www.infoglobe.sk » SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny

Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Jedná sa o Národný park Poloniny, ktorý je súčasťou Biosférickej rezervácie Východné Karpaty a od roku 2010 je označovaný aj ako Park tmavej oblohy Poloniny. Tento prívlastok národný park získal vďaka tomu, že sa jedná o najtmavšiu oblasť na Slovensku z pohľadu svetelného znečistenia. Prevažnú časť parku tvoria Bukovské vrchy, ktoré sú ideálnym miestom pre aktívnych turistov, ale aj cykloturistov. Na svoje si tu prídu i milovníci pamiatok, keďže sa tu nachádzajú fascinujúce drevené kostolíky s ikonami a ikonostasmi (stena s ikonami).

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny - smerovníkyNárodný park Poloniny - náučná tabuľa

Východiskovým bodom pre návštevu parku je okresné mesto Snina. Miest, ktoré stoja za návštevu je mnoho, a preto uvedieme len ich výber. Pokiaľ ste turisticky zdatní vyberte sa na najvyšší vrch národného parku aj celého regiónu Zemplína - Kremenec (1221 m n. m.). Široko tiahle výhľady na okolitú krajinu síce neuvidíte, no ocitnete sa v najvýchodnejšom bode Slovenskej republiky a zároveň na rozmedzí troch štátov. Na vrchol vás dovedie červeno značený turistický chodník (z Novej Sedlice). Pokiaľ túžite po výhľadoch, navštívte len niekoľko minút vzdialenú tzv. Kamennú lúku.

Národný park Poloniny

Temný vŕšoknárodná prírodná rezervácia Stužica

Zaujímavá môže byť pre vás aj okrajová prechádzka lesom. Nádherné, prevažne bukové spoločenstvá ponúkajú pohľad na stovky druhov rastlín a množstvo živočíchov či organizmov. Môžete tu vidieť viaceré endemity, nepreberné počty húb či v roku 2004 privezené majestátne zubry.

vodárenská nádrž Starina

V úvode sme spomenuli, že park je zaradený aj do svetového dedičstva UNESCO, no tu treba podotknúť, že len jeho vybrané časti. Jednou z nich je aj národná prírodná rezervácia Stužica, kde možno vidieť pôvodný karpatský les rozprestierajúci sa v hlbokom údolí v okolí Stužickej rieky. Vstupnou bránou je tzv. Temný vŕšok. Nemenej zaujímavý je aj výlet do okolia vodárenskej nádrže Starina, ktorá je najväčšou nádržou pitnej vody na Slovensku, dokonca niektoré zdroje uvádzajú, že aj v strednej Európe. Vybudovaná je na hornom toku rieky Cirocha. Pri jej výstavbe muselo ustúpiť sedem obcí, pitnou vodou zásobuje veľké mestá ako napr. Humenné, Prešov, Vranov nad Topľou či Košice a z jej brehov sa naskytá fotogenický pohľad na okolitú prírodu.   

drevený kostolík - Topoľa

drevený kostolík - Uličské Krivédrevený kostolík - Uličské Krivé

Ďalšími tipmi budú maličké obce ležiace v krajinnej oblasti Poloniny, ktoré sa preslávili prítomnosťou drevených skvostov prevažne z 18. storočia. Obec Topoľa ponúka k videniu Cerkvu svätého Michala archanjela i vojenský cintorín z roku 1915. V neďalekej obci Uličské Krivé uvidíte ďalší drevený kostolík s barokovými detailmi a za návštevu určite stojí aj obec Ulič, kde si modely väčšiny drevených cerkvi môžete prehliadnuť v rámci miniskanzenu. Ulič ponúka aj oddychovo-náučnú zónu, viaceré pamätné tabule, tzv. Grófsku cestu, čo je aleja z cudzokrajných dubov a mnoho iného.

drevený kostolík - Topoľa (interiér)drevený kostolík - Topoľa

miniskanzen (Ulič)  

Národný park Poloniny s priľahlými okolím je v skutku úžasným miestom pre výlety, oddych i dobrodružstvo. Na väčšine miest sú k dispozícií informačné tabule, dobre značené chodníky a vrelí ľudia. Návšteva je možná celoročne. Na svoje si tu prídu turisti, cestovatelia i milovníci prírody. Preto sa pomaly začnite baliť a vydajte sa za spoznávaním najmalebnejšieho kúta Slovenska.

vojenský cintorín - Topoľa

GPS: 48°57'49.3"N 22°25'28.7"E (Ulič)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.  



