete sa tešiť na múzeum zamerané na starovek. Sú tam vystavené predmety súvisiace s Etruskami, Rimanmi aj Egypťanmi, pričom najcennejším predmetom je etruská bronzová lampa, ktorej vek sa odhaduje na 5. storočie pred n. l. Okrem toho tu môžete vidieť bronzovú sošku etruskej okrídlenej bohyne alebo boha Jupitera, ako zosiela blesk. Časť venovaná starovekému Egyptu sa zas pýši približne 4 tisíc rokov starou pohrebnou loďou a niekoľkými sarkofágmi.

Cortona

Cortona

Z múzeí môžete navštíviť ešte Chiesa del Gesu, bývalý jezuitský kostol, ktorý vznikol koncom 15. a začiatkom 16. storočia. Neskôr bol v 16. storočí ešte upravený a dnes je sídlom Diecézneho múzea. Z významných umeleckých diel, ktoré tu sú vystavené, stojí za zmienku napríklad Zvestovanie od Fra Angelica, veľmi oceňovaného umelca a mnícha. Diela Fra Angelica môžete nájsť najmä vo Florencii. Ďalej stojí za pozornosť Ukrižovanie a Madonna od Pietra Lorenzettiho alebo relikviár z pozláteného bronzu, striebra a drahých kameňov, ktorý bol vytvorený v 15. storočí.

Dvadsaťtisícová Cortona má dokonca aj svoju katedrálu, ktorá stojí neďaleko Piazza Signorelli. Katedrála zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie je rano románskeho pôvodu. To, čo môžete dnes vidieť, je prevažne dielom architekta Giualiana da Sangalla, autora mnohých významných stavieb po celom Toskánsku. Napríklad postavil vilu Medicejských v Poggiu alebo Caianu.

katedrála

Katedrále je vnútorne rozdelená na tri lode so štíhlymi stĺpmi. Oltáre sú veľmi precízne vyryté z dreva a pochádzajú z polovice 17. storočia. Okrem ponúka vnútrajšok aj mnoho nádherných malieb.

Čerešničkou na torte je návšteva kostola Madonna del Calcinaio, ktorý je postavený v renesančnom slohu. Samotný kostol bol postavený, aby ochraňoval zázračný obraz Panny Márie.

GPS: 43°16'29.5"N 11°59'15.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Sklein999, rdesai, Tetraktys, wyzik, Patrick Denker

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 21.7.2022
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko, Florencia – San Lorenzo
Publikované: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo vo Florencii je jedným z najvýznačnejších diel západnej architektúry. Patrí k nej aj Nová sakristia, Stará sakristia, Kniežacia kaplnka a Medicejská knižnica. Táto architektonicky dôležitá stavba je známa aj vďaka významným umeleckým pokladom, ktoré ukrýva.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Montepulciano – na skok do južného Toskánska
Publikované: 13.4.2018
Montepulciano je romantické mestečko na juhu Toskánska. Do značnej miery si zachovalo svoju stredovekú tvár, čo isto ocení každý, kto má blízko k histórii. No mesto nie je preslávené iba svojou históriou, ale tiež je známe ako producent bravčového, syrov, medu a predovšetkým vína. Víno Nobile di Montepulciano odborníci považujú za to najlepšie, čo Taliansko ponúka.

Taliansko, Arezzo – v srdci Toskánska
Publikované: 9.2.2018
Arezzo leží len asi 80 kilometrov južne od Florencie, je však destináciou, ktorú turisti veľmi často nenavštevujú.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X