www.infoglobe.sk » Švajčiarsko, Zürich – panoramatický chodník nad mestom

Švajčiarsko, Zürich – panoramatický chodník nad mestom

Publikované: 26.3.2022
Dnes sa na mesto Zürich pozrieme z výšky. Absolvujeme totiž výlet k vrchu Üetliberg, ktorý je súčasťou pohoria Albis. Východiskovým bodom bude pre nás hlavná železničná stanica v meste, odkiaľ sa vydáme vlakom až k spomínanému vrcholu.

Cesta nádhernou červenou vlakovou súpravou nám ubehla tak rýchlo, že sme si to ani neuvedomili a boli sme na mieste. Po vystúpení na konečnej zastávke Üetliberg sme sa ocitli v nadmorskej výške cez 800 metrov, ktorá nám zabezpečila úžasné panoramatické pohľady na mesto i Zürišské jazero. Dobre značenými chodníkmi sme sa teda vybrali na výlet plný zážitkov.

Švajčiarsko, Zürich

Po chvíľke chôdze sa nám pred očami vynorila 186 metrov vysoká televízna veža a o kúsok ďalej hotel s kúpeľným strediskom a rozhľadňou. Tu si určite, podobne ako my, dajte malú prestávku, ochutnajte fantastický orechový croissant a vychutnávajte veľkolepé výhľady na krajinu.

Üetliberg

ÜetlibergPlanetenweg

Občerstvení pokračujeme po chodníku nazývanom Planetenweg (Planetárny chodník), ktorý nás dostane údajne až ku „hviezdam“! Jedná sa totiž o cestu vytvorenú podľa modelu našej slnečnej sústavy. Cestou míňame informačné tabule resp. kamene, kde sú informácie o každej planéte. Pozoruhodné je, že rozmiestnenie planét je v pomernej mierke, takže počas prechádzky prekonávame fiktívny 1 milión kilometrov.

Planetenweg

Prvou zastávkou je Slnko a poslednou Pluto. Cez krásne pastviny a lesy sa za necelú hodinu a pol dostávame k hornej stanici lanovky Adliswil-Felsenegg. Avšak tu svoj výlet nekončíme, nakoľko len necelých 5 minút je vzdialená chata Felsenegg, ktorá ponúka výborné jedlo spolu s výhľadom na údolia Sihltal, Reppisch či Zürišské jazero.

lanovky Adliswil-Felsenegg

rozcestník Felseneggchata Felsenegg

 Od lanovky vedú aj iné značené turistické trasy, či už do horských priesmykov, k pozostatkom stredovekého hradu Baldern alebo k jedinému prírodnému zážitkovému parku vo Švajčiarsku: Zürich - Sihlwald Wilderness Park.

lanovka Adliswil-Felsenegg

Výlet ukončujeme absolvovaním fascinujúceho päť – šesť minútového zostupu kabínkovou lanovkou a ocitáme sa v mestskej zástavbe obce Adliswil, ktorá spadá pod zürišskú štvrť Horgen. Ešte kým naše dobrodružstvo ukončíme na rovnomennej železničnej stanici vzdialenej od spodnej stanice lanovky približne 400 metrov, zastavujeme sa v krásnom rímskokatolíckom kostole Najsvätejšej Trojice. Jedná sa o trojloďovú novogotickú sakrálnu stavbu s výraznými okenicami a hodinami. V chvíľke ticha ďakujeme za úžasne strávený deň.

kostol Najsvätejšej Trojice, Adliswil

Turistickú vychádzku možno absolvovať aj v opačnom smere a vďaka pomerne rovinatému terénu je vhodná i pre deti. Takže pokiaľ chcete spoznať najväčšie švajčiarske mesto aj z iného pohľadu, inšpirujte sa a vydajte sa do prírody.

Švajčiarsko, Zürich

GPS: 47°21'07.6"N 8°29'15.4"E (konečná zastávka Üetliberg)

GPS: 47°18'47.5"N 8°31'12.6"E (Adliswil - spodná stanica lanovky)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário Lipovský              Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Švajčiarsko: Zürich s nádychom starých časov - VIDEO
Publikované: 26.8.2011
Švajčiarsky Zürich je nie len veľmi kozmopolitným mestom, v ktorom si každý pripadá skutočne ako doma, ale je tiež oblasť, ktorá na človeka priam dýchne svojou históriou. To platí aj napriek tomu, že väčšinu pamiatok zvládne každý v pokoji obísť nie len za jeden deň, ale dokonca aj za pár hodín. Aj tak mu naň zostanú spomienky, ktoré z hlavy len tak nevymaže.

