www.infoglobe.sk » SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (1)

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (1)

Publikované: 5.7.2020
Stredoslovenské banské mestá prekvitali vďaka ťažbe drahých kovov. Nadobudli značný majetok, čo sa podpísalo aj na ich architektúre. Obdobia poznačené morovými epidémiami priniesli na ich námestia morové stĺpy, ako symboly vďaky. Na ich výstavbe sa vôbec nešetrilo, vďaka čomu sú monumentálne. Dnes sa vydáme po mestách, v ktorých útrobách boli skryté ložiská striebra i zlata a nebáli sa prejaviť vďačnosť za ukončenie epidémie.

Morové epidémie sa šírili postupne celou Európou. Neobišli ani Uhorsko, tým pádom ani bohaté banské oblasti stredného Slovenska. V rokoch 1575, 1601, 1645, 1679 či 1710 si ich vyčíňanie vyžiadalo tisíce obetí. Ako vďaku Bohu za prežitie a ochranu pred ďalšou skazou sa stavali aj tu morové stĺpy. Tie tvoria akýsi duchovný most medzi nebom a zemou, pomocou ktorého ľud úpenlivo vysiela prosby na ušetrenie od epidémií. 

Banská Štiavnica

Len bohaté mestá si mohli dať stĺpy vyrobiť z odolnejšieho kameňa. Ich pompéznosť vychádza z obdobia baroka, ktoré bolo pre tieto mestá tzv. „zlatým obdobím“. A hoci patria stĺpy medzi sakrálne architektonické pamiatky, na ich výstavbu prispeli najmä mešťania či šľachta. 

Trojičný stĺp, Banská Štiavnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Dnešná oblasť banskobystrickej diecézy zahŕňa práve lokalitu niekdajších významných a bohatých stredoslovenských banských miest, do ktorých smerujú naše kroky. 

 

Strieborná Štiavnica

Banská Štiavnica

Takýto prívlastok patrí Banskej Štiavnici, turisticky zaujímavému mestu uprostred Štiavnických vrchov. Centrom mesta je Námestie Svätej trojice obkolesené honosnými budovami bohatých mešťanov a majiteľov baní, ktorých dnes vystriedali múzeá, galérie, kaviarničky či obchodíky. 

Trojičný stĺp, Banská Štiavnica; (c) Wikipedia.org - Richard Managr

Dominantou celého námestia je jeden z najväčších trojičných stĺpov na Slovensku. Barokový stĺp Najsvätejšej Trojice vznikol na znak vďaky, ako morový stĺp po ústupe morovej epidémie v rokoch 1710 – 1711. Pôvodný stĺp bol veľmi jednoduchý a až v rokoch 1759 – 1764 bol prestavaný podľa návrhu sochára Dionýza Stanettiho a kamenára K. Holzknechta. Základňu stĺpu tvoria plastiky siedmich svätcov - ochrancov pred morom a patrónov baníkov (sv. Jozef, sv. Šebastián, sv. František Xaverský, sv. Roch, sv. Katarína, sv. Barbora, sv. Rozália). Stĺp, ktorý vyniká baldachýnovou architektúrou je doplnený o sochu Immaculaty a na vrchole dominuje v zlatých lúčoch glorioly osadené súsošie Najsvätejšej Trojice.

 

Zlatá Kremnica

V objatí Kremnických vrchov leží malebné mestečko Kremnica, pod ktorým sa v minulosti nachádzali bane bohaté na zlato. Zlatá Kremnica sa síce najväčšej morovej epidémii – čiernej smrti v 14. storočí vyhla, ale potom prichádzala jedna rana za druhou. Tá posledná v 18. storočí.

Kremnica; (c) Wikipedia.org - SchiDD

Aj Kremničania sa chceli poďakovať za ukončenie epidémie z roku 1710, tak ako iné mestá v krajine postavením morového stĺpu. Pôvodný veľmi jednoduchý morový stĺp z roku 1711 však už v meste nenájdete, keďže bol v roku 1761 premiestený do Hornej Vsi, kde stojí dodnes.

Trojičný stĺp, Kremnica (detail); (c) Mgr. Anna Nociarová

Miesto po ňom neostalo prázdne. Mešťania chceli honosnejší a monumentálnejší stĺp, ako sa na mesto známe ťažbu zlata a razením mincí patrí. Obdobie baroka povznieslo Kremnicu vo výtvarnom umení na úroveň vyspelých stredoeurópskych miest. Preto, v máji 1765 mestská rada rozhodla o výstavbe nového neskorobarokového stĺpu Najsvätejšej Trojice, podľa návrhu kremnického mešťana, sochára Dionýza Stanetiho. 

Trojičný stĺp, Kremnica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Jeho návrh bol inšpirovaný prvým trojičným morovým stĺpom vo Viedni a tomu zodpovedala aj jeho cena 22 850 zlatých. Nakoniec museli ešte prizvať aj viedenského sochára Vögerleho, ktorý sa preslávil morovými stĺpmi v Hainburgu a v Nitre. Ani jeden zo sochárov sa žiaľ dokončenia diela v roku 1772 nedožil.

 

Morový stĺp má štyri ideové plány. Má pripomínať epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu - Nepoškvrnenú Pannu Máriu, patrónku Uhorska a napokon i svätcov – ochrancov pred morom a baníckych patrónov. 

 

No mal aj iný význam. Pýtate sa aký? To vám rozpovieme už o týždeň.

 

GPS: 48°27'31.5"N 18°53'35.5"E (Banská Štiavnica)

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - Richard Managr, SchiDD, redakcia, A.N.

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov
Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X