www.infoglobe.sk » Švédsko: Uppsala - švédske centrum kultúry

Švédsko: Uppsala - švédske centrum kultúry

Publikované: 20.4.2022
Uppsala je jedným z najväčších a najvýznamnejších miest vo Švédsku. Niektoré zaujímavosti o nej sa dozviete v nasledujúcom článku.

V južnej polovici Švédska, približne 70 kilometrov od Stockholmu, sa nachádza štvrté najväčšie mesto v krajine, Uppsala. Mestom, ktoré leží v nížine, preteká malá riečka Fyris.

Uppsala

Uppsala je významná svojou univerzitou, ktorá je najstaršia v rámci celého Švédska. Bola založená v roku 1477 a dodnes, kedy na nej študuje cez 22 tisíc študentov, patrí k popredným inštitúciám tohto typu v Európe.

Uppsala

Samotná Uppsala má omnoho staršiu históriu a predtým, než bola oblasť severnej Európy a Švédska christianizovaná, bola osada jedným z centier pohanstva. Po tom, čo sa z mesta stalo silné kresťanské centrum, boli v 13. storočí položené základy uppsalskej katedrály, jednej z najväčších gotických katedrál v severnej Európe. Dokončená bola až o storočie neskôr a dlhú dobu slúžila ako miesto korunovácie švédskych monarchov.

Uppsala

Inou uppsalskou pamiatkou je uppsalský hrad. Jeho korene siahajú „len“ do roku 1549. Hrad bol jednou z plánovaných súčastí opevnení, ktoré plánoval kráľ Gustav Vasa. Pevnosti mali slúžiť ako ochrana pred vpádmi zahraničných aj domácich nepriateľov . Hrad však pár rokov po svojom vzniku vyhorel a ďalší švédsky panovník, Ján III., si ho prestaval v duchu renesancie. Ako materiál sa použila tehla, vznikli tiež jeho dve charakteristické valcovité veže a slúžil skôr ako reprezentatívne sídlo.

Uppsala

Dnes je uppsalský hrad sídlom niekoľkých múzeí (Vasaborgen, Uppsalské múzeum umenia, Múzeum mieru) a tiež sídlom guvernéra.

Pri návšteve Uppsaly by ste nemali vynechať návštevu botanickej záhrady, ktorú založil Carl Linnaeus, švédsky botanik a zoológ, ktorý bol istý čas aj rektorom Uppsalskej univerzity. Záhrada, ktorú môžete vidieť aj na 100 korunovej švédskej bankovke, bola založená v 18.storočí.

Uppsala

K zaujímavým architektonickým súčastiam Uppsaly patrí aj Hlavná stanica otvorená roku 1866,ktorá je dnes chránenou pamiatkou.

Uppsala

Ďalšou pamiatkou je Gamla Uppsala, dnes 16 tisícová dedina vzdialená 5 kilometrov od mesta, ktorá kedysi bývala významným politickým, ekonomickým a náboženským centrom. Jej súčasťou sú prastaré mohyly. V troch najväčších z nich, v tzv. kráľovských mohylách, sú podľa niektorých povestí pochovaní dokonca starí asgardskí bohovia ako Thor, Odin alebo Freyr. Hågahögen je ďalšou z veľkých mohýl a jej vznik sa datuje do obdobia okolo roku 1000 pred našim letopočtom.

Uppsala

Uppsala je známa aj pre svoj kultúrny život. Každoročne sa tu koná napríklad reggae festival, ktorý je najväčším svojho druhu v Škandinávii, ďalej sa tu koná napríklad pravidelný trojdňový Uppcon zameraný na priaznivcov anime a mangy, či Uppsala International Short Film Festival teda medzinárodný festival krátkeho filmu.

Uppsala

GPS: 59°51'31.1"N 17°38'18.7"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Per Enström, Papper, Gulundin, Åsa Walla, Pixabay.com

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Švédsko: Stockholm – mesto na vode
Publikované: 14.3.2011
Stockholm jednoznačne patrí medzi najkrajšie a najzelenšie metropoly v Európe. Milovníkov histórie či umenia tu ohúri vyše stovka múzeí, ktoré sa venujú asi naozaj všetkým témam, ktoré vás len napadnú.

