www.infoglobe.sk » Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO

Srí Lanka II.: Kandy - rušná križovatka a posvätné miesto Budhistov - VIDEO

Publikované: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy ľudí, a do toho zopár zmätených turistov. Všade sa niečo ponúka, predáva, zjednávajú sa najlepšie ceny. A ako bohatého cudzinca vás tu chcú všade ošklbať. Snažím sa čo najrýchlejšie predrať centrom a dostať sa k jazeru, ktoré tu nechal vedľa svojho paláca vybudovať posledný kráľ Srí Lanky. Dúfam, že tam bude aspoň trochu pokoj...

Kandy je druhé najväčšie mesto Srí Lanky a až do dobytia Angličanmi v roku 1815 sa tu nachádzala posledná bašta miestnych kráľov. Rušné centrum mesta leží v údolí, obytné štvrte sa ale tiahnu po okolitých kopcoch a život tu svojou atmosférou pripomína skôr malé mestečká v horách. Návštevníkov sem láka hlavne najposvätnejšie miesto celého ostrova - chrám Budhovho zubu a bývalý kráľovský palác. V meste a okolí ale nájdete aj mnoho ďalších zaujímavých miest od chrámov a stúp až po múzeum čaju a sloní park Pinnawela.

KandyKandyKandy

Kandy

Po oboch stranách už zmieneného jazera vedie cesta, takže z pokojného odpočinku asi nič nebude, stále je to ale lepšie než nekonečné davy v centre. Každú chvíľu sa mi niekto snaží ponúknuť svoj hotel, tuk-tuk (miestny trojkolesový taxík), alebo aspoň masáž. Pri najzadnejšom cípe jazera aspoň na chvíľu usadám na lavičku a naberám sily. Po chvíli ale prichádza veľký šedý mrak a ja sa preto radšej presúva bližšie k centru, aby som sa v prípade dažďa mal kam schovať. Po ceste stretávam nebojácne opice a ochutnávam svoje prvé miestne mango (v predraženom "turistickom" balení).

Kandy

KandyKandyKandy

Prichádzam k chrámu a chvíľu premýšľam, či zaplatiť drahý vstup a tlačiť sa vo vnútri spolu s davom turistov, alebo si ho len v pokoji obísť zvonku. Nakoniec víťazí druhý variant s tým, že príležitostí na návštevu budhistických chrámov bude ešte dostatok. Nad chrámom priamo na okraji džungle stretávam dva posvätné slony s červenou bodkou "na čele" a viem, že tieto mi určite neublížia. O kus ďalej si potom konečne v úplnom pokoji sadám na múrik priamo nad chrámom a asi hodinku využívam na to, aby som dokončil nevyhnutnú prácu.

Kandy  Kandy  Kandy

Späť v dave. A rovno na obrovskom trhovisku (kam som sa dostal vlastne náhodou, tak nejak som tam proste odrazu bol...). Predávajú tu hlavne obrovské množstvo ovocia a zeleniny, ryby, ryžu, korenie a na niektorých miestach aj oblečenie. Od jedného milého pána nakupujem plnú tašku manga, tentoraz sa mi už darí zjednať relatívne normálnu cenu (v prepočte asi 8 českých korún za kus). Niekoľko trhovníkov sa mi snaží vnútiť korenie a čaj a dosť ťažko sa mi ich presvedčuje, že ich so sebou vážne nechcem celý mesiac ťahať v batohu.

Kandy

Pôvodne som sa chcel najesť spolu s miestnymi, z toho ruchu navôkol mi už ale poriadne hučí v hlave, a tak vstupujem do jednej z turistických reštaurácií na hlavnej triede. Dávam si výbornú zeleninovú polievku s maslovou plackou a čerstvý ananásový džús. Prvé teplé jedlo od tej doby, čo som pred niekoľkými dňami priletel (dovtedy som úmyselne jedol len čerstvé ovocie).

Kandy

Aby sa nepovedalo, idem sa pozrieť aspoň do jedného menšieho chrámu, ktorý je po ceste k hostelu. Do budhistických chrámov sa nesmie vstupovať v topánkach a konkrétne v tomto sa platí vstupné 200 rupií (necelých 40 Kč). Vo vnútri sa práve opravuje maľovka, a tak mám to šťastie, že môžem pozorovať miestnych majstrov maliarov pri práci. Maličkými štetcami maľujú zložité ornamenty na strope a ja obdivujem ich neuveriteľnú precíznosť.

Kandy  Kandy  Kandy

Kandy

Po návšteve chrámu sa ešte nechávam tuk-tukom vyviesť k obrovskej bielej soche Budhu na kopci hneď vedľa môjho hostelu, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto, kupujem si jeden "king cocounut" – nedozretý kokos, ktorý má vo vnútri vynikajúci osviežujúci džús, a ešte pred súmrakom sa vraciam späť do hostelu. Tam stretávam jedného príjemne ukecaného staršieho Angličana, a tiež Írku, ktorá práve cestuje okolo sveta.