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov III.
Publikované: 1.4.2024
Po minulotýždňových výletoch do prírody sa dnes zameriame na pozoruhodné mestá a mestečká Prešovského kraja, ktoré zdobia unikátne pamätihodnosti. Vydáme sa do obce Žehra, kde navštívime jedinečný kostolík, absolvujeme prechádzku na stredovekú perlu Spiša a nevynecháme ani moderné umenie v Medzilaborciach.

SR: Nový cyklookruh Poloniny a rekonštrukcia Pieninskej cesty
Publikované: 26.2.2021
Pre všetkých milovníkov (cyklo)turistiky máme dobré správy. V Národnom parku Poloniny vzniká vyše 90 kilometrový cyklookruh, ktorého cieľom je prepojiť najvýznamnejšie atrakcie či prírodné scenérie parku a podporiť tak rozvoj turizmu v tejto ešte stále turistami málo objavenej časti Slovenska.

Nová Sedlica: Chalúpka deduška Večerníčka
Publikované: 1.1.2021
Najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska – Nová Sedlica má staro-novú turistickú atrakciu v podobe zrekonštruovaného ľudového domu, ktorý bol inšpiráciou pri tvorbe legendárnej večerníčkovej znelky či animovaného rozprávkového seriálu.

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry – VIDEO
Publikované: 2.10.2018
V severovýchodnej časti Slovenska v Prešovskom kraji nájdete nenápadné mesto Stará Ľubovňa, nad ktorým sa týči majestátny rovnomenný hrad. Poďme ho teraz spoločne navštíviť a zastaviť sa aj v priľahlej expozícii Múzea ľudovej architektúry.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.4.2024
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou
Publikované: 22.11.2015
Po dlhej ceste vlakom a autobusom sme v sobotu popoludní konečne dorazili do najvýchodnejšej obce Slovenska – Novej Sedlice. Pretože hneď po príjazde ešte výdatne pršalo, zamierili sme rovno do miestneho penziónu Kremenec, kde sa dá okrem ubytovania za lacné peniaze aj slušne najesť. Samozrejme sme tiež nemohli pohrdnúť východoslovenským pivom Šariš, ktoré nám však v porovnaní s českými pivami prišlo trochu vodové.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy III – putovanie divočinou
Publikované: 29.11.2015
Nasledujúci deň sme sa prebudili do slnečného, aj keď dosť chladného rána. Po zistení, s koľkými pavúkmi sme strávili noc a koľko je v chate dier, sme sa posilnili, zbalili a vyrazili na poslednú časť nášho prechodu Bukovskými vrchmi. Na tento deň bol naplánovaný už len zostup po modrej turistickej značke cez bývalú dedinku Ruské, sedlo Zálomy a rázcestie Smrekovica až do obce Runina, ktorý mal trvať približne 3 hodiny. Reálny čas bol však asi o hodinu dlhší, pretože sme si po ceste robili pravidelné prestávky na fotenie a doplňovanie energie.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.

SR: Dolný Zemplín – Viniansky hrad
Publikované: 6.6.2013
Viniansky hrad, z ktorého sa do dnešných dní dochovali už len ruiny, stále priťahuje množstvo turistov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...

SR: Sabinov - mestečko na východnom Slovensku
Mestečko Sabinov, ktoré leží na rieke Torysa, sa nachádza na východnom Slovensku v Prešovskom kra...


Súvisiace video

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry
Dnes sa spolu s nami pozriete do nenápadného mestečka, nad ktorým sa týči majestátny hrad. Stará ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
14 °C
zajtra:
streda 17.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X