www.infoglobe.sk » Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO

Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Vodič tuk-tuku mi ponúkol pomoc, hneď ako som vystúpil z vlaku v stanici Polgahawela. Za normálnych okolností by som s ním nešiel, bol ale skutočne veľmi milý a navyše som vedel, že priamo v meste nie je vôbec čo zaujímavého vidieť. Sľúbil mi, že ma odvezie do veľkého chrámu a kláštora Mahamevnawa, ktorý je pýchou tejto oblasti.

slávnosť Poya

slávnosť Poyaslávnosť Poyaslávnosť Poya

Asi po pol hodine jazdy sme dorazili na miesto. Všade stáli zaparkované autobusy, tuk-tuky aj niekoľko áut a ďalšie a ďalšie prichádzali. Posledný spln roka patrí medzi najvýznamnejšie sviatky na Srí Lanke. Traduje sa, že práve v túto dobu na ostrov po prvý raz prišiel Budha. Ľudia v tento deň zatvoria obchody a prestanú pracovať, aby sa mohli vydať s celou rodinou do niektorého z chrámov položiť kvietky, zapáliť vonné tyčinky a uctiť si Budhu.

slávnosť Poya

slávnosť Poyaslávnosť Poyaslávnosť Poya

Pretože sa do budhistických chrámov musí vstupovať naboso, nechal som si všetky veci vrátane topánok v tuk-tuku a len s foťákom na krku som prešiel zlatou bránou kláštora. Ľudia si ma na počudovanie ani moc nevšímali a nikomu nevadilo, že fotím. Chrám v Mahamevnawa je celý pozlátený a veľmi bohato zdobený. Zapôsobil na mňa skutočne majestátnym dojmom. Za ním potom nájdeme veľkú stupu a budovy, kde miestni mnísi bývajú.

slávnosť Poya

Tento sviatok je deň, keď ľudia na Srí Lanke odpočívajú, vzdelávajú sa a meditujú. Celý areál kláštora preto pôsobí až neuveriteľne pokojným dojmom, pritom tam došli stovky, možno tisíce ľudí. Väčšina z nich bola oblečená v bielych šatách, len niektorí muži prišli v tmavom obleku. Všade horeli vonné tyčinky a každá socha Budhu bola obložená malými kvietkami. Vo vnútri stupy a v jej bezprostrednom okolí potom ľudia posedávali, modlili sa, čítali posvätné texty alebo len sa rozprávali s mníchmi či priateľmi.

slávnosť Poya   slávnosť Poya   slávnosť Poya

slávnosť Poya

Asi po hodine som sa vrátil k tuk-tuku a vodič mi ponúkol, že ma dovezie k ešte jednému malému starému kláštoru na skale, odkiaľ je krásny pohľad na krajinu. Dlho sme sa drkotali po neuveriteľne rozbitej ceste, ale to nepohodlie stálo za to. Na vrchole kopca na nás čakal nielen nádherný výhľad na ryžové polia v okolí, ale tiež veľká biela socha stojaceho Budhu a chrám so stovkami rokov starými maľbami a ďalšími sochami.

slávnosť Poya   slávnosť Poya   slávnosť Poya

slávnosť Poya

Po ceste späť sme sa zastavili ešte v „tajnej“ lesnej svätyni, ktorú môžem s istotou označiť za jedno z najkrajších miest, ktoré som kedy navštívil. Po krátkom drkotaní lesnou cestou vypol vodič motor tuk-tuku a obklopilo nás majestátne ticho. Nádherné ticho posvätného lesa, jeho dych a jeho vôňa. Do hlavy mi zostúpil oslobodzujúci pokoj a ja som mohol len naplno vnímať to, čo sa mi samotná príroda snažila povedať. Mohol som naraz vnímať mnoho vecí – spev vtákov, šumenie lístia vo vetre, tisíce mravcov na zemi i na kmeňoch stromov, aj svoje vlastné ja. Len veľmi nerád som miesto opúšťal – oveľa radšej by som tu zostal snáď navždy.

slávnosť Poya    slávnosť Poya

Pred cestou do hlavného mesta som sa ešte zastavil v jednej z miestnych jedální na (veľmi neskorý) obed a mal som to šťastie, že som mohol nahliadnuť aj do kuchyne. Varilo sa na ohni, na prvý pohľad v hroznom neporiadku. Pri bližšom skúmaní som si ale uvedomil, ako veľmi si tu ľudia jedlo vážia a s akou úctou sa k nemu chovajú. Videl som, ako sa pečie miestny chlieb, varia obrovské množstvá ryže a pripravujú vynikajúce zeleninové aj mäsové zmesi. Kiež by sa s takouto starostlivosťou varilo aj u nás...

slávnosť Poya

Večer som sa išiel ešte pozrieť k veľkému chrámovému komplexu v Kelanyia na okraji hlavného mesta Colomba. Celá oblasť bola neuveriteľne zapchatá a cesta, ktorá normálne trvá okolo 30 minút, trvala trojnásobok. Do chrámu sa valili davy ľudí a mňa ani trochu nelákalo sa medzi nimi tlačiť. Verím, že vo vnútri to muselo byť so všetkými tými horiacimi plameňmi a lampiónmi skutočne nádherné, medzi takou masou ľudí by som si to ale bohužiaľ nedokázal ani trochu užiť...

slávnosť Poya

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Vinod Prasanna Okey Szoke PompeyDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
2 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C