www.infoglobe.sk » SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)

Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

Kremnické bane dve storočia neprosperovali, no po roku 1730, keď boli objavené nové zlaté žily si mohli dovoliť investovať nielen do stĺpa, ale aj do gotického Kostola Panny Márie. Ten tu však už nenájdete, keďže stál len 150 rokov. 

Kremnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Pýtate sa prečo? Dôvodom je fakt, že pod kremnickým námestím sú štôlne, z ktorých stáročia dolovali rudu. Daňou tohto baníckeho zásahu bolo žiaľ prepadávanie. A tak na Vianoce v roku 1880 pôda sadla a priamo počas svätej omše Kostol Panny Márie pukol. Sakrálna stavba väčšia ako súčasná dominanta mesta v podobe Kostola svätej Kataríny, musela byť spolu s viacerými poškodenými domami asanovaná. Ako zázrakom prežil len stĺp pred kostolom.

Kremnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

To, čo stĺp zachránilo pred zničením v roku 1880, sa mu stalo osudným po čase. Pieskovec, z ktorého je tvorený, je pórovitý materiál a ľahko sa ničil. Navyše, keď ho v roku 1820 natreli ľanovým olejom i olejovými farbami, začal sa postupne rozsýpať. Pôvodné sochy zo stĺpu alebo skôr to čo z nich ostalo, môžete vidieť v starej radnici. Súčasný 20 metrov vysoký stĺp stojací na námestí je už viac-menej len kópia toho pôvodného. V roku 1905 bola okolo neho pristavená kamenná balustrádová ohrada

 

Pokiaľ však ide o množstvo plastík, patrí mu prvenstvo. Je ich 54! Prevažujú anjeli, nasledujú svätí a nechýbajú ani reliéfy s náboženskou a morovou tematikou (Mor – Davidov hriech, Hlad – Jozef a jeho bratia, Vojna – Boj Židov s Amalekitmi a reliéfy zo života Panny Márie). 

Kremnica; (c) Uhrincek, Wikipedia.org

Na vrchole stĺpa kraľuje Najsvätejšia Trojica, pod ňou je Panna Mária a nižšie sú svätci. Všetci mali chrániť ľudí v meste i baníkov. Jeden z posledných morových stĺpov postavených v bývalých habsburských krajinách, Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Kremnici dodnes tvorí dominantu jej námestia.

 

Morové stĺpy v okolí

 

Aj v ďalších lokalitách banskobystrickej diecézy môžete obdivovať morové stĺpy, spomeňme aspoň niektoré z nich. Dionýz Stanetti vyhotovil v roku 1739 aj stĺp v Prievidzi. V roku 1797 ho ešte doplnil reliéf ochrankyne pred morom sv. Rozálie, ktorým sa jeho charakter zmenil na morové súsošie.

Prievidza

V Krupine si tiež mešťania v roku 1752 objednali u kremnického sochára Stanettiho morové súsošie. Patrí medzi prvé veľké morové stĺpy a situované je oproti radnici. Okrem Svätej Trojice a Imamaculaty sú na ňom ochrancovia pred morom a ohňom (sv. Urban, sv. Florian a sv. Roch).

Krupina (radnica); Palickap, Wikipedia.org

Neskorobarokový trojičný morový stĺp z roku 1740 má svoje miesto i v malebnej obci Pukanec. Tvorí ho vyobrazenie Svätej Trojice a ochrancov pred morom (sv. Roch, sv. Šebastián, sv. Barbora), no je na ňom i patrón mesta sv. Mikuláš. 

Pukanec; (c) Miloslav Bahna, Wikipedia.org

V Slovenskej Ľupči vznikol okolo roku 1750 mariánsky morový stĺp. Stál na mieste pred dnešným evanjelickým kostolom, ktorý v tom čase ešte nebol vybudovaný. Vplyvom počasia sa rozpadal, preto od roku 1976 bol presunutý na nové miesto, a to pred rímskokatolícky  kostol. Sochu Immaculaty dotvára 8 figúr (3 archanjeli a 5 anjelov).