Švajčiarsko – výlet do Schwyzských Álp
Publikované: 2.4.2022
Dnes sa vydáme na krásny rodinný výlet, kde zažijeme fantastickú pešiu turistiku. Navštívime totiž úžasné horské stredisko Stoos, ktoré sa vypína nad Lucernským jazerom. Povozíme sa na komfortných lanovkách, vychutnáme si dychvyrážajúce panorámy a navštívime aj útulné reštaurácie.

Švajčiarsko – na hrady a zámky
Publikované: 9.4.2022
Švajčiarsko, teda oficiálne Švajčiarska konfederácia, z minulosti aj Švajčiarske sprisahanectvo, je menší vnútrozemský štát v strednej Európe. Leží medzi Bodamským jazerom, Ženevským jazerom, Rýnom a Alpami. Štát je zložený z celkom 26 kantónov. V minulosti na tomto území sídlilo mnoho rodov a šľachticov, ktorí nám tu dodnes zanechali mnoho krásnych a zachovalých hradov a zámkov. A verte, že niektoré sú ako z rozprávky!

Švajčiarsko, Zürich – návšteva vedeckého múzea
Publikované: 3.12.2017
Dnes vás opäť zavedieme do Zürichu. Tentoraz navštívime Spolkovú vysokú technickú školu (ETH Zürich), ktorá patrí medzi popredné svetové univerzity zaoberajúce sa novými technológiami a prírodnými vedami.

Švajčiarsko, Winterthur – návšteva Technorami a zámku Hegi
Publikované: 19.3.2022
Pár kilometrov juhozápadne od Zürichu (cca 30 km) sa nachádza počtom obyvateľstva šieste najväčšie mesto Švajčiarska - Winterthur. V súčasnosti je mesto považované za centrum služieb a špičkových technológií. Tento prívlastok nás zaujal natoľko, že sme sa tam vybrali.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I.
Publikované: 19.2.2022
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.

Švajčiarsko: Dolina Haslital – miesto rodinnej dovolenky
Publikované: 12.3.2014
V srdci Švajčiarska, v regióne Berner Oberland sa nachádza krásna dolina Haslital, ktorej kolorit dotvára mnohotvárne prostredie hôr. Spoločne sa v nasledujúcich riadkoch vydáme v ústrety spoznávaniu tejto turistami vyhľadávanej doliny.

Švajčiarsko: Bazilej a okolie I.
Publikované: 27.10.2013
Mesto Basel (Bazilej), ležiace v severozápadnej časti Švajčiarska pri hraniciach s Francúzskom a Nemeckom, som navštívila už dvakrát.

Švajčiarsko: Na vode pri Zürichu - VIDEO
Publikované: 24.5.2011
Keď sa povie romantika, málokto si predstaví niečo, čo nemá nič spoločného s vodou. Romantické je šumenie morských vĺn aj svitanie nad riekou. Pohľad skrz hladinu nás dojíma skoro rovnako ako pohľad do očí nášho partnera. Kúpanie vo vani pri sviečkach je považované za samotný vrchol romantiky.

Švajčiarsko: Zürich - mesto bankárov-VIDEO
Publikované: 26.10.2011
Pre turistu je Zürich predovšetkým mesto rieky Limmat a nepatrne veľkého, o to však krajšieho historického centra. Pre Švajčiarov sa ale jedná v prvom rade o finančnú metropolu celej krajiny. Keby Zürich padol, padla by aj švajčiarska ekonomika, preslávená skoro rovnako ako ich hodinky. A tak niet divu, že sa Zürichu tiež hovorí „mesto bankárov“ a jeho obyvateľom „finančníci modernej doby“.

Švajčiarsko, Luzern: mesto s mnohými naj… - VIDEO
Publikované: 12.2.2013
Hlavné mesto rovnomenného kantónu Luzern, bolo už v stredoveku nazývané mestom mostov. Ani dnes to nie je inak, našťastie. Všetko zostalo pri starom. A tak prvé čo vás pri prechádzke mestom napadne je, že na nedostatok mostov sa miestni obyvatelia nemôžu sťažovať. Ale takisto vás môže napadnúť aj to, že krajšie mesto ste ešte nevideli.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko – krajina hôr, pamiatok a nevšednej prírody
Pozývame vás na malý výlet po Švajčiarsku. Navštívime zámok Hegi, ktorý je považovaný za typický ...

Švajčiarsko: Zürich – helvétsky klenot
Najväčšie švajčiarske mesto Zürich ponúka návštevníkovi mnoho nádherných miest na prechádzky či z...

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...


Súvisiace video

Švajčiarsko, Ženeva – mesto mieru pod najvyššou horou Európy
Ženeva leží pod najvyššími vrcholkami Álp a patrí medzi najlepšie miesta pre život na svete. Ľudi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X