www.infoglobe.sk » Taliansko, Cinque Terre – návšteva malebných mestečiek

Taliansko, Cinque Terre – návšteva malebných mestečiek

Publikované: 24.11.2017
Chránená ako národný park a zapísaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblasť v Taliansku, ktorú budete milovať. Možno tu nenájdete monumentálne antické alebo stredoveké pamiatky ako v Ríme, Bologni či Pise, ale hravo sa tomu vyrovná skvelá miestna atmosféra. Cinque Terre je totiž oblasť okolo piatich nádherných mestečiek (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ešte relatívne nedávno (v 60. rokoch 20. storočia) turisti o týchto mestečkách skoro vôbec nevedeli a aj keby, veľmi ťažko by sa k nim dostávali. Dnes sa sem už síce dostanete autom, ale nečakajte, že jazda bude prechádzka ružovou záhradou.

Odporúčame vám aspoň časť regiónu prejsť aj pešky, mapy zoženiete v turistických kanceláriách na vlakových zastávkach. Tam si môžete zakúpiť aj lístky, ktoré sú nutné k tomu, aby ste vôbec mohli vkročiť na cestičky vybudované medzi mestečkami. Taktiež odporúčame, aby ste si vždy zistili aktuálny stav cestičiek, pretože sa pokojne môže stať, že niektoré budú kvôli zlému počasiu uzavreté. Každopádne nepodceňujte kvalitnú obuv.

Monterosso al Mare je najväčšie z mestečiek. Býva tu zhruba 1 700 obyvateľov a oproti ostatným mestečkám tu nájdete pláže, a tak sa môžete kúpať v mori. Tým hlavným, čo by mal v miestnom historickom centre vidieť každý turista, je Loggia del Podesta zo 14. storočia a kostol San Giovanni Battista. Na skale zdvíhajúcej sa od mora stojí stredoveká veža Torre Aurora, ktorá mala mestečko chrániť pred častými útokmi pirátov. V neposlednom rade venujte pozornosť aj pútnickému kostolu Madonna di Soviore, ktorého interiér sa pýši barokovými maľbami.

Montessoro al Mare

Vernazza – druhé z piatich pobrežných mestečiek – zaujme svojimi farebnými domami, ktoré sú natlačené jeden vedľa druhého. Centrum mestečka tvorí malé, ale útulné námestíčko, neďaleko ktorého je malý prístav s niekoľkými loďkami a kamenitým mólom. Na jednej zo skál nad morom vyčnieva veža, ktorá je spolu s niekoľkými hradbami pozostatkom opevnenia z obdobia vojen medzi Janovom a Pisou v 11. storočí.

Vernazza

Corniglia leží priamo pri mori a rozkladá sa na skale vo výške 180 metrov nad morom. Keď prídete na miestnu stanicu, počítajte s tým, že k tejto dedinke so 150 obyvateľmi budete musieť vyšliapať po 382 schodoch. Občas pendluje medzi stanicou a dedinkou autobus, ale na to sa nespoliehajte. K hlavným budovám patrí kostol San Pietro, postavený v štýle gotiky na počiatku 14. storočia.

Corniglia

Riomaggiore preslávil hlavne maliar Telemaco Signorini, ktorý sem prilákal aj turistov. V mestečku si povšimnite kostol San Giovanni zo 14. storočia s mramorovou kazateľňaou a tiež dve veže, ktoré sú pozostatkom hradu z 15. storočia postaveného Janovanmi.

Riomaggiore

A posledným miestom nášho dnešného výletu je Manarola, ktorá taktiež vyrástla na skale, ale nájdete tu i miniatúrny prístav. Mestečku dominuje gotický kostol Natività di Maria Vergine z prvej polovice 14. storočia.

GPS: 44°08'59.4"N 9°39'10.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: chensiyuan, chensiyuan (2), chensiyuan (3), EpicV27, chensiyuan (4)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SVET: Najfarebnejšie miesta sveta a farba roku 2022
Publikované: 15.2.2022
Prinášame vám prehľad najfarebnejších miest sveta, ktoré spracoval portál Uswitch na základe množstva cestovateľských článkov, hashtagov na Instagrame a digitálneho nástroja na výber farieb, ako aj z najlepšie hodnotených cestovateľských fotografií jednej z najväčších globálnych fotobánk.

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 18.7.2020
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 3.11.2017
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
24.5.2022
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 5. 2022
sviatok:Urban

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X