www.infoglobe.sk » Štajersko – kolíska zimných športov

Štajersko – kolíska zimných športov

Publikované: 29.11.2010
Ako Zelené srdce Rakúska (Das grüne Herz Österreichs) nazývajú spolkovú krajinu Štajersko. Vďačí za to najmä veľkým plochám zelene, lesov, ale aj podmienkam na zdravý životný štýl. Nečudo, že jej strediská patria k turistickým cieľom na rodinnú dovolenku aj športové vyžitie po celý rok.

Steiermark StuhleckŠtajersko (Steiermark) je rozlohou druhá najväčšia z deviatich spolkových krajín Rakúska. Hoci neleží tak blízko k našim hraniciam ako napríklad Dolné Rakúsko alebo Viedeň, mnohí ju už navštívili. Najznámejšími lákadlami je napríklad chýrne pútnické miesto Mariazell a v zimnej sezóne jedno z najbližších alpských stredísk zimných športov Semmering, ležiace na hraniciach s Dolným Rakúskom. Na začiatku zimnej sezóny stojí za to pripomenúť, že iba na území tejto spolkovej krajiny sa nachádza 83 lyžiarskych stredísk, na 850 km zjazdoviek a vyše dva tisíce kilometrov bežeckých tratí, ale napríklad aj deväť termálnych kúpeľov.

Krajina bez veľkých priemyselných centier

Graz Uhrturm SchlossbergPrívlastok o „zelenom srdci“ si Štajersko zaslúži jednak preto, že leží takmer v strede Rakúska a susedí s piatimi ďalšími spolkovými krajinami (Horné a Dolné Rakúsko, Salzbursko, Korutánsko, Burgenland), ale v nemalej miere aj preto, že tam iba ťažko budete hľadať väčšie priemyselné mestá s výnimkou metropoly Grazu (Štajerský Hradec). Typické pre Štajersko je množstvo malebných malých miestečiek, ktoré si starostlivo uchovávajú historické pamätihodnosti a svoj typický kolorit v údoliach horských riek (Mur, Enns). Zatiaľ čo Graz má približne štvrť milióna obyvateľov, druhé najväčšie štajerské mesto Leoben má iba desatinu tohto počtu.Advent in Mariazell

Stredoveké Štajersko bolo pôvodne väčšie, až po prvej svetovej vojne ostala časť jeho územia za hranicami Rakúska a dnes je súčasťou Slovinska (región s názvom Štajerska). Aj preto sa niekedy hovorí o hornom (rakúskom) a dolnom (slovinskom) Štajersku. Toto označenie si však netreba pomýliť s „Hochsteiermark“, ako sa nazýva región v severnej časti rakúskej spolkovej krajiny od mesta Leoben.Nostalgieskiteam Murzzuschlag

Ku klenotom krajiny patrí množstvo historických pamiatok, hradov, kostolov, kláštorov, technických rarít, ale aj prírodných zaujímavostí – hory, romantické údolia, jaskyne, jazerá, termálne pramene, takže v akomkoľvek ročnom období sa tam dá zostaviť zaujímavý a pestrý program pre milovníkov poznávania aj aktívneho oddychu. Svoje si tam nájdu milovníci športov, histórie (práve štajerské mestečko Hallstatt dalo názov prehistorickej kultúre), prípadne dobrého vína. Často sa najmä v oblasti Horného Štajerska môžete stretnúť s označením „Brett’l“ (resp. Brett’ln). V miestnom nárečí znamená „dosky“ a zahrnuje marketingový nástroj na označenie zvýhodnených balíčkov, týkajúcich sa nielen samotnej lyžovačky (staré označenie prvých krátkych lyží zo sudových dosák), ale aj gastronómie (kuchynská doska), ubytovania (pôvodný drevený nábytok), wellness (drevená sauna), ale aj kultúrnych programov (dosky, ktoré znamenajú svet). Miestni podnikatelia tak vtipne pripomínajú, že práve tu sa začala história zimných športov, ako sa môžete presvedčiť v jedinečnom múzeu v mestečku Mürzzuschlag, prípadne z vystúpení skupín v lyžiarskom retro-oblečení.Steiermark Brett ln

Čo nové možno očakávať túto zimnú sezónu v strediskách zimných športov na území Štajerska? Predovšetkým viaceré novinky v Schladming-Dachstein (Ski Amade) v rámci príprav na Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní FIS 2013, napríklad moderná údolná stanica „Planet Planai“ (www.planai.at) a osemsedačková lanovka v oblasti Metterhaus. Podobná pribudne v strediskách Ski Reiteralm a Die Tauplitz, šesťmiestna sedačka zasa v Riesneralm a Lachtal. Strediska významnou mierou investovali aj do modernizácie zasnežovacích zariadení a výstavby nových ubytovacích kapacít. Súčasným trendom už nie sú veľké hotelové komplexy, ale menšie chatové dediny v rustikálnom štýle priamo pri lyžiarskych svahoch, vhodne zapadajúce do krajiny, kde sa hotelový luxus spája s väčším súkromím a najmä bezprostrednou blízkosťou lyžovačky. K novým zariadeniam tohto typu patrí napríklad Alpine Lodge na Reiteralm, v oblasti Schaldming-Dachstein sa tak počet takýchto lôžok rozšíril na 650 (v piatich osadách), alebo Sissi-Park v údolí Lachtal.

