www.infoglobe.sk » Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.

Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

V minulej časti sme popísali našu strastiplnú cestu spleťou úzkych uličiek, aby sme sa nakoniec skutočne, a tak vlastne trochu náhodou, objavili na najznámejšom benátskom námestí – Piazza San Marco. Bohužiaľ, značná časť priestranstva a jedno z krídiel paláca, dnes slúžiaceho archeologickému múzeu, boli zakryté vysokým plotom, za ktorým sa odohrávala akási rekonštrukcia. Vzhľadom k pokročilej, neskoro večernej hodine bolo námestie až nezvykle tmavé a predovšetkým na ňom chýbali jeho povestné kŕdle holubov, ktoré už tak nejako patria ku koloritu tohto mesta.

Bazilika svätého Marka bola pochopiteľne v túto dobu uzavretá, ale podľa svedectva denných návštevníkov znamená jej prehliadka strávenie mnohých desiatok minút na slnku v nekonečných radoch. Pretože nie som vyznávačom tohto druhu turistiky a radšej poznávam skutočnú tvár mesta a miesta, nijak ma skutočnosť neprístupných pamiatok neznepokojila. Naopak, vôbec nie príjemným zistením boli ceny za prepravu Vaporettom, ktoré sme chceli využiť cestou späť k Piazza Roma, odkiaľ nám za necelé dve hodiny odchádzal posledný autobus na pevninu. Keď sa dnes pozriem na cenník cestovných lístkov, už tak nejako netuším, prečo sme neinvestovali nejakých 12-14 euro na spiatočnú cestu, vzhľadom na to, ako dlho nám trvala cesta k svätému Markovi. Ale pretože pohyb neuškodí a času je zatiaľ dosť, vydali sme sa pomaly smerom, ktorý sa nám zdal najrozumnejší. Síce opäť bez mapy a inštrukcií, avšak s vedomím, že už minimálne polku mesta máme tak nejako zmapovanú a možno narazíme aj na niektorú zo slávnych pamiatok na brehoch Veľkého kanálu a možno dokonca aj stihneme vypiť nejaký ten pohár vína. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre isto zaujímavú cestu vodným autobusom, ako Vaporetto nazývajú, vedzte, že za hodinový lístok vydáte okolo 6-7 euro a celodenný Vás vyjde zhruba na 15 euro. Najvýhodnejším variantom pre oblasť Benátok je určite Tourist Travel Card, od 12 hodinového až po niekoľkodenný univerzálny lístok na všetky druhy verejnej dopravy, ktorý si môžete zakúpiť v miestach s označením "Hellovenezia".

Viac o cestovných poriadkoch a aktuálnych cenách nájdete na stránkach prepravcu: http://www.actv.it/en  

Kto už je raz v srdci mesta, predsa len by mal preskúmať známu Markovu baziliku, pri ktorej sa nachádza aj povestný Ponte dei Sospirimost vzdychov. Táto stavba z roku 1602 spája výsluchovú miestnosť susediaceho Dóžacieho paláca s väzením, odkiaľ sa údajne ozývalo kvílenie a hrdelné škreky odsúdených a mučených väzňov.     

Už zmienený Dóžací palác je súčasťou baziliky sv. Marka. Niekoľkokrát rekonštruovaná honosná stavba sa posledných rozsiahlych úprav dočkala po požiaroch na konci 14. storočia. Sídlo dóžaťa – doživotne voleného korunovaného vládcu, hlavy Benátskej republiky, ktorá sa postupne od stredoveku delila o moc s mnohými ďalšími inštanciami a inštitúciami, tvoriacimi jednotný politický systém jednej z najvplyvnejších republík vtedajšieho sveta.

Benátky boli a budú mestom kultúry, ktorého tisícročný odkaz vo svojej dobe ovplyvnil celú Európu. Vymenovať všetkých zástupcov benátskej výtvarnej, hudobnej či literárnej školy by isto zabralo mnoho stránok, o súčasnosti ani nehovoriac.

Dnešná metropola, ak sa vôbec dá mesto na vode takto nazvať, možno teda skôr aquapola, je stále pozoruhodným mestom, kde aj tá najmenšia zapadnutá ulička má svoje neopakovateľné kúzlo. Každá lucerna osvetľuje zaujímavý kút či detail. Všade je poriadok, nikde sa neváľajú tony odpadkov, ako napríklad inde v Taliansku, čo vzbudzuje otázku, či Benátky vlastne ešte sú Talianskom a či sa miestni obyvatelia cítia byť Talianmi.

Tieto a iné otázky nás napadali cestou späť na autobusovú stanicu, počas ktorej sme vďaka menšej skratke bohužiaľ opäť nevideli nič zaujímavé, ale zato sme okúsili aspoň niečo z duše tohto pozoruhodného miesta. V čase, kedy už väčšina reštaurácií aj barov definitívne zatvorila svoje výkladné skrine, nám ktosi spravodlivý niekde tam hore do cesty prihral malý orientálny fast food, v ktorom sme dostali naozaj úchvatnú kombináciu gyrosu, tortilly a toastu v jednom. Táto kráľovská večera, ktorej stolom sa stal breh rieky a schody mostu pri jednom z postranných kanálov, nám iste zostane dlho v pamäti. Dnes, keď nohy už dávno preboleli, si nad mapou s plánikom nášho benátskeho putovania, ktoré sme poctivo zaznamenávali podľa prejdených ulíc a námestí, opäť prehrávam onen večer, kedy sme sa aspoň na pár hodín stali súčasťou tohto krásneho mesta.

 

PS: v ten večer a noc sme prešli zhruba 12 kilometrov…

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Jan Chaloupka

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko, Bibione – ideálna destinácia na dovolenku
Publikované: 17.7.2016
Asi už každý z nás počul o severotalianskom prímorskom stredisku Bibione, ktoré už roky patrí medzi najlacnejšie a zároveň najobľúbenejšie dovolenkové letoviská. Samozrejme ak pridáme pomerne malú vzdialenosť od našich vlastí, tak rozhodnutie či ísť alebo neisť padne rýchlo.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.
Publikované: 28.10.2012
Po niekoľkodennej zastávke v Korutánsku, v krajine hôr a jazier, sa opäť vydávame na cestu, ktorá už pomaly ale iste smeruje späť do českej vlasti. A pretože sa naša dovolenka nesie v znamení hesla, že aj cesta môže byť cieľ, rozhodli sme sa aj inak zdĺhavý a pre mnohých aj nepríjemný návrat spestriť prejazdom jednej z úplne najvyššie položených horských ciest Európy, okolo hory Grossglockner.

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Benátky: Celosvetovo preslávený karneval
Publikované: 4.3.2011
Cez víkend 4. až 6. marca sa v jednom z najromantickejších miest sveta uskutoční ďalší ročník svetoznámeho karnevalu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

2.6.2023
Nenechajte si ujst podujatie,  ktoré dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.
31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 2. 6. 2023
sviatok:Xénia
dnes:
piatok 2.6.
18 °C
zajtra:
sobota 3.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X