www.infoglobe.sk » Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO

Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Neskôr poobede sa mi podarilo nájsť krásne ubytovanie priamo pri pláži za necelých 300 korún (cca 8€) za noc. Niekoľko, až neuveriteľne pohodových dní mohlo začať...

Mirissa a Matara

Mirissa patrí medzi letoviská, ktoré turisti objavili relatívne nedávno, preto si stále zachováva príjemný pokoj a pohodu. Na hlavnej pláži, ale pritom už stihlo vyrásť okolo desiatky barov a reštaurácií, v samotnom mestečku potom nájdeme ďalšie. Južná časť mestečka je naopak relatívne pokojná a ideálna k relaxácii.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Okrem nádhernej pláže je Mirissa známa hlavne vďaka pozorovaniu veľrýb a delfínov. V priebehu jari ich vraj môžete zbadať aj priamo pri pláži. Celoročne odtiaľto však každý deň odpláva niekoľko lodí, z ktorých veľryby či delfíny uvidíte s takmer 100% istotou. Ja som bohužiaľ na plavbu nevyrazil a radšej som surfoval či uskutočňoval krátke výpravy do okolia. Niekoľko ľudí mi ale hovorilo, že išlo o jeden z najlepších zážitkov ich života.

Mirissa a Matara Mirissa a MataraMirissa a Matara

Vrelo doporučujem aj návštevu tunajšieho Čajového centra – malého obchodíku kúsok od hlavnej ulice, kde vám predstavia tajomstvá cejlónskeho čaju, dajú vám ochutnať niekoľko rôznych druhov a ešte si môžete kúpiť čaj domov za veľmi prijateľnú cenu. Príjemná je aj večerná prechádzka medzi ryžovými políčkami, ktoré sa rozprestierajú všade naokolo.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Mirissa a Matara

Pokiaľ vás už omrzí slnenie sa na pláži, môžete začať objavovať zaujímavé miesta v okolí. Asi kilometer od mestečka v smere na Mataru nájdete na kopci malý budhistický chrám, kde sa môžete porozprávať s veľmi priateľskými mníchmi v oranžových habitoch a zapáliť vonné sviečky. Niektorí z mníchov sú ešte malí chlapci, ktorí sa ma síce zo začiatku báli, potom sa ale tiež začali vypytovať na všetko možné a sami mi rozprávali, aké je to žiť v chráme.

Mirissa a Matara

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Zaujímavý malý chrám potom nájdete aj zhruba rovnako ďaleko druhým smerom, taktiež takmer priamo pri hlavnej ceste. Môžete si pri ňom potom zastaviť niektorý z autobusov, ktoré tu jazdia zhruba po desiatich minútach a ísť sa pozrieť do susedného mestečka Weligama, ktoré tiež ponúka krásnu pláž.

Mirissa a Matara      Mirissa a Matara

Jedno popoludnie som využil k návšteve väčšieho mesta Matara, ktoré leží o niečo viac na juhu a pôvodne som cez neho autobusom prešiel. Hneď v prvej chvíli ma doslova pohltil tunajší veľký trh, kde sa predáva nespočetne veľa druhov ovocia a zeleniny, ďalej ryby, orechy, betel, ryža a strukoviny a ešte mnoho ďalších vecí, ktoré som nebol schopný rozpoznať. Jeden vtipný pán mi predvádzal, ako dokáže ošúpať kapustu vo vzduchu a vypadal pritom skôr ako žonglér.

Mirissa a Matara

Kúpil som si v pouličnom stánku niečo malé na jedenie (výborné vyprážané zeleninové závitky s rybou a vajíčkom, mango a banány) a vydal sa na prieskum bývalej koloniálnej pevnosti, ktorá je od zvyšku mesta oddelená veľkým múrom. Nie je síce tak dobre zachovaná a rozsiahla ako Galle, no aj vďaka nej si ale môžete urobiť dobrý obrázok o vplyve Európanov na tunajšiu kultúru a architektúru.

Mirissa a MataraMirissa a MataraMirissa a Matara

Veľké rušné mestá ma často ohromne vyčerpávajú a Matara nebola výnimkou. Preto som si zastavil tuk – tuk a nechal sa odviesť k obrovskému chrámu asi 3 kilometre za mesto. Okrem niekoľkých mníchov, psov a dvoch turistov som tam nestretol vôbec nikoho, a tak som si mohol naplno vychutnávať posvätnú atmosféru miesta.

Mirissa a Matara

Chrámu Weherahena panuje jedna z najväčších sôch Budhu na ostrove – meria 39 metrov a až relatívne nedávno bola jej výška prekonaná. Na mňa však najviac zapôsobil rozsiahly podzemný komplex, ktorý je plný krásnych budhistických malieb a pokračuje nahor až takmer k hlave Budhu. Dostal som tu požehnanie od mnícha a niekoľko hodín si pozeral namaľované príbehy z mytológie. Výhľad na okolité ryžové políčka z vrchu sochy bolo už len príjemným bonusom. V súčasnej dobe sa chrám celý opravuje, a to hlavne vďaka dotáciám cudzincov. Taktiež som im rád niekoľko sto rupií prispel, pretože zachovanie tohto nádherného chrámu pre budúce generácie rozhodne stojí za to...

Mirissa a Matara

Text/foto/video. Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Kevin MacLeodDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
2 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C