Stuhleck_snowboardSteiermark_Murtaller FaschingsrennenSteiermark_Graz


Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Steiermark Tourismus, Tourismusregionalverband Hochsteiermark/Teubenbacher, Graz TourismusDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Zima v dovolenkovej oblasti Murtal
Publikované: 15.1.2014
Po návšteve hornatej krajiny Vysokého Štajerska sa dnes presunieme viac juhozápadným smerom do oblasti Murtal, ktorá ponúka skvelú zábavu, perfektnú lyžovačku, adrenalínové zážitky a neopísateľné prírodné scenérie.

Rakúsko, Štajersko – Mariazellská bazilika
Publikované: 12.2.2014
Napriek tomu, že známe rakúske pútnické mestečko Mariazell sme navštívili už mnohokrát, len nedávno sa nám podarilo prísť v čase, keď boli otvorené aj brány Mariazellskej baziliky, a tak sme tento unikátny pútnicky skvost po prvýkrát navštívili aj z vnútra.

Rakúsko:  Nezabudnuteľná jarná lyžovačka v lokalite Skicircus
Publikované: 2.4.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom zimných športov, tak vám lyžiarsku lokalitu známu ako Skicircus isto netreba veľmi predstavovať, patrí totiž k tomu najlepšiemu, čo vám susedné Rakúsko v rámci lyžiarskych terénov dokáže ponúknuť.

Rakúsko, Korutánsko – lyžovačka v obci Kötschach-Mauthen
Publikované: 4.2.2015
Na prelome rokov sa nám podarilo na pár dní zavítať do malebnej horskej obce Kötschach-Mauthen, ktorá sa rozprestiera v spolkovej krajine Korutánsko v okrese Hermagor. Čím si nás táto krásna obec získala a čo všetko dokáže ponúknuť svojim návštevníkom, aj o tom si porozprávame v dnešnom článku!

Rakúsko, Vysoké Štajersko – tajný tip pre milovníkov snehu
Publikované: 3.12.2015
Viac ako 50 lyžiarskych vlekov a vyše 120 kilometrov zjazdoviek v 18 dokonale udržiavaných lyžiarskych strediskách medzi Štajerským Semmeringom, pohorím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami ponúka región Vysoké Štajersko.

Rakúsko: Štajerská zima v regióne Murtal
Publikované: 9.12.2015
Pomaly ale iste sa nám blíži zima a s ňou aj lyžovanie či výlety po zamrznutej prírode. Poďte spolu s nami navštíviť štajerský dovolenkový raj – Murtal a nechajte sa inšpirovať novinkami, ktoré si pre vás pripravil.

Rakúsko: Schladming-Dachstein – zimné radovánky trochu inak
Publikované: 16.12.2015
Pre všetkých milovníkov zimy a skvelej lyžovačky je ako stvorená návšteva prázdninového regiónu Schladming-Dachstein, ktorý sa nachádza v srdci Rakúska, v spolkovej krajine Štajersko a ponúka množstvo podujatí, špičkovo upravených bežeckých tratí a zjazdoviek vhodných na alpské lyžovanie. A to zďaleka nie je všetko!

Rakúsko: Štajersko, krajina prírody a pohybu
Publikované: 22.5.2016
Po dlhšej prestávke sa opäť vydáme do spolkovej krajiny Štajersko, ktoré sa nachádza na juhovýchode Rakúska. Len nedávno sa tu uskutočnilo otvorenie novej 950 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá vás prevedie od ľadovca až k vinohradníckym oblastiam.

Rakúsko, Štajersko – cyklistika, pikniky a skvelé podujatia
Publikované: 24.4.2019
Po dlhšom čase sa vrátime do pôvabnej rakúskej spolkovej krajiny Štajersko, ktorá je čoraz väčšmi vyhľadávanou turistickou destináciou. Tento raz sa zameriame na cykloturistiku, avšak nevynecháme ani ďalšie zaujímavé aktivity či podujatia, ktoré robia Štajersko výnimočným.

Rakúsko: Zima na štajerský spôsob
Publikované: 25.12.2019
Tentoraz sa vydáme na lyžiarske kopce, chaty a lanovky do malebnej rakúskej spolkovej krajiny Štajersko. Povieme si čo-to o novinkách tohtoročnej sezóny, o športovom vyžití, o relaxácií a nevynecháme ani kultúrne podujatia.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – hornatá krajina plná dobrodružstva
Publikované: 8.1.2014
Dnes sa vydáme do susedného Rakúska, kde navštívime hornatú krajinu Vysokého Štajerska. Predstavíme vám ju, ako oblasť idylickej prírody, športovo-rekreačného vyžitia a chýbať nebude ani tip na zaujímavé podujatie.