Slovenská Ľupča; (c) Patrik Kunec, Wikipedia.org

Taktiež Nová Baňa v minulosti patrila medzi bohaté banské mestá. Jej námestiu pred historickou radnicou dominuje neskoro klasicistický trojičný stĺp z novobanského ryolitu. Postavil ho v rokoch 1843 - 1846 len 25 ročný sochár Jozef Neuschl Faragó, bez nároku na honorár. V nikách po stranách sa nachádzajú sochy Panny Márie, sv. Štefana, sv. Heleny a sv. Ladislava. Nad nimi sú reliéfne výjavy, ako aj pápežský a mestský erb.

Nová Baňa; (c) Szeder László, Wikipedia.org

Trojicu významných a bohatých stredoslovenských banských miest dopĺňa ešte Banská Bystrica. Jej námestie rovnako zdobí morový stĺp, no nie vždy by ste ho tu našli. 

Banská Bystrica

Avšak o tomto konkrétnom stĺpe si povieme až v ďalšom článku.

 

GPS: 48°42'15.4"N 18°55'00.7"E (Kremnica)

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - Szeder László, Patrik Kunec (úvodná), Miloslav Bahna, Palickap, Uhrincek, A.N., redakcia

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)
Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (2)
Publikované: 31.5.2020
Potom ako sme si minulý týždeň povedali čo-to o histórii výstavby a symbolike morových stĺpov v Európe, sa dnes zameriame na tieto pamätihodnosti na Slovensku. Upriamime sa na mariánske stĺpy, ktoré majú najväčšie zastúpenie. Typické sú vyobrazením Panny Márie s dieťaťom alebo sochou Immaculaty (Nepoškvrnenej Panny Márie) na ich vrchole.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (1)
Publikované: 5.7.2020
Stredoslovenské banské mestá prekvitali vďaka ťažbe drahých kovov. Nadobudli značný majetok, čo sa podpísalo aj na ich architektúre. Obdobia poznačené morovými epidémiami priniesli na ich námestia morové stĺpy, ako symboly vďaky. Na ich výstavbe sa vôbec nešetrilo, vďaka čomu sú monumentálne. Dnes sa vydáme po mestách, v ktorých útrobách boli skryté ložiská striebra i zlata a nebáli sa prejaviť vďačnosť za ukončenie epidémie.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne
Publikované: 29.9.2011
Neveľké mestečko Krupina, v ktorom žije okolo 8000 obyvateľov, leží v južnej časti stredného Slovenska na trase Zvolen – Šahy. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pre turistov patrí k menej zaujímavým kútom Slovenska, nie je tomu tak. Za návštevu rozhodne stojí.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka
Publikované: 6.10.2011
Mestečko Krupina, ležiace približne v strede trojuholníka tvoreného mestami Zvolen, Levice a Veľký Krtíš, spoločne navštívime už po druhýkrát. V minulom článku sme si priblížili polohu tohto mesta a predstavili v súčasnosti asi najvyhľadávanejšiu pamiatku v okolí – Turecké studne. Dnes si porozprávame niečo o histórii Krupiny a spoločne sa vyberieme na neďalekú strážnu vežu – Vartovku.

SR: Prievidza – dôležité centrum Hornej Nitry – VIDEO
Publikované: 12.9.2017
Pokiaľ sa vypravíte na výlet do obľúbených Bojníc, pravdepodobne sa nevyhnete ani neďalekému mestu Prievidza. Mnoho ľudí ale týmto mestom len jednoducho prejde, čo je škoda – aj Prievidza má ako prirodzené centrum regiónu čo ponúknuť.

SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny
Publikované: 5.5.2011
Územie regiónu Horná Nitra je v podstate totožné s územím okresu Prievidza, do ktorého okrem okresného mesta patria ešte ďalšie tri mestečká. Prvým z nich sú Bojnice, preslávené svojím rozprávkovo krásnym zámkom, najstaršou ZOO na Slovensku a kúpeľmi. Ďalším mestom sú Nováky, v súčasnosti najvýznamnejšie priemyselné mesto regiónu a posledným Handlová, známa ťažbou hnedého uhlia.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X