www.infoglobe.sk » SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (2)

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (2)

Publikované: 9.8.2020
Po týždni dokončíme naše putovanie po morových stĺpoch. Kým si rozpovieme osud toho v Banskej Bystrici, spomenieme si ešte raz na výnimočnú osobnosť v podobe lekára Karla Ota Mollera.

Moller bol autorom odborných publikácií o priebehu epidemických ochorení, ochrane pred morom a vplyve podnebia na zdravie obyvateľov. V roku 1709 vydal knihu Lekárska rada o liečení moru a jeho predchádzaniu, ktorá sa preslávila vo svete. Zaujal i knihou z roku 1739 Lekárska rada, ako sa chrániť pred morovou nákazou. Za svoje činy a pre zásluhy o reformu Uhorského zdravotníctva, najmä v boji proti epidémiám, dostal tento lekár prezývku "uhorský Hippokrates". Vďaka jeho opatreniam, ktoré mestský magistrát bez výhrad prijímal, bola Banská Bystrica niekoľkokrát ušetrená od morovej či inej epidémie. 

Námestie SNP, Banská Bystrica

Po protihabsburgských povstaniach jezuiti opäť žiadali mesto o postavenie Mariánskeho stĺpu na rovnakom mieste. Nový stĺp, ktorý dnes dohliada na banskobystrické námestie postavili v roku 1719, na znak vďaky za záchranu mesta pred morovou epidémiou. Páter Jozef Gastinger požiadal magistrát o výstavbu Sochy Blahoslavenej Panny Márie na námestí. Mesto za poplatok 3600 zlatých so stavbou súhlasilo. Túto sumu vyzbierali samotní veriaci. Po kázni pátra Gastingera, kde hovoril, ako by mesto mohlo pomôcť pri stavbe nového stĺpu, magistrát prispel na jeho stavbu materiálom – konkrétne sa jednalo o dve debny vápna a 3000 tehál.

Immaculata, Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Pôvodne barokový stĺp sa nevyhol viacerým úpravám, tie najvýznamnejšie boli v období klasicizmu. Zo schodiska v tvare šesťuholníka k nebu stúpa 13,2 m vysoký klasicistický stĺp. Spodnú časť stĺpu tvoria kartuše s nápismi AVE MARIA, GRATIA PLENA a DOMINUS TECUM. Driek stĺpu je ukončený kompozitnou hlavicou, na ktorej stojí 2,45 m vysoká socha Nepoškvrnenej Panny Márie z roku 1897, ktorej autor je neznámy. Najzásadnejším zásahom bolo odstránenie ohrady okolo schodišťa v roku 1897 a v tom istom roku zvažovala mestská rada aj jeho presunutie do stredovej osi námestia. 

Mariánsky stĺp; Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Napokon k presunutiu stĺpu predsa len prišlo, a to z politických dôvodov. V roku 1964 si centrum Slovenského národného povstania pripomínalo 20. výročie jeho vypuknutia a osláv sa zúčastnil aj najvyšší sovietsky predstaviteľ Nikita Sergejevič Chruščov s manželkou. Socha Panny Márie nemohla byť z ideologických dôvodov za tribúnou, a preto bol mariánsky stĺp premiestnený do priestoru bývalej promenády v oblasti hradného areálu. Veď ako by to na fotografiách vyzeralo, keby na tribúnu s prominentným rečníkom pozerala Panna Mária?...

Promenáda, kde bol počas socializmu mórový stĺp premiestnený, Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Po rekonštrukcii námestia SNP v roku 1994 sa Mariánsky stĺp vrátil takmer na svoje pôvodné miesto. Zaujímavosťou je, že stĺp študovali aj z hľadiska takzvanej geomantie - silového pôsobenia určitých miest na človeka. Banskobystrický architekt Jaroslav Stockmann určil, že toto silové pôsobenie, ktoré by malo priniesť človeku  blahodarnú energiu a silu sa nachádza na mieste pred sochou, kam smeruje pohľad Panny Márie. Ak teda pôjdete okolo, určite sa postavte práve tu, načerpajte energiu a pripomeňte si tak, prečo táto socha vznikla. 

Námestie SNP, Banská Bystrica

GPS: 48°44'08.6"N 19°08'44.5"E

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: A. N., redakcia

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...


Súvisiace video

SR, Banská Bystrica – návšteva skanzenu bojovej techniky
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej uda...

Slovensko, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska
Pri návšteve stredného Slovenska nemôžete Banskú Bystricu vynechať. Jej história sa tiahne až do ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X