Rakúsko: Štajersko - Dovolenková oblasť Murtal
Publikované: 17.4.2013
Dovolenková oblasť Murtal sa nachádza západne od mesta Graz v regióne Štajersko. Skrýva v sebe vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Álp a taktiež kopcovito zvlnené pohorie Nockberge.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – región zaľúbených
Publikované: 10.4.2013
Vysoké Štajersko sa rozprestiera od Štajerského Semmeringu k pohoriu Hochschwab a ďalej až za Eisenerzské Alpy. Táto hornatá krajina už od nepamäti láka domácich Rakúšanov, ale aj návštevníkov z okolitých krajín k výletom po krásnej, miestami až nespútanej prírode.

Burgenland – krajina slnka
Publikované: 19.4.2010
Slnečnice, víno a oddych pri jazere alebo na termálnom kúpalisku – tieto pojmy najvýstižnejšie charakterizujú najvýchodnejšiu a súčasne tretiu najmenšiu spolkovú krajinu Rakúska (po hlavnom meste Viedeň a Vorarlbersku).

Bad Kleinkirchheim – prírodný klenot Korutanska
Publikované: 28.4.2010
Malé kúpeľné mestečko a súčasne aj vyhľadávané lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim leží v rakúskej spolkovej krajine Korutansko (Kärnten). Hoci má ledva 2 tisícky stálych obyvateľov, počas sezóny sa tento počet až zdesaťnásobí. Avšak pojem sezóna je v tomto prípade viac ako relatívny, lebo mestečko žije z cestovného ruchu po celý rok. A má na to všetky predpoklady.

V Štajersku sa už lyžuje
Publikované: 12.11.2010
Hoci zimná sezóna oficiálne začína až začiatkom decembra v niektorých vysokohorských strediskách v rakúskej spolkovej krajine Štajersko sa už lyžuje.

Začiatok sezóny v SkiWelt Wilder Kaiser– Brixental
Publikované: 4.12.2010
Už dnes sa rozbehne zimná sezóna 2010/2011 v najväčšej súvisle prepojenej rakúskej lyžiarskej lokalite, ktorá pozostáva až z 9 stredísk: Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll a Westendorf.

Rakúsko: Mariazell – nielen pútnické miesto
Publikované: 31.1.2011
Maličké mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Mariazell sú zároveň horské klimatické kúpele a nad mestečkom sa rozprestiera obľúbené lyžiarske stredisko, ktoré pre jeho dostupnosť v posledných rokoch navštevuje aj čoraz viac lyžiarov zo Slovenska a Čiech.

Na korčuliach v Rakúsku
Publikované: 30.1.2011
Susedné Rakúsko je tiež krajinou jazier, z ktorých mnohé v zime zamŕzajú a stávajú sa tak rajom nielen pre korčuliarov.

Rakúsko: Svet vlny
Publikované: 14.3.2011
Nezvyčajné múzeum vlny Wollwelt otvorili vlani na jeseň v rakúskom mestečku Mandling, ležiacom v obľúbenom dovolenkovom regióne Schladming-Dachstein v Štajersku. Za prvé štyri mesiace ho už navštívila vyše tisícka návštevníkov.

Vyšné Štajersko: Rok lesa
Publikované: 28.3.2011
OSN vyhlásila rok 2001 za Rok lesa a tomu prispôsobila svoju letnú turistickú kampaň rakúska spolková krajina Štajersko ako najlesnatejší región Rakúska (vyše 60 percent lesnej plochy v krajine).

Vínna jar v krajine vína
Publikované: 9.4.2011
Spojiť oddych v prírode s ochutnávkou mladých vín ročníka 2010 ponúkajú predĺžené víkendy v spolkovej krajine Štajersko.

Rakúsko, Graz: Schloßberg - ochranca Štajerského Hradca
Publikované: 31.8.2012
Majestátna pevnosť po stáročia bránila mesto pred nepriateľmi a dnes je obľúbenou odpočinkovou destináciou a hlavným turistickým cieľom.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Zima na štajerský spôsob
Zimné dovolenkové dni so sebou prinášajú skvelú zábavu počas lyžovačky, ale aj adrenalínové zážit...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou III.
Po zime prichádza jar. Príroda opäť ožije a niet lepšieho nápadu, ako si vyjsť na prechádzku do h...

Rakúsko: Tauplitz – najstaršia lyžiarska oblasť
Preneste sa prostredníctvom našej dnešnej fotogalérie do malebnej rakúskej obce Tauplitz, nad kto...

Rakúsko: Vysoké Štajersko – raj dovolenkárov
Poďte sa spoločne s nami vydať do hornatej krajiny Vysokého Štajerska, ktorá je rajom dovolenkáro...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 12. 8. 2022
sviatok:Darina

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X