Švédsko, Gammelstad – kostolné mestečko
Publikované: 17.6.2015
Po tom ako sme si vychutnali prechádzky fínskymi mestami Kuopio a Rovaniemi sme sa vybrali zakúsiť ďalšiu zo škandinávskych krajín. Tento raz ňou bolo Švédsko, presnejšie Švédske kráľovstvo.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom I. - Göteborg
Publikované: 27.12.2015
Prehnuté pod osemdesiatkilovými batohmi sme s Dominikou stáli na zastávke, pred očami švédsky sen, mesiac putovania na vlastnú päsť. Mostom medzi Brnom a Göteborgom sa nám stal žltý autobus. Bezmála dvadsať hodín celkom pohodovej jazdy, čajky ako prvé dotyky mora, dva trajekty a kovové žeriavy vítajúce nás zakliesnené v prístave. Ako záchytne bójky sa v našom putovaní vynárajú informačné strediská, a tak naše prvé kroky v druhom najväčšom meste Švédska mierili práve tam. Mapky, letáky, informácie – krmivo pre cestovateľov. Človeku ani nezapne, v akej vzdialenej krajine kráča, keď ho sprevádzajú úsmevy okoloidúcich, ktorých sa pýta na cestu. Tie nemizli, ani keď sme sa pohybovali kdekoľvek inde.

Švédsko, Malmö: historické, ale aj moderné
Publikované: 13.4.2022
Z dánskej Kodane stačí do Švédska doslova len prejsť most. Aj keď naozaj riadne dlhý. Mohlo by sa zdať, že obe mestá sa budú vďaka malej vzdialenosti na seba veľmi podobať, ale opak je pravdou. Malmö pôsobí úplne iným dojmom - pokojnejším, monumentálnejším a dospelejším. Dýchne na vás aj jeho industriálna história a súčasné high-tech zameranie.

Švédsko: Malmö ako pulzujúca tepna Škandinávie
Publikované: 27.3.2013
Na brehu Baltského mora leží jedna z dôležitých metropol Švédska. Malmö - pulzujúca tepna Škandinávie, netypické švédske mesto s dánskym vplyvom alebo aj hromada štrku, ako ho s obľubou prezývajú domáci obyvatelia.

Škandinávia 2012 II. - Skuleskogen 1
Publikované: 25.3.2013
Trojtýždňové putovanie našej skupiny po Škandinávii začalo vylodením z trajektu v prístave Nynäshamn, v blízkosti Stockholmu. Bola jedna hodina popoludní, a tak sme sa ihneď vydali na cestu na sever. Došli sme k Botnickému zálivu a išli ďalej pozdĺž jeho brehov. Keď sa čas nachýlil k večeru, vybrali sme si na mape polostrov, na ktorom bola značená vyhliadka.

Švédsko: Stockholm – hlavné mesto Škandinávie
Publikované: 28.3.2011
Škandinávia sa rozprestiera na rovnomennom polostrove na severe Európy. Hovorí sa jej tiež krajina losov, trollov, fjordov, vysokých hôr, nekonečných rovín či sídlo Santa Clausa. Vďaka polohe, chladnejšej klíme a rôznorodej krajine je toto územie pomerne riedko osídlené, čo sa pozitívne odrazilo aj na charaktere prírodnej krajiny, o čom svedčí množstvo národných parkov.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom II. - Hlboko na severe
Publikované: 3.1.2016
Putovnú časť pobytu vo Švédsku sme s Dominikou začali "hlboko na severe", v kraji Bohuslän - jedenásť minút od Göteborgu. Ceny vo Švédsku sú úplne rovnaké ako v Čechách, akurát švédska koruna má inú hodnotu ako česká. Preprava je asi najdrahšou časťou putovania (ak máte jedlo so sebou z domu). Sieť vlakov a autobusov je ale hustá.


Súvisiaca fotogaléria

Švédsko – za krásami Škandinávskeho polostrova
Ak si chcete užiť krásnu prírodu, jazerá, treky v hlbokých lesoch, kde nestretnete živú dušu, ale...


Súvisiace video

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderné
Jeden by povedal, že keď dánsku Kodaň a švédskeMalmö spája iba most, tak že budú tieto mestá podo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X