www.infoglobe.sk » Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO

Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Právom preto patrí do svetového dedičstva UNESCO. A okrem toho tu narazíte na desiatky obchodov so šperkami, korením, čajom a exotickým oblečením, ďalej na banky, hotely, luxusné reštaurácie a krásne kaviarne. Všetok srílanský zhon zostáva oddelený vonku za bránami.

Galle

Prví Európania doplávali na Srí Lanku v roku 1505. Boli to Portugalci, ktorí hneď začali s ostrovom aktívne obchodovať. Najdôležitejšou komoditou bolo vtedy tropické korenie a látky, v menšej miere tiež slonovina. Práve Portugalci dobili dôležité prístavné mesto Galle na juhozápade ostrova potom, čo miestni nechceli pustiť ich loď počas búrky do prístavu. Začali tu stavať nové opevnené koloniálne mesto a ešte viac tak posilnili význam prístavu. Až Holanďania v priebehu 17. storočia prestavali Galle na takmer nedobytnú námornú pevnosť, ktorá v takmer nezmenenej podobe prečkala až do dnešných dní.

Galle

Anglikánsky kostol, budhistický chrám, holandský protestantský kostol, katolícky kostol aj mešita – toto všetko len kúsok od seba a nezdá sa, že by s tým miestni obyvatelia mali nejaký problém. Pokiaľ by som hľadal pozorne, možno by som našiel aj nejakú malú hinduistickú svätyňu. Vo vnútri pevnosti sa nachádza jeden z najväčších chrámov hinduistického boha Šivy na ostrove.

Galle

Galle  Galle  Galle

Pomaly prechádzam starými uličkami a stretávam viac Európanov než miestnych. Je tu vidieť, že niektorí tu dokonca ako potomkovia kolonizátorov bývajú. Aj preto mi možno mesto veľmi pripomína Európu. Míňam niekoľko starých luxusných hotelov, knižnicu, krásne reštaurácie aj najstarší dom celej pevnosti.

Galle

GalleGalleGalle

Postupne prechádzam k tunajšiemu majáku, pod ktorým nájdete malú pláž s veľmi pozvoľným vstupom do vody. Práve tu po prvý raz vidím väčšie množstvo miestnych kúpať sa v mori, čo je na Srí Lanke veľmi neobvyklý jav. Prechádzam sa po hradbách a kupujem si vynikajúci čerstvý ananás. Veľa predajcov sa mi snaží predať rôzne suveníry od šatiek cez náramky a náušnice až po vyrezávané slony a opice. O kus ďalej potom niekto predvádza kobru a cvičenú opicu.

Galle

GalleGalleGalle

Vraciam sa späť do spleti ulíc a hľadám peknú kaviareň, kde by som si mohol chvíľku odpočinúť. Tu to našťastie nie je veľmi zložité, a tak už za chvíľu sedím na malom kamennom dvorčeku v tieni palmy a bavím sa s čašníkom. Pýta sa ma odkiaľ som, a keď odpovedám, že z Čiech, naraz hovorí niekoľko českých slov a rozpráva, že sa pred niekoľkými rokmi oženil s Češkou, aby dostal pas a vízum do EU. Niekoľko rokov potom žil v Prahe, lenže kvôli nezhodám so ženou sa musel vrátiť späť na Srí lanku...

Galle

Za návštevu tu rozhodne stojí Národné námorné múzeum a štadión kriketu, ktorý sa radí medzi najzaujímavejšie na svete. O niekoľko kilometrov na juh potom nájdete jedno z najobľúbenejších destinácií tejto oblasti – Unawatuna. Ideálne je preto ubytovať sa právu tu a do Galle ísť iba na jednodenný výlet. Prípadne sem nie je ďaleko ani z Ahangamy, Weligamy, Hikkaduwy a všetkých obľúbených destinácií na západnom pobreží.

GalleGalleGalle

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Christian Bjoerklund

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
29 °C