www.infoglobe.sk » Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO

Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

 

Železnica postupne stúpa až do 1900 m n. m. a po oboch stranách sa otvárajú dychberúce výhľady do hlbokých údolí a na okolité vrcholy.

Prvú pol hodinu sa za oknami striedajú len ryžové políčka, banánovníky a nekonečné dediny. Ľudia nám mávajú, a my mávame im. Až po stanicu Nawalapitiliya je vlak dosť plný, preto som rád, že som si zaplatil (oproti normálnej cene dosť prestrelenú čiastku) za "turistickú" rezerváciu. Pri takej dlhej ceste je predsa len relatívne príjemné sedieť - a to inak po ostrove jazdím zásadne preplnenou treťou triedou.

železnica z Kandy do Badully

železnica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badully

A je to tu, vlak začína prudko stúpať, železnica sa krúti po úbočí hôr a lokomotívy na oboch stranách zaberajú na plný výkon. Okolo nás sa objavujú prvé čajové plantáže, ubúda dedín, a pribúda hmly a dažďa. Prechádzame nespočetným množstvom mostov, niekoľkými tunelmi a občas zastavíme v malej dedinke, kde vystúpi či nastúpi zopár miestnych.

železnica z Kandy do Badully

Na stanici Hatton opúšťa vlak asi polovica turistov – odtiaľto pôjdu na slávnu horu Adam`s Peak, a potom sa pravdepodobne presunú do bývalého anglického provinčného mesta Niwara Eliya. Ja ale pokračujem ďalej a vlak stále stúpa hore. Zjavne sa vonku pomaly začína ochladzovať, oproti 30 stupňom v Kandy je tu odhadom tak 15, a do toho 100% vlhkosť vzduchu. Preto si z ruksaku vybaľujem mikinu a dlhé nohavice, vlak totiž stále ide s otvorenými dverami aj mnohými oknami.

železnicou z Kandy do Badully

železnica z Kandy do Badullyželeznicou z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badully

Prichádzame na náhornú planinu Horton`s Plain, kde to trošku vyzerá ako v Škótsku. Striedajú sa tu vresoviská s vysokohorským hmlovým pralesom a nie sú tu takmer žiadne dediny. Na konci planiny začína vlak pomaly klesať, aj keď už nie tak prudko, ako opačným smerom. Za ďalšiu zhruba hodinu a pol prichádzame už za tmy do Elly, kde je našťastie opäť relatívne teplo, a dokonca ani neprší.

železnica z Kandy do Badully

Dva dni na to sa idem zo svojej základne v Elle pozrieť do zhruba hodinu a pol vzdialenej konečnej stanice Badulla, aby som mal návštevu tejto nádhernej železnice kompletnú. Tentokrát idem naozaj starým červeným vlakom, ktorý ťahá 50 rokov stará nemecká dieselová lokomotíva. Kúsok za Ellou prechádzame cez krásny vysoký kamenný viadukt, ďalej ideme okolo niekoľkých vodopádov, a v stanici Demodara prechádzame slávnou slučkou. Priamo pod staničnou budovou tu asi o 10 výškových metrov nižšie prechádza tunel. Krajina pomaly stráca vysokohorský ráz a v konečnej stanici sa ocitáme v podstate opäť takmer v nížine.

železnica z Kandy do Badully

železnica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badully

Do Elly sa vraciam večer dlhým nočným vlakom, ktorý po asi 12 hodinách cesty dorazí do hlavného mesta. Napočudovanie vezie iba jeden lehátkový vozeň, za to ale hneď dva jedálenské. Pred odjazdom zo stanice si dávajú strojvodcovia z lokomotív na začiatku a na konci signál dlhým zahúkaním, ktoré sa nesie naozaj veľmi ďaleko a po chvíli sa navyše údolím ozvenou vracia späť. Obe mašiny potom zaberajú na plný výkon a vypúšťajú obrovský oblak dymu. Myslím, že parné lokomotívy tu boli o dosť ekologickejšie...

železnica z Kandy do Badully

železnica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badullyželeznica z Kandy do Badully

Celá cesta horskou železnicou je sama o sebe nezabudnuteľným zážitkom, navyše sa tak dostanete na jedny z najnádhernejších miest na Srí Lanke. Pokiaľ vám ale môžem odporučiť, nezabudnite si radšej dopredu rezervovať miesto, pretože tu občas vlaky jazdia skutočne veľmi plné. A nestresujte sa, pokiaľ bude mať vlak niekoľko desiatok minút meškanie - tu je to úplne normálne.

železnica z Kandy do Badully

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: ColdnoiseDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO
Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.

Bratislava: Foto prezentácia Srí Lanka
Publikované: 20.1.2013
Chceli by ste ochutnať pravý Srí Lanský čaj v príjemných priestoroch a zhliadnuť spoločne fotografie zo Srí Lanky? Tak máme pre Vás tip na podvečerné spoznávanie histórie a prírody tejto nevšednej krajiny prostredníctvom fotografií a sprievodného slova.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C