www.infoglobe.sk » SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.

Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.

Cestou necestou

Vydajte sa v nasledujúcich riadkoch spolu s nami preskúmať legendy a tajomstvá hradov, zámkov či feudálnej histórie tohto kraja. Našu púť začneme na hrade Beckov, ktorý bol založený už v 13. storočí a radí sa k jedným z najkrajších a najzachovalejších hradných zrúcanín na Slovensku.

hrad Beckov, (c) Pixabay.com

Hrdo sa týči na 60 metrov vysokom brale nad rovnomennou obcou a dozaista si ho všimne každý, kto cestuje údolím Váhu. Tvorí veľmi esteticky pôsobiacu, už z diaľky dobre viditeľnú a krátkym výstupom dostupnú dominantu Stredného Považia. V roku 1970 bol vďaka svojej mimoriadnej historicko-kultúrnej hodnote vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes tu môžu návštevníci okrem spoznávania histórie navštíviť aj letné kino, či na niektorom z mnohých podujatí zažiť napríklad súboj stredovekých bojovníkov, ochutnať dobové jedlá, obdivovať prácu zručných remeselníkov či len tak relaxovať v tieni mohutných hradných múrov.

hrad Beckov, (c) Pixabay.com

Ďalším stredovekým klenotom je aj zrúcanina hradu Lednica ležiaca v nádhernom prírodnom prostredí Bielych Karpát, nad rovnomennou obcou, ktorá je  len na skok vzdialená od diaľnice D1. 

zrúcanina hradu Lednica

Počiatky hradu siahajú do polovice 13. storočia a ako väčšina hradov, aj tento počas svojej existencie vystriedal viacerých majiteľov. Od začiatku 18. storočia začal hrad pomaly pustnúť. Dnes je z neho vyhľadávaný cieľ turistických výletov. Asi najlepším východiskovým bodom je smerovník pri kostole v centre obce, odkiaľ to je na Lednické bradlo so zrúcaninou hradu príjemnou prechádzkou asi 20 minút. Pokiaľ ste milovníkmi krásnych výhľadov, rozhodne sa „vyštverajte“ aj na skalu povyše hradu. Najkrajší výhľad na Biele Karpaty a priľahlú časť Považia budete mať práve odtiaľ.

Biele Karpaty - ilustračné fotoBiele Karpaty - ilustračné foto

Slovenská časť pohraničného pohoria Biele Karpaty sa môže pochváliť mnohými vápencovými skalami, ktoré ostro kontrastujú s okolitými oblými kopcami. Jedno z týchto impozantných bradiel nájdete aj nad susednou obcou Červený kameň. Z Lednice sa treba vydať po modrej turistickej značke smerom na Červenokamenské sedlo. Dostať sa až na vrchol bradla zvládne iba horolezec. Bežný turista môže obdivovať tento bizarný prírodný výtvor, vyhlásený za prírodnú rezerváciu, iba z jeho okolia, no stojí to zato!

Vršatecké bralá

Keď sme už turisticky naladený, nedá nám nespomenúť majestátne Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty. Táto turisticky veľmi príťažlivá lokalita nielen v lete, ale aj v zime poskytne rozľahlé výhľady na šíre okolie. Ideálnym východiskovým bodom je obec Vršatské Podhradie, odkiaľ vás modro značený turistický chodník zavedie až k zrúcanine hradu Vršatec, ktorý pochádza z polovice 13. storočia. Cestu ďalej k samotnému hrebeňu pohoria už treba v zimnom období zvážiť a samozrejme netreba zabúdať ani na bezpečnosť pohybu na horách a mať vhodné turistické vybavenie. 

Vršatecké bralá

Navštíviť by ste mali aj Národnú prírodnú rezerváciu Čachtický hradný vrch, kde sa nachádza vzácna skalná lesostep, suchomilná flóra, zriedkavé druhy hmyzu, prírodné vodopády a jaskyne s bohatou kvapľovou výzdobou. Rozprestiera sa v katastri obce Čachtice. Okrem prírodných krás sa na jej území nachádza aj legendami opradený Čachtický hrad, ktorého azda najznámejšou vlastníčkou bola Alžbeta Bátoriová. Národnou prírodnou rezerváciou vedie náučný aj turistický chodník. 

Čachtické Karpaty

Neposledným našim „turistickým“ tipom je Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy. Tá v sebe spája husté lesy, bizarné skalné útvary, malebné kotliny a nevšedné doliny. Chránená oblasť má rozlohu 30 979 ha a na svojom rozľahlom území  sa delí na dve krajinársky špecifické oblasti. Na severe sa týčia zlepencové horniny Súľovských skál a v južnej časti Strážovské vrchy s rôznorodejším horninovým zložením. Okrem pestrého reliéfu je chránená krajinná oblasť  Strážovské vrchy bohatá na vzácnu faunu a flóru. Pod túto oblasť spadá, hlavne pre horolezcov známa Manínska a Kostolecká tiesňava.

Strážovské vrchy, (c) Pixabay.com

Už o týždeň navštívime slávnu mohylu, zoologickú záhradu či kúpeľné mestečko.

 

GPS: 48°47'27.1"N 17°53'52.6"E (Beckov)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.com Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.
Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.
Publikované: 10.6.2020
Trenčiansky kraj síce nepatrí medzi najväčšie kraje na Slovensku, ale za to ponúka množstvo výletných cieľov, ktoré sa oplatí vidieť.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.

SR, Vršatské bralá: bradloví mohykáni - VIDEO
Publikované: 25.10.2016
Po dlhšom čase sme opäť navštívili nie síce najvyššie, ale dozaista jedny z najkrajších vrchov na Slovensku – Vršatské bralá.

SR: Vršatské bradlá – strážcovia Stredného Považia
Publikované: 2.8.2012
Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty, patria k turisticky veľmi príťažlivým lokalitám. V prevažnej miere sú tvorene masívnymi zrnitými vápencami, ktoré sú bohaté nielen na fosílnu faunu, ale ponúkajú aj prekrásny pohľad na krajinu Stredného Považia.

SR, Ostrý Kameň: strážca v Malých Karpatoch - VIDEO
Publikované: 10.11.2015
V okrese Trnava pri obci Buková sa nachádza zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý kedysi strážil tzv. Českú cestu. Jeho história síce v porovnaní s ostatnými hradmi nie je až tak bohatá, napriek tomu je dnes obľúbeným turistickým miestom, ktoré sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Veľký Plešivec - VIDEO
Publikované: 15.5.2018
Dnes sa vydáme objavovať krásu Čachtických Karpát, ktoré sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Naším cieľom bude výstup na Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Stredné Považie: Národná kultúrna pamiatka Hrad Beckov  
Publikované: 9.8.2012
Jedna z najkrajších a najzachovalejších hradných zrúcanín, ktorá bola len začiatkom letnej sezóny tohto roku po rozsiahlej niekoľkoročnej rekonštrukcii opäť otvorená pre širokú verejnosť, rozhodne stojí za návštevu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vršatské bralá – dominanta Považia
Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku dozaista patria aj Vršatské bralá, ktoré už z diaľky kraľujú ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, ČR: Biele Karpaty a Veľký Lopeník
Na pomedzí Slovenskej a Českej republiky sa rozprestiera nádherné pohorie Bielych Karpát, ktoré p...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Čachtice – hrad opradený legendami
Kúsok nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina legendami opradeného Čachtického hradu. Tento kedy...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C