www.infoglobe.sk » SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť I.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť I.

Publikované: 24.1.2013
Azda každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásna a podmaňujúca príroda, vznešené ostré končiare štítov či priezračne čisté plesá dávajú tomuto miestu jedinečnú tvár, akú nikde inde nenájdete. V súčasnosti k tomu koloritu už neodmysliteľne patria aj vysokohorské chaty. O ich vzniku a histórií si rozpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Chaty, ako ich poznáme dnes si museli prejsť dlhým a veľakrát strastiplným vývojom. V súčasnosti slúžia predovšetkým na turistický a rekreačný účel  a stávajú sa akýmisi atrakciami domáceho cestovného ruchu. Dnes si už nevieme predstaviť chatu bez chatára či obsluhujúceho personálu, ktorý nám na zahriatie ponúkne šálku sladkého čaju či dodá sily pred, alebo po turistickej vychádzke   malým občerstvením. Niektoré z chát sa v priebehu času natoľko rozrástli, že im prischlo pomenovanie horský hotel. No začnime pekne poporiadku.

Pohľad na Vysoké Tatry

Od prístrešku ku chate

Vyťažené drevoPredchodcami dnešných chát boli jednoduché prístrešky z prírodného materiálu, ktoré si ľudia idúci na dlhšiu túru stavali, aby ich chránili pre nepriazňou počasia  a nocou. História takýchto prístreškov siaha až do doby kamennej. Vtedajší  praveký osídlenci z podtatranských osád sa pravdepodobne vydávali za bohatstvom tatranského lesa. Zbierali tu lesné plody a lovili zver. Aj počas nasledujúcich období ľudia zakladali prístrešky. No tie už boli trvácnejšie a dokonalejšie. Ich počet pribúdal a dokonca by sme mohli povedať , že tu vznikali prvé „prístreškové sídliská“.  Dôvodom zvýšeného záujmu osídľovať túto oblasť v nasledujúcich érach doby bronzovej a železnej bola ťažba rudy. Neskôr to zas boli mocensko - územné dôvody. Podtatranský ľud sa pred vpádmi vojsk v tomto období mnohokrát  utiekal schovať do tatranských dolín. Neskôr sa zas Tatry menili na poľnohospodársku oblasť a pasienky. Príroda tu poskytovala ideálne úkryty pred náhlou nepriazňou počasia. Veľké skalné previsy využívali pastieri, ale aj domáci obyvatelia pri svojich vychádzkach. V medzivojnovom období si drevorubači stavali koliby z guľatiny a smrekovej kôry.  Takýchto úkrytov a stavieb im podobných by sme mohli menovať veľa. Existuje mnoho príkladov, no my sa radšej zameriame na vznik chát. Prvé naprojektované chaty vznikali prevažne na lesných čistinách a neskôr sa stali základom pre mnohé tatranské osady. Najstaršia takto zdokumentovaná chata bola Csákyho chata, ktorú postavil pri kyslých prameňoch pod Slavkovským štítom  veľkostatkár Štefan Csáky a to v roku 1793. Chata sa zakrátko stala obľúbeným turistickým východiskovým bodom pre túry do okolitej prírody. O jej úspechu svedčilo to, že veľkostatkár nariadil stavať ďalšie podobné objekty, ktoré dali základ pre osadu Smokovec - dnes Starý Smokovec.  Svoju „prvochatovú“ históriu majú aj ďalšie tatranské osady.  Tatranské Matliare mali Loischovu chatu, Štrbské Pleso Jozefovú chatu, Tatranská Polianka Weszterovú chatu a tak ďalej.

Smokovecká kyselkaSmokovecká kyselka

Ktorá bola tá prvá?

V tomto článku by sme vám chceli priblížiť skôr vysokotatranskú chatovú históriu. Úplne prvé dva objekty, ktoré slúžili počas celej svojej histórie len turistickému ruchu a nestali sa súčasťou osád boli „koliba“ na Podkrivánskej poľane z roku 1806 a zrub pri Morskom oku z roku 1823. Obe vznikli pri príležitosti očakávaných významných návštev.  Prvou, výhradne pre turistov postavenou útulňou vo Vysokých Tatrách, bola malá dvojizbová útulňa bez hospodára, ktorú postavil v poľskej časti Tatier Eduard Homolács. Nachádzala sa na turisticky vyhľadávanom brehu Morského oka. V slovenskej časti Tatier bola na Starolesnianskej poľane v ústí Veľkej Studenej doliny v roku 1863 začatá výstavba turistickej chatky, ktorá za svoj vznik vďačí Jánovi Jurajovi Rainerovi zo Starého Smokovca . Písomnosti nedokumentujú, kedy presne bola sprístupnená verejnosti, no najneskôr to bolo v roku 1865.

Rainerova chata

V roku 1873 vznikla prvá turistická organizácia nesúca názov Uhorský karpatský spolok, ktorá sa stala hlavným sprístupňovateľom  horského terénu a navrhovala rozmiestnenie, vzhľad a kapacitu projektovaných chát. Zároveň bola väčšinou aj hlavným investorom. Finančné prostriedky pochádzali prevažne z milodarov a zo zbierok.  V 70. rokoch 19. storočia boli navrhované jednoduché chatky bez hospodárov. Kľúče od týchto objektov si mali možnosť výletníci požičiavať  v hoteloch najbližších tatranských osád alebo v Kežmarku, kde sídlili funkcionári Uhorského karpatského spolku. Spočiatku nebol stanovený príspevok, no výletníci radi prispievali dobrovoľným darom na výstavbu ďalších takýchto objektov. Aj keď prvé chaty nemali hospodára, počas turistických sezón sa nimi stávali spravidla horský vodcovia.

Ako to pokračovalo ďalej si rozpovieme už o týždeň. Porozprávame si o výstavbe chát, ktorým nebolo súdené dožiť sa vysokého veku, ale aj o chatách, ktoré poznáme dodnes.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Vysoké Tatry – Horská klubovňa v Starom Smokovci
Publikované: 30.5.2013
Vo Vysokých Tatrách, konkrétne v Starom Smokovci, začiatkom mája slávnostne otvorili Horskú klubovňu pre všetkých ľudí, ktorí radi chodia do hôr. Klubovňa v sebe spája oddych, poznanie a služby nielen pre horalov.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie autotrasy
Publikované: 25.9.2013
V máji 2013 vyšla zaujímavá kniha, či skôr akýsi sprievodca pre autoturistov pod názvom Najkrajšie autotrasy, ktorá obsahuje 25 najkrajších autoturistických trás po Slovensku. Chceli by ste ju mať aj vy vo svojej knižnici? Tak čítajte ďalej, máte šancu vyhrať ju!

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR, Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov – VIDEO
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť II.
Publikované: 31.1.2013
V predošlom článku sme začali ísť cestou poznania minulosti tatranských chát. Zistili sme, ako sa z jednoduchých prístreškov postupne stávali chaty, ktoré sú dnes vo viacerých prípadoch už súčasťou osád. A teraz sa presunieme o krok ďalej. Spoločne nakukneme do nie až tak vzdialenej minulosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese II.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikované: 7.3.2013
Dnes vás opäť pozývame do Vysokých Tatier, tentoraz na Bilíkovu chatu, ktorú s obľubou navštevujú rodiny s deťmi či menej zdatní turisti. Je to vďaka pomerne jednoduchej dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníka, ktorý k nej vedie.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Horské prechádzky zimnou krajinou
V dnešnej fotogalérii sa zvítame so zimou, a to  prechádzkou po slovenských zasnežených horách. N...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X