Kandy

Počas cesty po Srí Lanke by asi bola škoda Kandy vynechať, na dlhší pobyt ale toto mesto určite neodporúčam. Je tu totiž až príliš mnoho turistov a na Srí Lanke existujú stovky omnoho krajších miest. Najvhodnejšie preto je, ak sa tu zastavíte na ceste medzi Colombom a horami.

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: O. Maňáková

 

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Srí Lanka I.: výprava za teplom, čajom, korením a úžasnou kultúrou - VIDEO
Publikované: 13.1.2015
Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií, ktorej popularita raketovo rastie. Z tropických destinácií ponúka najlacnejšie letenky a možnosť cesty so zastávkou v Dubaji a na Maledivách. Aj miestne ceny sa držia na veľmi priaznivej hladine, a čo viac, spolu s malými ostrovnými štátmi ide asi o najbezpečnejšiu krajinu z celých trópov.

Srí Lanka nadväzuje spoluprácu s cestovnými kanceláriami na Slovensku
Publikované: 2.6.2019
Srí Lanka nachádzajúca sa v Indickom oceáne láka turistov z najvzdialenejších zákutí sveta. Čoraz početnejšia skupina návštevníkov pochádza z regiónu Východnej Európy. V roku 2018 ostrov Cejlón navštívilo 5 289 turistov zo Slovenska. Rastúci záujem o Srí Lanku medzi východoeurópskymi cestovateľmi bol dôvodom pre zorganizovanie tohtoročnej trasy propagujúcej turistické regióny Srí Lanky.

Srí Lanka III.: Kandy - vlakom skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikované: 27.1.2015
Cestovanie vlakom v horách medzi čajovými plantážami - pre mňa jeden z najlepších zážitkov na Srí Lanke. Po krátkej zastávke v Kandy som nasadol na iba asi 20 minút omeškaný modrý vlak a vydal sa do mestečka Ella v južnej časti tunajších hôr. Cesta síce trvá vyše 6 hodín a priemernú rýchlosť vlaku odhadujem na max. 15 km/h, ale stojí za to.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza pokoja a pohody – VIDEO
Publikované: 3.2.2015
Z autobusu vystupujem v maličkej surferskej dedinke Midigama, hneď vedľa mňa začína nádherná ľudoprázdna pláž a len kúsok od nej sa zdvíhajú veľmi pekné vlny. Cítim, že som vystúpil v raji.

Srí Lanka V.: Ella – najlepšia základňa k výletom do hôr – VIDEO
Publikované: 10.2.2015
Ospalé mestečko v južnej časti srílanských hôr pôsobí doslova ako magnet na turistov. Ponúka totiž nie len ideálnu pozíciu k výletom do okolia, ale aj milú domácku atmosféru, veľa rodinných penziónov s vynikajúcim jedlom, a v neposlednom rade tiež ideálnu klímu. Keď som vystupoval z vlaku, ktorý ma doviezol z Kandy, plánoval som tu zostať jednu noc, nakoniec som ale zostal skoro týždeň.

Srí Lanka VI.: Galle – pozostatok najväčšej slávy holandských kolónií - VIDEO
Publikované: 17.2.2015
Pripadám si, ako by som sa preniesol do Európy niekoľko sto rokov späť. Len tie kokosové palmy, opice a tridsať stupňov mi tu moc nehrajú. Áno, a v tej dobe asi tiež v Európe nebolo toľko ľudí s tmavou pleťou. Celá pevnosť Galle pôsobí trochu ako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniálna architektúra je tu totiž takmer dokonalo zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara – VIDEO
Publikované: 24.2.2015
Konečne zasa more! Po mnohohodinovej vyčerpávajúcej ceste autobusom z hôr som vystúpil v mestečku Mirissa, a hneď som zamieril na krásnu pláž, ktorej niekoľko častí sa tiahne v diaľke asi dva kilometre. Po ceste som si ešte kúpil „king coconut“ (mladý kokos, ktorý ma vo vnútri veľmi osviežujúcu vodu), a potom už sa len v tieni palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VII.: Slávnosti Poya a budhistické chrámy - VIDEO
Publikované: 3.3.2015
Posledný deň na srílanskom vidieku mi vyšiel akurát na slávnosť posledného splnu roka. Rozhodol som sa oslavu aspoň z časti zažiť s miestnymi. Bol som v úplne neturistickej oblasti, a tak som si mohol najať tuk-tuk na celý deň za krásnu cenu a spolu s veľmi milým vodičom som vyrazil do prvého veľkého chrámu. Uvítali ma stovky ľudí v bielom, tisíce vonných sviečok a nespočetne veľa kvetín...

Srí Lanka: Kolombo – koloniálna pevnosť
Publikované: 19.7.2013
Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750 tisíc obyvateľov žije v najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ako mnoho dnešných štátov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike má aj Srí Lanka koloniálne skúsenosti, konkrétne s portugalskou, holandskou a nakoniec aj britskou nadvládu.


Súvisiaca fotogaléria

Srí Lanka – tropický raj
Srí Lanka sa nachádza na ostrove Cejlón, ktorý leží niekoľko desiatok kilometrov južne od Indie. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 11. 12. 2019
sviatok:Hilda
dnes:
streda 11.12.
-3 °C
zajtra:
štvrtok 12.12.
-1 °C