www.infoglobe.sk » SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy I.

SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy I.

Publikované: 12.9.2021
Tentoraz sa vydáme na Oravu, presnejšie do okresného mesta Dolný Kubín. Malebné bezmála 20-tisícové mesto je zasadené do údolia rieky Orava a obklopujú ho majestátne hôľne pohoria Oravskej vrchoviny a Oravskej Magury. V pozadí sa vypínajú aj vrcholy Malej Fatry či Chočských vrchov.

Dejiny tohto oravského mesta siahajú až do dôb lužickej kultúry (bronzová doba). Dokonca sa tu našli i nálezy rímskej keramiky. Pôvodní obyvatelia sa živili chovom dobytka a pestovaním obilia či strukovín. Počas predveľkomoravského obdobia tu viedla dôležitá obchodná cesta spájajúca Jadran s Baltom a stáli tu tiež viaceré hradiská.

Dolný Kubín

Avšak prvá písomná zmienka o Kubíne ako takom pochádza až z roku 1314. Kubín bol od počiatku poddanskou osadou a kráľovským majetkom patriacim pod Oravský hrad. Postupne (od 14. storočia) vznikali v okolí Kubína ďalšie osady, ktoré sa v priebehu časov stali prímestskými časťami. Mestečko sa postupne formovalo ako duchovné stredisko pre široké okolie, rozvíjali sa tu remeslá (najmä kamenárstvo) i poľnohospodárstvo.   

Dolný Kubín

Dolný KubínDolný Kubín

Po reformácii Turzovcami sa v roku 1558 stal Kubín ich majetkom, čo viedlo k pomerne veľkému rozvoju tohto miesta, no netrvalo dlho a v roku 1604 bola osada úplne zničená. Húževnatí obyvatelia to však nevzdali a znovu budovali svoje obydlia. V roku 1632 povýšil gróf Gašpar Illesházy vtedajšiu osadu na mestečko umožňujúc mu konať týždenné trhy a dva výročné jarmoky. To naštartovalo ďalšie napredovanie Kubína. Následne zažívalo mestečko obdobia reformácie a protireformácie a až v 18. storočí nadišli politicky (nábožensky) pokojnejšie časy. Avšak Kubín začal trápiť hladomor i morové epidémie. V 19. storočí bola cez mesto budovaná kráľovská cesta, prehnala sa ničivá povodeň, viaceré požiare a postupne sa Kubín sformoval na stredisko oravských národovcov.   

Dolný Kubín

Ostatné desaťročia boli v znamení zmien v spoločenskom, kultúrnom i priemyselnom duchu. Zakladali sa rôzne spolky, vydávali noviny a po skončení druhej svetovej vojny sa začal výrazne rozvíjať aj priemysel. Rázom sa stalo z Dolného Kubína jedinečné mestečko oplývajúce unikátnymi stavbami, športoviskami, umeleckými stvárneniami, a to nielen v hmotnom zmysle slova. Veď kto by nepoznal azda najznámejšiu celonárodnú súťaž v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín.

Dolný Kubín

S Dolným Kubínom je spojených i mnoho osobností slovenského národa. Spomeňme napríklad mená ako Janko Matuška, Pavol Országh Hviezdoslav, Ladislav Nádaši Jége či Andrej Ľudovít Radlinský. Na pomerne malej ploche mesta objavíte rozprávkovú krajinu, Lipu sútokov sveta, unikátne premostenia, sakrálne architektonické skvosty, ľudovú architektúru, moderné lyžiarske stredisko či akvapark. Nechýba tu ani mini zoo, jedna z najlepších zmrzlín na Slovensku alebo novobudované parádne cyklotrasy.

Dolný Kubín

Kam sa teda vydať? To vám radi rozpovieme, ale až o týždeň.

 

GPS: 49°12'25.5"N 19°17'49.6"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy IV.
Publikované: 3.10.2021
Dnes našu prechádzku po Dolnom Kubíne ukončíme návštevou pamiatok, atrakcií či športovísk situovaných len kúsok od historického centra. Od Radnice sme sa vydali späť ku Kohútovému sadu, kde sa nachádza okrem parkoviska s príjemnou kaviarničkou aj oku lahodiaca budova fary so záhradou.

SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy III.
Publikované: 26.9.2021
Pred týždňom sme prechádzku Dolným Kubínom ukončili v tzv. Kohútovom sade. Pokračujme teda ďalej, smerujúc do pešej zóny historického centra, ktoré dekoruje krásne Hviezdoslavovo námestie. To tvorí radová zástavba farebných meštianskych domov využívaných ako obchodné priestory i pre účely reštaurácií či kancelárií.

SR, Orava: Dolný Kubín – mesto poetickej krásy II.
Publikované: 19.9.2021
Minulý týždeň sme si v krátkosti predstavili históriu Dolného Kubína a dnes sa vydáme na prechádzku jeho uličkami, námestiami a zaujímavými zákutiami. Začíname na Námestí Slobody, ktoré obklopujú tri architektonicky monumentálne stavby.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry
Publikované: 7.10.2020
Po 40-tich rokoch ožíva ľudová piesňová a hudobná kultúra svojrázneho severoslovenského regiónu, a to v podobe doplneného nového vydania legendárneho albumu Orava, ktorá sa bude snažiť priniesť súčasným i budúcim generáciám unikátne dedičstvo.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava – zimný výstup na Kubínsku hoľu
Publikované: 17.2.2021
Tohtoročná zima nám ponúka vskutku nádherné počasie i dostatok snehu. Preto vás dnes pozveme na zimnú turistickú vychádzku na druhý najvyšší vrch Oravskej Magury - Kubínsku hoľu (1 346 m n. m.), ktorý je vyhľadávaným cieľom všetkých nadšencov zimných športov, a to vďaka veľmi dobre vybavenému lyžiarskemu stredisku.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Dolný Kubín – mesto v údolí rieky Orava II.
V nasledujúcej fotogalérii vám prinášame pohľad na ďalšie pozoruhodné miesta, uličky, pamiatky i ...

SR, Dolný Kubín – mesto v údolí rieky Orava
Poďte sa spolu s nami poprechádzať po vskutku krásnom meste Dolný Kubín. Nielenže ponúka cenné hi...

SR, Orava – výlet na Slanický ostrov umenia
Dnes vás zavedieme na jedno výnimočné miesto, ktoré napriek plánovanému zániku dalo priestor umen...

SR, Oravský Podzámok – dedinka pod hradom
Dnes vás zavedieme do jednej malebnej dedinky na Orave, nad ktorou sa týči azda najkrajší a najna...

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Malebnú horskú obec Oravskú Lesnú obklopuje prekrásna, no i drsná príroda Slovenských Beskýd a Or...

SR, Oravská lesná železnica – výlet v zime
Krásny výlet vláčikom na Oravskej lesnej železnici,  ktorá bola v minulosti súčasťou Kysucko...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hoľa  
Lyžiarske stredisko SKIPARK Kubínska hoľa, ktoré leží v Oravskej Magure, len na skok od Dolného K...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...

SR: Oravský hrad
Rozsiahly Oravský Hrad sa týči na skalnatom vápencovom brale (607 m n. m.) a na jeho bočnom teras...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X