www.infoglobe.sk » SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov II.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov II.

Publikované: 14.2.2021
Po týždni pokračujeme v spoznávaní Nitrianskeho kraja, ktorého najvyšším bodom je Panská javorina (942,6 m n. m., pohorie Považský Inovec), kde sa od roku 2010 týči 16 metrov vysoká drevená rozhľadňa.

Na začiatok vás pozveme na nenáročnú vychádzku či rodinný výlet k zrekonštruovanej a dodnes dobre zachovalej zrúcanine Levického hradu, ktorú nájdete v severozápadnej okrajovej časti mesta Levice. 

Levický hrad

Keďže sa jedná o nížinný typ hradu, nebudete musieť zdolávať žiadne náročné výstupy, či prekonávať nástrahy horského terénu, aby ste si jeho zrúcaninu mohli pohodlne prehliadnuť. Hrad bol postavený koncom 13. storočia na skalnej sopečnej vyvýšenine obklopenej močaristým územím v povodí Hrona a slúžil ako pevnosť, ktorá mala za úlohu strážiť prístupovú cestu k stredoslovenským baníckym mestám. 

Levický hrad

Dodnes jeho slávnu históriu pripomína krásna zrúcanina s gotickým palácom, ale aj podstatne mladšia dvojposchodová renesančná budova dolného hradu známa ako Dobóovský kaštieľ, ktorý pochádza zo 16. storočia. Spolu s Kapitánskym domom a so západnou baštou patria k najzachovalejším častiam Levického hradu a od roku 1958 sú sídlom Tekovského múzea. Neoddeliteľnou súčasťou Tekovského múzea je aj koncertná sála, galéria Jozefa Nécseyho, či dokonca neobvyklý amfiteáter situovaný v priestoroch juhozápadnej bašty. 

plávajúci vodný mlyn v Kolárove

Ďalším nevšedným miestom resp. stavbou tohto regiónu je plávajúci vodný mlyn v Kolárove, ktorý síce pôvodne stával na úplne inom mieste, no v súčasnosti je už neodmysliteľnou atrakciou obce. Ide o rekonštrukciu pôvodného Radvaňského vodného mlyna, ktorý kedysi kotvil a pracoval na rieke Dunaj pri obci Radvaň nad Dunajom, neďaleko Komárna. 

celodrevený most v Kolárove

Dnes je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a pre verejnosť je sprístupnený počas celého roka. K plávajúcemu vodnému mlynu sa dostanete po najdlhšom zastrešenom celodrevenom moste v Európe, ktorý meria úctyhodných 86 metrov a je široký 2,5 metra. Súčasťou areálu je aj malé technické múzeum, kemping, detské ihriská,  farma s domácimi hospodárskymi zvieratami, krčma, či zastrešené javisko. 

Brhlovce - skalné obydlia

Na záver vás pozveme do obce Brhlovce nachádzajúcej sa v Ipeľskej pahorkatine (okres Levice), ktorá je známa predovšetkým unikátnou kultúrnou pamiatkou – jedinečnými skalnými obydliami

Brhlovce - skalné obydlia

Chotár obce Brhlovce obklopujú pórovité andezitové tufy, čiže laicky povedané ľahko opracovateľné „usadené vulkanické horniny“. Skalné obydlia v Brhlovciach pravdepodobne v minulosti slúžili najskôr ako ochrana pred Turkami, neskôr sa z nich stali obydlia pre chudobných a dnes sú vyhľadávanou pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry

Brhlovce - skalné obydlia

Turisti môžu v obci navštíviť aj reštauráciu vytesanú v tufovej skale. V obci Brhlovce možno obdivovať i nemenej zaujímavé sakrálne stavby, ako evanjelický kostol z druhej polovice 19. storočia, rímskokatolícky kostol z roku 1771, či neskoroklasicistickú kaplnku z roku 1860. Nachádza sa tu tiež neskorobarokový kaštieľ z roku 1756 či pomník obetiam 2. svetovej vojny.

Podhájska - termálny park

Keďže v nadpise tvrdíme, že Nitriansky kraj je regiónom geotermálnych prameňov, tak len v blízkom okolí, napríklad Levíc, ich nájdete niekoľko. Odporúčame návštevu obľúbenej Podhájskej, jedinečnej Santovky či prírodného kúpaliska v Šuranoch. 

Ďalšie zaujímavé tipy na výlety si povieme už o týždeň.

 

GPS: 48°13'17.8"N 18°36'05.2"E (Levice)

GPS: 47°55'13.9"N 18°00'09.6"E (Kolárovo)

GPS: 48°12'53.1"N 18°44'15.9"E (Brhlovce)

Text a foto: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Levický hrad – ideálne miesto na rodinnú vychádzku
Publikované: 11.5.2014
Mesiac máj sa často označuje ako „čas lásky“. No a k láske neodmysliteľne patria romantické vychádzky, či už vo dvojici, alebo spolu s vašimi šantiacimi sa ratolesťami, či milovanými rodičmi. Čo tak tentoraz vyraziť na nenáročnú prechádzku všetci spolu, celá rodina? Dnes si spoločne pripomíname Deň matiek, a tak by bolo pekné stráviť deň všetci pohromade.

SR: Zoskupenie Newcastles of the world
Publikované: 5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.

SR, Brhlovce – jedinečné skalné obydlia
Publikované: 12.9.2013
Obec Brhlovce, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Levice v Ipeľskej pahorkatine, je známa predovšetkým unikátnou kultúrnou pamiatkou. V dnešnom článku sa vydáme do tejto obce a rozpovieme si jej príbeh od minulosti až po súčasnosť.

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

SR, Podhájska – obec s morskou vodou
Publikované: 28.1.2016
Počas jedného zimného víkendu sme sa vydali na návštevu Nitrianskeho kraja konkrétne obce Podhájska, ktorá leží pri železničnej trati medzi mestami Nové Zámky a Levice. Jej pomenovanie vzniklo na základe umiestnenia na južných výbežkoch Pohronskej pahorkatiny, kde z rovín polí vystupujú kopce a na nich sa rozprestierajú krásne agátové a dubové háje.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Podhájska – dedinka so slanou vodou
Neďaleko Levíc sa nachádza dedinka Podhájska, ktorá je výnimočná výskytom termálnych prameňov. Ti...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C