www.infoglobe.sk » Taliansko, Bari: výlet do južného Talianska

Taliansko, Bari: výlet do južného Talianska

Publikované: 5.7.2013
Bari je hlavným mestom rovnomennej talianskej provincie. Známe je tiež vďaka prístavu a pre svoj charakter univerzitného mesta. Nachádza sa tu napríklad Polytechnická univerzita alebo Barijská univerzita, na ktorej študuje okolo 70 tisíc študentov (pre porovnanie na Karlovej univerzite študuje približne 50 tisíc študentov).

V samotnom meste žije 320 tisíc ľudí a v aglomerácii až približne milión. Miestni hovoria svojim špecifickým dialektom barese, ktorý čiastočne vychádza zo starej, normandskej francúzštiny. Údajne je to jeden z najvýraznejších talianskych dialektov, ktorým dnes hovoria približne dva milióny ľudí.

Bari

V období Rímskej ríše bolo Bari relatívne významné mesto, pretože ležalo na hojne využívanej obchodnej ceste. Po rozdelení Rímskej ríše na západnú a východnú bolo Bari pod správou východnej časti, neskoršieho byzantského impéria. Na čas, v 9. storočí, sa Bari dokonca dostalo pod islamskú správu a z mesta sa stal emirát. V roku 1943 sa Bari stalo obeťou chemického útoku zo strany nemeckého letectva, ktoré okrem iného bombardovalo aj jednu z britských lodí, na ktorej bol náklad yperitu.

Bari - nadrazi

Bari 21. storočia pôsobí ako pokojné juhotalianske mesto, ktoré zažilo v 90. rokoch veľký rozvoj predmestia. No, pravda je trochu opačná. V hodnotení kvality života sa Bari umiestňuje na nižších priečkach, konkrétne na 93. mieste zo 107 hodnotených talianskych provincií. Najsilnejším ťahúňom mestskej ekonomiky je strojárenstvo, pretože tu pôsobia predovšetkým nemecké strojárenské firmy, avšak významný je tiež potravinársky, chemický a textilný priemysel.

Miestna kuchyňa je založená na cestovinách, zelenine, ovocí, jahňacom, bravčovom, králičom mäse a zverine. Barijská špecialita je zapekaná ryža (ryža, zemiaky a slávky), ktorá sa pravdepodobne inšpirovala podobným, španielskym pokrmom paella.

Bari - poliklinika

Bez ohľadu v na kvalitu života sú v meste rôzne pamiatky, ktoré lákajú turistov k návšteve.

Teatro Petruzzelli – bolo postavené, aby pozdvihlo kultúrnu úroveň Bari na úroveň ostatných talianskych miest. Divadlo bolo postavené na prelome 19. a 20. storočia. Je to štvrté najväčšie divadlo v Taliansku a svoje meno získalo po bratoch Petruzzellových. Boli to obchodníci, ktorí podnietili mestskú správu k jeho výstavbe.

Pallazzo Fizzarotti 

Castello Normanno-Svevo – stredoveká pevnosť stojaca na starovekých základoch. Dostavaná bola v roku 1132, ale onedlho na to ju zničili, znovu postavili a posilnili na začiatku 13. storočia. Po nejaký čas slúžila pevnosť ako kasárne a väzenie. Pevnosť je obohnaná priekopou, ktorá je dnes prirodzene zarastená trávou.

Bari - Basilika San Nicola

Basilica di San Nicola – románska bazilika sa stavala za vlády Normanov vyše dlhých sto rokov, dokončená bola v roku 1197. K vzniku tejto sakrálnej stavby sa viaže aj legenda, ktorá hovorí, že kostol mal byť údajne úkrytom pre Svätý grál, čašu, z ktorej pil Kristus pri poslednej večeri. Bazilika s jednoduchou fasádou sa nachádza neďaleko mora. Vo vnútri kostola je aj pokladňa, kde sú uložené často cenné dary, ktoré prinášali pútnici na uctenie si patróna kostola sv. Mikuláša.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Carlomorino, Carlomorino 2, DRAGONHEART3, MAC9, Haragayato, CMYK0%

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Najatraktívnejšie destinácie, kde stráviť dovolenku 2022
Publikované: 27.1.2022
Dovolenka je odvodená od slova dovoliť si. Väčšina z nás si ju dovolí raz ročne. Aspoň na pár dní potrebujeme uniknúť od každodenného života. Nad dovolenkou začíname reálne uvažovať už v januári. Cestovné kancelárie nás lákajú špeciálnymi ultra top first moment zľavami, ktorým sa nedá odolať. Predstavíme vám najatraktívnejšie destinácie na dovolenku pre rok 2022. Inšpirujte sa.

Taliansko, Bibione – ideálna destinácia na dovolenku
Publikované: 17.7.2016
Asi už každý z nás počul o severotalianskom prímorskom stredisku Bibione, ktoré už roky patrí medzi najlacnejšie a zároveň najobľúbenejšie dovolenkové letoviská. Samozrejme ak pridáme pomerne malú vzdialenosť od našich vlastí, tak rozhodnutie či ísť alebo neisť padne rýchlo.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Taliansko, Padova – mesto so stredovekým nádychom
Publikované: 28.3.2014
Dnes sa vydáme do slnečného severného Talianska, do prastarého mesta Padova a jej úzkych stredovekých uličiek.

Taliansko, Sicília: Agrigento - pohľad na juh Sicílie
Publikované: 5.10.2012
Neďaleko južného pobrežia ostrova sa nachádza ospalé mesto s krásnymi uličkami.

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Taliansko, Palermo II. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 17.8.2012
Dnes s nami prejdete niektoré zo zaujímavých pamiatok, ktoré toto mesto skrýva vo svojich útrobách.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 19. 5. 2022
sviatok:Gertrúda

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X