www.infoglobe.sk » Švajčiarsko – na hrady a zámky

Švajčiarsko – na hrady a zámky

Publikované: 14.9.2020
Švajčiarsko, teda oficiálne Švajčiarska konfederácia, z minulosti aj Švajčiarske sprisahanectvo, je menší vnútrozemský štát v strednej Európe. Leží medzi Bodamským jazerom, Ženevským jazerom, Rýnom a Alpami. Štát je zložený z celkom 26 kantónov. V minulosti na tomto území sídlilo mnoho rodov a šľachticov, ktorí nám tu dodnes zanechali mnoho krásnych a zachovalých hradov a zámkov. A verte, že niektoré sú ako z rozprávky!

Mnoho hradov a zámkov sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Bern a v blízkom okolí, takže pokiaľ máte auto, môžete prejsť všetko počas 4 dní aj s prehliadkami interiérov. Dosť ale tiež záleží, či navštívite len daný hrad/zámok či budete chcieť vyraziť aj do okolia. Väčšina hradov a zámkov sa nachádza v blízkosti jazier a je možnosť navštíviť aj rozľahlé parky. Fotenie rodinných či svadobných fotiek je tu prakticky na dennodennom poriadku.

stredoveký hrad Spiez

Centrom tejto oblasti je mesto Thun s veľkým jazerom Thursee. V mestečku Thun je možné navštíviť hrad Oberhofen z 12. storočia, ktorý je vidieť už z hlavného námestia. Samotné centrum mesta tiež stojí za návštevu, občas tu prebiehajú miestne farmárske trhy, kde sa dajú kúpiť lokálne špeciality. Navštíviť môžete aj niekoľko múzeí.

hrad Oberhofen

Keď budete pokračovať ďalej prechádzkou okolo jazera z mesta, narazíte na malebný zámoček Schadau, ktorý leží na ostrove. Dostanete sa k nemu iba loďou, ale výhľad na neho je krásny. Počas leta a slnečných dní môžete spozorovať úplne bežne loďky či rôzne vodné športy. Na strane oproti od zámku môžete uvidieť krásny výhľad na hory. Je dosť možné, že cez jar a začiatok leta tam zahliadnete pozostatky snehovej prikrývky.

Odtiaľ môžete pokračovať pešo, autom či miestnou autobusovou dopravou smerom na mesto Spiez. Tesne pred ním je možné navštíviť ďalší skvostný zámok Hünegg. Ten je známy svojimi zachovalými secesnými interiérmi. Nemôže opäť chýbať ani výhľad na rozľahlé jazero a okolie.

zámok Hünegg so secesným interiérom

Potom sa vydajte priamo do mesta Spiez, kde sa nachádza ďalší z radu stredovekých rozľahlých hradov. Do hradu je možné sa pozrieť a navštíviť ako interiéry, tak aj vonkajší park s menšou botanickou záhradou. Opäť je tu krásny pohľad na jazero a hory.

turistická časť mestečka pri hrade Spiez je veľmi fotogenická

Švajčiarsko je v tomto ohľade skutočne raj pre milovníkov hradov a zámkov. Väčšina z nich je cez sezónu otvorená, prehliadky prebiehajú so sprievodcom v nemčine aj v angličtine. Je tiež možnosť si vypožičať audiosprievodcu. Niektoré prehliadky hradov je potrebné rezervovať si dopredu, takže pred návštevou radšej pozrite na oficiálne webové stránky. Vyraziť môžete aj do neďalekých miest, ako je napr. Bern a Ženeva, ďalej potom k Bodamskému jazeru, na ostrov Mainau či k Rýnskym vodopádom.

turistická loď, ktorá pendluje medzi mestom Thun a Spiez

GPS: 46°44'17.8"N 7°39'20.5"E (zámok Hünegg)

Text a foto: Martina Koşar

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Švajčiarsko – výlet do Schwyzských Álp
Publikované: 14.1.2018
Dnes sa vydáme na krásny rodinný výlet, kde zažijeme fantastickú pešiu turistiku. Navštívime totiž úžasné horské stredisko Stoos, ktoré sa vypína nad Lucernským jazerom. Povozíme sa na komfortných lanovkách, vychutnáme si dychvyrážajúce panorámy a navštívime aj útulné reštaurácie.

Švajčiarsko, Zürich – návšteva vedeckého múzea
Publikované: 3.12.2017
Dnes vás opäť zavedieme do Zürichu. Tentoraz navštívime Spolkovú vysokú technickú školu (ETH Zürich), ktorá patrí medzi popredné svetové univerzity zaoberajúce sa novými technológiami a prírodnými vedami.

Švajčiarsko, Zürich – panoramatický chodník nad mestom
Publikované: 10.12.2017
Dnes sa na mesto Zürich pozrieme z výšky. Absolvujeme totiž výlet k vrchu Üetliberg, ktorý je súčasťou pohoria Albis. Východiskovým bodom bude pre nás hlavná železničná stanica v meste, odkiaľ sa vydáme vlakom až k spomínanému vrcholu.

Švajčiarsko, Winterthur – návšteva Technorami a zámku Hegi
Publikované: 26.11.2017
Pár kilometrov juhozápadne od Zürichu (cca 30 km) sa nachádza počtom obyvateľstva šieste najväčšie mesto Švajčiarska - Winterthur. V súčasnosti je mesto považované za centrum služieb a špičkových technológií. Tento prívlastok nás zaujal natoľko, že sme sa tam vybrali.

Švajčiarsko, Ženeva – mesto mieru pod najvyššou horou Európy – VIDEO
Publikované: 21.1.2020
Švajčiarska Ženeva leží pri hraniciach s Francúzskom, hneď pod najvyššími vrcholkami Álp. Patrí medzi najdôležitejšie centrá diplomacie a jedno z najlepších miest pre život na celom svete. Poďme sa do nej spoločne pozrieť.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko – krajina hôr, pamiatok a nevšednej prírody
Pozývame vás na malý výlet po Švajčiarsku. Navštívime zámok Hegi, ktorý je považovaný za typický ...

Švajčiarsko: Zürich – helvétsky klenot
Najväčšie švajčiarske mesto Zürich ponúka návštevníkovi mnoho nádherných miest na prechádzky či z...

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C